B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

  LLoji i bleteve mjaltese

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: LLoji i bleteve mjaltese   04.04.12 10:29

Ne bote ka disallojeshe te bleteve , pore disa vetem permenden per shkak te prodhimit te ulte . E ato jane bletet me te te mdha ne bote Apis dorsata dhe me te vogla Apis florea. TE parat ndertojn me permasa me te mdha hojesh ne drnje. kurse te dytate kultivohen nga banoret e fiseve primitive ne ene nga balta. qe te dy llojete jetojne ne Tajlande . Ne kete grupe hyne edhe bleta e imte e Indise.
Llojete me vlere te ulte prodhimi hyne edhe ato te Qipros te Siris kurse ato afrikane hyne ato te Egjiptit te Kapos dhe blete e zeza afrikane.
Ne pjesen e Evropes me klime te mesme jane kater lloj bletesh, e mbyllte e veriut, e quajtur( rigra), bleta e verdhe Italiane, bleta e perhimte e Kranjit dhe bleta e Kaukazit me tipare te bjeshkes dhe te fushes.
Llojete dallohen sipas gjatesis se feqkes ,sips prirjes per rojitje me te madhe ose me te vogel, sipas prirjes per te rrembyer, te qendrimite ose ikjes nga hojet me rastine shikimit, te vulosjes se mjsltit me kapak te qelte ose te mbyllte te dyllit,te rezistences ndaj smundjeve, sipas zhvilimit per fluturim me te hershem ose me te vonshem,nderprerjes me te heret ose me vone te kultivimit te fshikezes, sipas uretesis ose agresivitetit dhe veqoeive te tjera.
LLoji bletes se kranjit eshte e perhapure ne Austri ne pjesen jugore te Alpeve ne Rumani ne .
Bullgari ,Kroaci,Sloveni ,Shqiperi, Ne Kosove E shume vende te tjera.
Ajo eshte e perhapur fale veqorive qe e bejne psaqerishte te vlefshme. Eshte puntore , e urte dhe vazhdimishte ne hoje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LLoji i bleteve mjaltese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica)-
Kërce tek: