B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Evodija(tetradium danielli)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Evodija(tetradium danielli)   08.03.13 20:16

Evodija,apo ndryshe akacia koreane,apo druri i bletes ka prejardhje nga Kina dhe Koreja,kryesisht nga zonat tropikale te ketyre vendeve,nga ku edhe eshte perhape ne Europe,posaqerisht ne vendet me naltesi mbidetare te ulet.Ne dy vitet e para eshte e ndieshme ndaj temperaturave te ulta dhe si e tille,gjat dimrit,duhet te mbrohet.
Eshte kultivue ,me pare, si dru dekorativ dhe arome te kendeshme,ndersa se fundit si dru mjaltdhenes.Evodija eshte dru i cili nuk zgjedhe shume,sa i perket plleshmerise se tokes,perveq qe kerkon teren me diell dhe lageshti.Shumezohet me farishte,dhe lulezon 3-4 vite pas mbjelljes.Permes nji kolegu bletar i kam sigurue farishtet dhe tani posedoi rreth 20 fidane,lartesia e te cilave tani arrin 50-60cm.Mqs.thuhet se eshte e ndieshme ndaj temperaturave te ulta,i kam te mbjellura ne saksi te veqanta e qe ne vitin 2014 do ti vendos ne vendin e perhershem.

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
avatar

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

MesazhTitulli: Re: Evodija(tetradium danielli)   09.03.13 11:53

Evodia njeherit njihet edhe dru mjalti, pra eshte njera nder bimet me mjaltedhenese.

Edhe une kam mbjellur disa fidane, te cilet vete i kam kultivuar nga farat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.albanianforum.net
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Re: Evodija(tetradium danielli)   30.12.17 12:43

Evodia e lulezuar.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Evodija(tetradium danielli)   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Evodija(tetradium danielli)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Kontinentale-
Kërce tek: