B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Apilifti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Apilifti   09.11.14 22:19

Duke c'fletue faqe interneti per Bletarine,pashe se hungarezet e kishin ndertue nji paisje(Apilift) qe ndihmon shume gjate punes me blete.Mqs.paisjet e tilla jane te aferta me profesionin primar qe kam ushtrue,provova ta bej nji te tille,dhe ja se c'far doli ne fund.Shih fotot.......pas ca ditesh do te provoi ta postoi nji video lidhur me Apiliftin.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Re: Apilifti   10.11.14 14:31

Pas disa veprimeve qe te shifet se sa funkcional eshte apilifti,bera disa ndryshime te vogla,ne menyre qe i njejti te munde te perdoret edhe per nevoja te ndryshme shtepiake,perveq ne bletari per cka eshte edhe i destinuar.Psh.I shtova edhe nji peshore me suste(dinamometer),qe njikohesisht te dihet pesha e kosheres komplet;pastaj i shtova edhe dy katrore (me dado-bulon)ne menyre qe te barten pesha duke i vendosur rremat poshte ngarkeses,sikurse tek vinqat me rrema.

   U mundova te bej edhe verifikimin e performancave te apiliftit:

-paisja(apilifti) barte koshere te gjersise prej 39 deri 100 cm(ne kete diapazon zgjerohen kthetrat)

-paisja ngrite kosheret nga 0 deri 130 cm lartesi,

-pesha qe munde te ngritet me kete paisje eshte 80 deri 100 kg.

Te shohim se cka po verteton koha,.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Re: Apilifti   10.11.14 18:19

Apilifti duhej vertetue se c'far performance ka.Si qe shifet edhe ne video,peshen e nji koshere e mban me lehtesi,po te jet ajo edhe me e forta shoqeri,dhe me plote mjalte.E ngarkova me peshen time(86 kg) dhe ate ne menyre dinamike duke e goditur me tere peshen.
Apilifti munde te pranoi koshere te gjersise prej 39 deri 100 cm dhe te njejten ta ngrite prej 0 deri 130 cm.
Ne njerin skaj te litarit te celikt eshte vendose nji peshore tip suste(dinamometer) keshtu qe gjat ngritjes se kosheres lexojme edhe peshen totale te saj.

https://youtu.be/5Q6id-4XBFg
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar

Zgjua (koshere) : LR,RV

MesazhTitulli: Re: Apilifti   09.11.17 19:57

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Apilifti   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Apilifti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Pajisjet e mjetet ndihmëse-
Kërce tek: