B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Helmi i bletëve apo apitoksina

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Helmi i bletëve apo apitoksina   02.02.11 16:35

Helmi i bleteve apo Apitoksina eshe sekretimi i dy gjendrave, nje acide e nje bazike me veti acaruese dhe helmuese.
Helmi i bletes eshte nje produkt i krijuar nga proteinat e POLENIT.
Sasine maximale e kane bletet ne moshen dyjaveshe.

Organi prodhues i bleteve: Gjendrat e helmit ne forme te gypave qe ndodhen ne pjesen e prapme te trupit, si dhe gjendra alkalike e helmit qe ndodhet ne pjesen e prapme ne aparatin therres.
Helmi i prodhuar akumulohet ne meshikezen e helmit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Helmi i bletëve apo apitoksina   16.06.11 12:22

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Helmi i bletëve apo apitoksina
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Helmi i bletëve.-
Kërce tek: