B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Kosherja per luzme artificiale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Kosherja per luzme artificiale   14.02.11 18:39

Natyrisht mund te perdoret edhe per zenien e luzmes natyrale sikur edhe per transport.
Perparsia qe ne te dy anet eshte e mbyllur me rrjet qeliku eshte qe pas vendosjes se bleteve ne te mund te trajtohet (duhet)kunder varoas.
Bletet qendrojne ne kete koshere per disa ore deri sa e vendosim ne koshere normale me korniza dhe flete dylli.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
avatar

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

MesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   14.02.11 19:48

Bravo Fatmir.

Keto roie (luzme) ndryshe quhen edhe roie pako. Me sa e di une madhesia standarde e ketyre roieve eshte 1.2kg. Karakteristike per keto roie ehste pra, se krijohen vetem me blete (pa korniza).

-Ja edhe disa fotografi:

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.albanianforum.net
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riMesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   14.02.11 20:46

Sigurisht edhe me amen e re ne kafaz brenda, kane mangesi dhe perparsi keto forma te shitjes, por prapseprap opsioni me i preferuar per mua eshte te merren me korniza.

Pershendetje,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   14.02.11 21:40

Dugagjin po ashtu eshte, separi shtohet ama mbrenda dhe pastaj shkunden bletet prej kornizave, kjo behet ne kohen kur e vjelim mjalten dmth i shkundim bletet nga kornizat me mjalte.
Perparsia e kesaj luzme ( artificiale ) eshte se bletet jane pa korniza me dyll dhe veze ( nuk ka varoa ) varoat gjenden vetem ne trup te bleteve ku per ate shkak i trajtojme kunder varoas para se te vendosim ne kosheren normale me korniza dhe flete dylli poashtu te reja.
Ktete sandek luzme e ndertova une pasi e kam planin per ndertim e qe do ta vendosi edhe per te tjeret ne ditet e ardhshme ketu ne forum.
Ju pershendeti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riMesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   15.02.11 17:01

Fatmir, siguro mjalte ose sheqer te mjafueshem per ti ushqyer ato intezivisht, dhe te njejtat duhen te jene nga te gjitha strukturat, te reja dhe mbledhese.

Cdo te mire!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   15.02.11 18:21

Dukagjini shkruajti:
Fatmir, siguro mjalte ose sheqer te mjafueshem per ti ushqyer ato intezivisht, dhe te njejtat duhen te jene nga te gjitha strukturat, te reja dhe mbledhese.

Cdo te mire!
Dukagjin, ketu nuk ka nevoje te ushqehen , une e bej ne kete menyre,
--ate dite qe e vjeli mjalten mbushi sandekun e luzmes me blete nga kati i mjaltes ( dikun 1,5 kg blete ),
--ne vend tjeter e trajtoj kunder varoes ( thartine oxale ose thartine qumshti )
--per nji nate i vendosi ne podrum ne vend te erret
--pa ushqim ( ate ushqim qe e kan bletet me vete duhet ta hargjitin ) perparsia eshte se nese ka spore te nosemes ne kete menyre paksohen ose largohen te gjithat
--te nesermen ei vendosi blete nga sandeku i luzmes ne sandek normal me korniza dhe flete dylli te fresket,
--e vendosi katin e dyte ( pa korniza ) dhe ne te vendosi 5 litra ushqim te lengshem (sherbet )
--kete shoqeri te re duhet vendosur se paku 3 km larg prej vendit ku ka qene

Rezultati--kemi nji shoqeri te re , permban numer minimal te varoes, ka korniza dhe dyll te fresket, kujdesi me i mdh duhet te behet qe te kete mjaft ushqim per dimrim.

Kjo eshte metoda qe e perdori une dhe eshte shume e sukseshme, normal jam i kenaqur nese ka edhe pervoja tjera me rezultete te mira qe mundemi te shkembejmi pervojat.
Dukagjin te pershendeti e shpresoj qe edhe ti te tregon menyren e shtimit te shoqerive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Formimi i luzmes artificiale   18.02.11 20:34Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riMesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   20.02.11 16:26


Fatmir,

Perpiqu te jesh i qarte, i ushqen apo jo, sepse ne fillim te tekstit me shkuani nuk ka nevoje te ushqehen, pastaj ne vjim te tekstit shenoni:
-e vendosi katin e dyte ( pa korniza ) dhe ne te vendosi 5 litra ushqim te lengshem (sherbet)

Shumimi i bleteve varet nga kullosa, nese eshte e mire, pas bagremit ndaje ne dysh dhe vendosni amat e reja, deri ne vjeshte do te zhvillohen mjaft.

Pershendetje,

bajgora3 shkruajti:
Dukagjini shkruajti:
Fatmir, siguro mjalte ose sheqer te mjafueshem per ti ushqyer ato intezivisht, dhe te njejtat duhen te jene nga te gjitha strukturat, te reja dhe mbledhese.

Cdo te mire!
Dukagjin, ketu nuk ka nevoje te ushqehen , une e bej ne kete menyre,
--ate dite qe e vjeli mjalten mbushi sandekun e luzmes me blete nga kati i mjaltes ( dikun 1,5 kg blete ),
--ne vend tjeter e trajtoj kunder varoes ( thartine oxale ose thartine qumshti )
--per nji nate i vendosi ne podrum ne vend te erret
--pa ushqim ( ate ushqim qe e kan bletet me vete duhet ta hargjitin ) perparsia eshte se nese ka spore te nosemes ne kete menyre paksohen ose largohen te gjithat
--te nesermen ei vendosi blete nga sandeku i luzmes ne sandek normal me korniza dhe flete dylli te fresket,
--e vendosi katin e dyte ( pa korniza ) dhe ne te vendosi 5 litra ushqim te lengshem (sherbet )
--kete shoqeri te re duhet vendosur se paku 3 km larg prej vendit ku ka qene

Rezultati--kemi nji shoqeri te re , permban numer minimal te varoes, ka korniza dhe dyll te fresket, kujdesi me i mdh duhet te behet qe te kete mjaft ushqim per dimrim.

Kjo eshte metoda qe e perdori une dhe eshte shume e sukseshme, normal jam i kenaqur nese ka edhe pervoja tjera me rezultete te mira qe mundemi te shkembejmi pervojat.
Dukagjin te pershendeti e shpresoj qe edhe ti te tregon menyren e shtimit te shoqerive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   20.02.11 21:11

Dukagjin,mir e ke se nuk e spjegova qarte, nuk duhet te ushqehen deri sa jane ne sandekun e luzmes artificiale, kur te vendoset ne sandekun normal athere e ushqejme.
Pershendetje,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isak Xhemajli
Anëtarë i ri
Anëtarë i riMesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   27.04.11 20:44

a ka mundsi disa udhzime per fillestar ka nja 1 muaj qe i kam ble dy koshere blet shum amater jam per perkujdesja ndaj tyre edhe pse kam shum merak nwe to i dua shum po qka esht e nevojshme ndaj tyre tan ne ket koh skam njohuri e kerkoj nga ata qe jav dojn te miren fillestarve bletar te me ndihmojn Ju faliminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   27.05.11 22:07

Isak te pershendeti,
shpresoj qe te kan shkuar mbarre dy shoqerit qe i paske ble, e di qe per fillim eshte shume e komplikuar po ne te verteten duhet vetem me shume te informohesh e me se miri te lexosh per blete e bletari qe te kesh nji pasqyre se si funksionon nji shoqeri bletesh, ne qfare koshere i ke shoqerit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kosherja per luzme artificiale   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kosherja per luzme artificiale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Tipet tjera-
Kërce tek: