B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Refraktometri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avatar


MesazhTitulli: Refraktometri   27.02.11 15:50

Refraktometri perdoret per kontrollimin e sasise se ujit ( lagshtise ) ne mjalte. Vjelja e mjaltes behet ne rregull kur 2/3 e hojeve te mjaltes jane te mbyllura, ne shume vende sa per siguri kur ka shume mjalte behet testimi me refraktometer, lagshtia e mjaltes 18% e me pak atehere behet vjelja e mjaltes. Nga pervoja ime kam kontrolluar disa here hojet e mjaltes ku kane qene 2/3 te mbyllura mirpo lagshtia ne disa raste ka qene 19,5% keshtu qe eshte e arsyeshme te kont

rollohet nese ka mundesi. Qmim

i i refraktometrit eshte nga 50 -

150€ mvaret ku prodhohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Refraktometri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Pajisjet e mjetet ndihmëse-
Kërce tek: