B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Dysheme antivarroa

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Dysheme antivarroa   12.10.11 11:44

deshta vetem me ju tregu se un gafurrarifi ju kam vendos ne vend te drrases se poshtme edhe ni fiok per varo plus rrjeten e telit perboi fiok aeshte e preferushme edhe kjo menyr edhe gjat dimrit apo me qendru vetem direkt ne drrasen e poshtme pa fiok te varos si ta merr mendja ty Valon apo naj antar tjeter i forumit dhe a kam vepru mir ne ket drejtim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
avatar

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

MesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   12.10.11 12:29

Gafurr un per vete nuk i perdori keto dysheme. Bletet edhe gjate veres edhe gjate dimrit kane dysheme klasike te mbyllur.

Po megjithate nje pjese e madhe e bletareve i perdorin dhe jane te kenaqur. Un per vete nuk do ti kisha mbajtur hapur gjate dimrit. Ky eshte mendimi im...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://bletaria.albanianforum.net
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëMesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   12.10.11 13:22

Une i mbaj kosheret me fund ( dysheme ) te hapur gjate gjithe vitit. Vetem ne Prill i mbyll kur mbreteresha fillon leshimin e vezeve dhe ne koshere duhet nje nivel lageshtire me e larte per te stimuluar mbretereshen ne leshimin e vezeve.

Vjet i mbylla kur temperaturat rane nen -10 grade, por vetem per disa dite sepse temperaturat u ngriten serish.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   12.10.11 15:12

ju falenderoj per pergjegjje te gjithve nga Gafurri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   24.10.11 17:03

Per dyshemen anti varo du me vet Artanin se mosi i paske moti tue i perdor keto dysheme anti varo a shte e vertet se nuk ka nvoj me i trajtu zgjojet me pesdicite te drushme kunder varos .
Se un kam marr pjes ne panairin e fundit ne Prishtin qe u majte sivjet dhe ni bletar nga rajoni i Pejes um tregoj se prej qe jam tue perdor ket dysheme nuk jam tue i trajtu me pesdicite bletet dhe kam pas sukses a e ke provu ti a eshte e mujtne ky veprim por ai um tregoj qe edhe ni bletar nga Mitrovica e ka provu ket sistem.

Si eshte puna po du me dit mendimin tend por edhe prej naj bletarit qe e ka provu
net na tregon per ket menyr te veprimit.

Ju falenderoj dhe gjith te mirat forumit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëMesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   24.10.11 17:27

Gafurr.

Padyshim qe keto lloj dyshemesh ndihmojne ne luften mekanike kunder Varroas sepse varroa qe bien nga bletet poshte nuk mund te hipin prap ne koshere dhe ngordhin jasht saj, por nuk mendoj se jane te mjaftueshme per nje efikasitet maximal. Pra duhet te ndjekesh trajtimin me "pesticide" per te patur nje efikasitet te larte.
Une , megjithese perdor keto lloj dyshemesh, i trajtoj bletet kunder varroas.

Une po i perdor prej gati 2 vitesh dhe jam shume i kenaqur me keto dysheme sepse kane shume avantazhe dhe kolonite dimerojne me mire.
Ne koshere ka ventilim me te mire, nuk ka lageshtire dhe myk gjate dimrit dhe kosherja eshte shume me e paster se kosheret me dysheme te mbyllur. Kjo ndihmon shume dhe ne luften kunder "kerpudhave" te ndryshme qe demtojne larvat.

I vetmi dizavantazh eshte se bletet gjate dimrit konsumojne gati 20% me shume ushqim per tu ngrohur, por nese kosherja ka rezerva te mjaftushme ky nuk eshte nje problem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

MesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   24.10.11 18:21

ju falenderoj per pergjegjje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dysheme antivarroa   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dysheme antivarroa
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Pajisjet e mjetet ndihmëse-
Kërce tek: