B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Propolisi dhe mjeksia popullore shqiptare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëPropolisi dhe mjeksia popullore shqiptare Empty
MesazhTitulli: Propolisi dhe mjeksia popullore shqiptare   Propolisi dhe mjeksia popullore shqiptare Empty22.11.11 21:05

Propolis –paraqytet(mur rrethues-mur mbrojtes) nga greqishtja e vjeter
Perdorimi nga bletet
“Patinojne” muret,dyshemene dhe tavanin e shtepise se tyre qofte zgaver shkembi apo druri
“Mberthejne” hojet ne tavan,dysheme dhe muret e shtepise
Berja e koridorit te ngushte apo te gjere pra e zmadhojne dhe e zvogelojne ne pershtatje me stinet e vitit pasi dere nuk kane,Koridorin e bejne ne forme tuneli
Mumifikojne grabitqaret e tyre (me kete proces eleminojne kalbesimin e viktimes)
Per te penguar zhvillimin e paraziteve dhe bakterieve(bletet kete nuk e “dine”) por evolucioni i ka shtyre ne kete drejtim qe propolisi te kete dhe kete natyre
Eleminojne hyrjen e agjenteve atmosferike dhe demtuesve te tyre
Marrja e lendes se pare
Bletet marrin si lende te pare rreshiren dhe limfen nga pemet qe prodhojne ate si nga pishat,sythet e plepave ,te shelgut,geshtenjes,nga haloret ,vidhi,kumbulla, pjeshka ,kajsia,lisi etj.Kjo lende merret nepermjet kembeve te para e cila perpunohet nga peshtyma e saj dhe vendoset ne shportat ku transportohet poleni
Po keshtu nje pjese e polenit te papurnueshem per ushqim destinohet per propolis
Lenda e pare i nenshtrohet nje perpunimi biokimik duke u pasuruar dhe me perberes te tjere per te dhene produktin perfundimtarqe eshte propolisi
Perdorimi i propolisit
Propolisi eshte perdorur nga popujt e lashte si Egjiptianet, sumerët, babilonasit dhe asirianët per ruajtjen e trupit (mumifikimin e tyre)
Per te kuptuasr perdorimin e propolisit duhet te dime se per cfare eshte perdorur lenda e pare(rreshirat) nga njerezit. Reshira eshte nje raksion i vete bimes qe kundervepron ndaj demtimeve qe i shkaktohen asaj me qellim mbylljen e plages ne saje te veprimit antibakterial,antivirusal, antikerpudhor dhe vrases insektesh.Kujtoni zbulimet e bera ne qelibar te insekteve te ruajtura per miliona vjet ne gjendje shume te mire qe sherben sot si material studimor per evolucionin e tyre
Greket e lashte si dhe romaket e kane perdorur ate ne ruajtjen e veres per te mos u uthulluar,edhe sot ne Greqi tregetohet vera e bardhe e njohur me emrin Recina (rreshira) e cila ne shije ka ate te reshires se pishes(une kete vere njoh por mund te kete dhe prodhime te tjera)
Sot propolisi grumbullohet nga bletaret dhe eshte nje baze e mire te ardhurash per ta pasi ajo sot ka perdorim te gjere si mjekesor ,kozmetik etj
Propolisi –antibiotik,antiviral,imunonxites.antiinflamator,antialergjik
Sot jepen shume te dhena per mundesite e perdorimit si medikament te propolisit dhe ka materiale te bollshme per te,por une do te parapelqeja te jap disa perdorime qe njihen dhe perdoren tek ne
Propolisi perdoret gjerazi ne semundjet e gojes vecanerisht ne infeksionet e bajmameve,
Ne disa semundje te lekures si plaget e djegies,çibanet,ekzemat
Ne zoren anale dhe anus ne fistula dhe majasell
Ne infeksionet e traktit tretes
Ne infeksione te organeve urinare dhe gjenitale
Pergatitja
Ekstrat Propolisi
Tinkture propolisi
Pomade propolisi


Vazhdojme per here tjeter
[i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Propolisi dhe mjeksia popullore shqiptare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Propolisi-
Kërce tek: