B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 RV - Teknologjia e bletërimit

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty17.11.10 19:52

Shum me ka pelqyer ky sistem. Dhe jam perpjekur te mesoj sa me shum per kete tip te kosheres . Dimenzionet nuk i gjeja te sqarume edhe aq mire dhe ato tash na i mesove ti ...
Sipas shenimeve thuhet qe me RV koshere arrihet prej 30 - 70 perqind rendiment me i lart ..... me fjale te tjera RV ka perparsi ndaj zgjojeve tjera ne shum aspekte.
Por nese mundesh me na tregu nga pervoja e juaj diqka me detaisht , un te falenderoj dhe njekosisht te uroj te kesh sukses me 10 kosheret e reja . Edhe pse na tregove qe i ke mbush me blete , a u mbushen me mjalt a jo ?........ bletet kete vit , ne rajonin tone kane japur me pak se 20 % te mundesive , nuk e di si ka qene te ju .
Peshendetje i nderuar .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty17.11.10 22:30

nezir nitaj shkruajti:
Shum me ka pelqyer ky sistem. Dhe jam perpjekur te mesoj sa me shum per kete tip te kosheres . Dimenzionet nuk i gjeja te sqarume edhe aq mire dhe ato tash na i mesove ti ...
Sipas shenimeve thuhet qe me RV koshere arrihet prej 30 - 70 perqind rendiment me i lart ..... me fjale te tjera RV ka perparsi ndaj zgjojeve tjera ne shum aspekte.
Por nese mundesh me na tregu nga pervoja e juaj diqka me detaisht , un te falenderoj dhe njekosisht te uroj te kesh sukses me 10 kosheret e reja . Edhe pse na tregove qe i ke mbush me blete , a u mbushen me mjalt a jo ?........ bletet kete vit , ne rajonin tone kane japur me pak se 20 % te mundesive , nuk e di si ka qene te ju .
Peshendetje i nderuar .

Separi kalojme me "ti" Smile

Une sivjet kam provuar jo me RV por me EV te modifikuar dhe te them te drejten jam mjaft i kenaqur me menyren se si bletet zhvillohen. Ato i mbusha me roje natyrale. Per mjalte do të shohim vitin e ardhshem. EV - Teknologjia e bletërimit

Edhe te ne ka qene ky vit mjaft i dobet. Mund lirisht te them nje nder vitet me te keqija sa i perket bletarise.

Ka disa video per keto koshere ne Youtube, por jan ne gjuhen serbe: https://www.youtube.com/user/EkoVoja shtyp see all dhe i shikon te gjitha videot nje nga nje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty20.11.10 22:40Po i kam par te du tipet e zgjojeve por RV me ka terhjekur me shum se EV .

Nndoshta EV duket me e komplikume ... me rreth 70 korniza , ndoshta kerkon pun

me shum si per ta ndertuar ashtu edhe kur vjelet mjalti .

Edhe pse nuk kam shum informata per kete koshere , sidoqofte per ata bletar qe i

ndertojn [ punojn ] vet kosheret edhe se kan problem .

Un kur kam filu me bletari e kam njohur vetem kosheret LR dhe DB dhe kam fillu me

LR , ndersa po te filloja tani me siguri qe do te punoja me kosheret Farrar.

Valon te faleminderit per pergjigjen

Edhe mos te harroj qe te uroj per perpjekjen qe ke ba qe te hapesh nje forum per

bletarine . tung ..tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty21.11.10 13:29

nezir nitaj shkruajti:


Po i kam par te du tipet e zgjojeve por RV me ka terhjekur me shum se EV .

Nndoshta EV duket me e komplikume ... me rreth 70 korniza , ndoshta kerkon pun

me shum si per ta ndertuar ashtu edhe kur vjelet mjalti .

Edhe pse nuk kam shum informata per kete koshere , sidoqofte per ata bletar qe i

ndertojn [ punojn ] vet kosheret edhe se kan problem .

Un kur kam filu me bletari e kam njohur vetem kosheret LR dhe DB dhe kam fillu me

LR , ndersa po te filloja tani me siguri qe do te punoja me kosheret Farrar.

Hektor te faleminderit per pergjigjen

Edhe mos te harroj qe te uroj per perpjekjen qe ke ba qe te hapesh nje forum per

bletarine . tung ..tung

Nezir besoj qe kosheret e ketij formati kane perparsi te madhe ndaj koshereve "te zakonshmne" qe ne i perdorim...

EV duket e komplikuar por ne te vertete seshte.

Une kosheret e reja i kam modifikuar duke e ndare RV ne mes. Kosheret e mia tani kane 8 kate, gjithsejt 80 korniza. Shocked Megjithate teknologjia e punes duhet te jete shum me e lehte, sepse tani puna me korniza eshte minimale dhe ne pergjithsi punohet me kate.

Të pershendes dhe shpresoj se ne te ardhmen do te aktivizohen edhe anetaret tjera dhe numri i tyre do te rritet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka


Zgjua (koshere) : LR,RV

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty14.06.13 17:25

            Sipas metodes se dites se gjashte,ne nji koshere RV  kam prodhue kubeza(amezor)ne gjashte korniza nga 3-4 cope.Do ti lutem z. Valon qe te me keshilloi se me nga sa korniza pjelle dhe mjalte te i krijoi nukleuset ne kete kohe.Per nukleus po mendoi te e shfrytezoi nji kat standard te kosheres RV.Pas shirave te ditve te fundit,vlen te permendet se ka kullose relativisht mire.
        Amezoret jan te mbyllur nji pjese e tyre,keshtu qe krijimi i nukleuseve detyrimisht duhet te behet brenda tri eventualisht kater diteve.E permenda kete te dhene per faktin se me duhet te veproi pastaj sipas dijes dhe bindjeve te mija,qe per kete koshere jane te kufizuara
Pershendetje te sinqerta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty15.06.13 14:48

Pershendetje z. Hajriz.

Une ne bletoren time nuk kam koshere te tipit RV. Megjithate, ne rastin tend, sipas mendimit tim eshte mjaftueshem qe nukleuset te formohen me 3-4 korniza me larva dhe nga 1-2 korniza me ushqim, kuptohet duke pasur parasyshe ushqyerjen e shoqerive te reja pas formimit.

Ku eshte mendimi im...

Suksese!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka


Zgjua (koshere) : LR,RV

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty15.06.13 17:18

I nderuari z. Valon,

Iu falenderoi per keshillen.Ashtu do te veproi duke mos harrue qe ti ushqei fillimisht,deri me lajmerimin e ames me veze.

Pershendetje te sinqerta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

RV - Teknologjia e bletërimit Empty
MesazhTitulli: Re: RV - Teknologjia e bletërimit   RV - Teknologjia e bletërimit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
RV - Teknologjia e bletërimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» EV - Teknologjia e bletërimit
» Metoda e bletërimit në zgjoin LR

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Kosheret katrore 10-të kornizeshe-
Kërce tek: