B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Fluturimet pastruese të bletëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i riFluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty23.01.12 20:06

Ju pershendes te gjithve antare te ketij forumi e ne veqant ty Valon. Sot me 23 janar 2012 ne ora 12 mes dite me bore rreth 50 cm dhe me temperatur -1.0.apo me se shumti+2 dola ti shiqoi bletet ku gati ne te gjitha koshere ishin dal nga nji numer simbolik bletesh pra nga 4-5 blet prej te cilave ca fluturonin ca kishin mbet ne bor qe mezi leviznin e ca prej tyre kishi vdekur.Une skam koment por pres ndonji shpjegim nga kush do qoft prej juve , ju pershendes edhe nji her tung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty23.01.12 20:11

Pershendetje, Fehmi.

Ndodh qe disa blete te dalin edhe ne temperatura me te ulta se zakonisht. Kjo ndodh nese zgjuat e bleteve jan ne diell, si dhe neqoftese gjate kohe kane qene te ngujuara brenda zgjuave te tyre duke mos pasur mundesi ta bejne fluturimin pastrues. Poashtu kjo gje mund te ndodh edhe nese bletet kane qene te shqetesuara ose po dimerojne ne mjalte jo te mire me nje fjale nuk kane kushte adekuate per dimerim, etj.

Megjithate ti nuk ke nevoje te brengosesh sepse numer i vogel i bleteve eshte ai...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty24.01.12 12:07

Fehmi edhe te un ka ndodhe e njejta gje por jan pak me siguri eshte teperatura e larte ne brendi te zgjot por edhe ju ka ardhe koha edhe disave qe te vdesin ato ne kete menyr edhe e mbajn pastertien ne zgjua .

te pershendes dhe mos u shqetso.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty24.01.12 21:55

Persh. edhe te ne kane fillluar qe bletet te bejne keto pastrime Por une do thoja se ne nje shoqeri kishte ngordhur mbrteresha e cila ishte ncjerre jashte nga bletet si te veproje me kete rast pres ndonje pergj.flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty25.01.12 8:46

Aleksshehu shkruajti:
Persh. edhe te ne kane fillluar qe bletet te bejne keto pastrime Por une do thoja se ne nje shoqeri kishte ngordhur mbrteresha e cila ishte ncjerre jashte nga bletet si te veproje me kete rast pres ndonje pergj.flm

Nese je i sigurt se ama eshte ka ngordhur, ateher bashkoje kete shoqeri me shoqerine qe gjenden prane saj (me mire eshte te bashkohet me ndonje shoqeri mesatarisht te fuqishme).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty25.01.12 9:26

Ume falni qe po ndryhy por nuk pmduket e mir fjala qe po e perdrni ka Ngordhur bleta me sa un kam lexu literatur nuk thohet kurr kjo fjal por fjala ka Vdekur edhe eshte ma e mir edhe ma e bukur. Edhe niher kerkoj faljene derhyrje.

E saiperket pergjegjjes ne pytjen e mesiper plotsishte pjtohna me Valonin qe ti bashkoni shoqerit po ma se pari e vertetoni vdekjen e Amese .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty26.01.12 0:09

Ju falem. po ngaqe jam i ri nuk di se si ta bej bashkimin e shoqerive. Per memen e gjeta ne pjesen e hyrjes se zgjoit por nuk mund ta kontrolloje tani se eshte ftohte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëFluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty28.01.12 18:38

Dalja jashte e bleteve ne temperatura te uleta ndodh per shkak te nje moti per pak kohe te ngrohte
Zakonisht me shpesh ky fenomen ndodh tek bletet me te dobeta qofte ne kuptimin qe kane pak ushqim qofte dhe ne kuptimin e numurit te paket te tyre
Lemshi dimeror tek keto prishte shume shpejt per shkak te ndryshimit te menjehershem te temperatures ne zgjua,nje koloni e vogel e ndjen me shpejt per shkak te percjleshmerise se ngrohtesise me shpejt ne nje koloni te vogel se sa ne nje te madhe
Vdekja e bleteve ne dimer eshte fenomen i zakonshem ,ne na ze syri pak por ato jane disa here me shume,ky fenomen ndodh si me poshte :
Zakonisht ngordhin bletet periferike te lemshit dimeror pasi ato kerkojne me shume ushqim se jane mbulesa e lemshit per ruajtjen e tempretatures>Per ruajtjen normale te temperatures ato duhet te konsumojne me shume ushqim,kur mbaron”karburanti”ato largohen nga lemshi dhe sa me larg te jete ushqimi aq me keq eshte per temperaturen e trupit e cila bie ndjeshem dhe ato mbeten ne qelizat e hojeve te ngrira>Ky fenomen ndodh dhe ne kolonite e fuqishme kur temperaturat e mjedisit luhaten shpesh
Per te parandaluar kete duhet qe te organizohen mjaft mire kornizat me mjalte per dimerim>Ne qender te kolonise vendosen korniza me ushqim por jo te dyllosura,te pa vulosura,kornizat e vulosura nisen nga anet drejt qendres,Mire eshte qe dhe ditet e ngrohta te nentorit te riorganizohen perseri kornizat ,po keshtu dhe ne muajin shkurt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fluturimet pastruese të bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Fluturimet pastruese të bletëve   Fluturimet pastruese të bletëve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fluturimet pastruese të bletëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: