B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Jashteqitja e bleteve ne zgjua

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Egzoni
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : lr

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty25.01.12 14:22

Pershendetje. Kisha dashur te pyes koleget e mi bletar nga forumi qe te me tregojne nga pervoja e tyre se si duhet te veprohet me ato familje te bleteve tek te cilat eshte paraqitur nga pak Jashteqitje bletesh mbi kornizat e zgjoit ne kete kohe.

Pershendetje nga Egzoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty25.01.12 17:38

Pershendetje i nderuar Egzon .

Tek familjet te të cilat është paraqitur fenomeni i jashteqitjes mbi kornizat e shoqerise ( lemeshit dimeror ) ne kete kohe .Une se pari nuk e di edhe qka te ka shtyre qe ne kete kohe ta hapni nje shoqeri te bletes . Une te sygjeroje qe ta sigurosh nga 1- gr Fumageline per çdo shoqeri .Pastaje fumagelinen e treteni me uje te destiluat , kete tretesire e perzini me me sherbetin te cilin e pergadite paraprakisht , dhe pasi te ftohet (te vaket) Fumagelinen e perzien me sherbet sheqeri 1:1 .
Nje trajtime te ketille une e kame perdoror vitin e kaluar me udhezim te nje eksperti te bletarise nga Peja e ai eshte Feim Mahmutaj kontakt tlf 044.137 620 . Ekziston mindesia qe eshe ushqimi i ngurt i cili permbane 1 gr fumageline mjafton kishte me njaftuar ne kete kohe .
Une e kame pasur problemin e tille por ne muajn Prill.
Nga 50 ml ja jape shoqerise direkt mbi lemeshin dimeror.
Psh # 5 shoqeri .
#5 gr fumageline (nje filgjane uje e valone mbi shporet pasi te ftohet e trete fumagelinen ne te) .
#250 ml sherbet Proporcion 1:1.
##me shiringe , ose me ndonje ene matese tjeter ,nga 50 ml direct mbi lemshin dimeror ja jape shoqrerisese infektuar.
Besoje qe edhe koleget e tjere te forumit do te japing kshilla adekuate tjera , pore koha eshte shume e ftohet tani .
: Te deshiroj sukses.Lumi[/i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëJashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty25.01.12 18:38

Pershendetje z Egzon
(Shkurtimisht)
Me sa duket bletet tuaja vuajne nga semundja e quajtur Nosema Apis me shkakatar nje protozoar
Kjo semundje eshte me perhapje te gjere duke shkaktuar pakesim te numurit te kolonise te cilat kane nje jetegjatesi 10-40% me pak se normalja
Kjo sEmundje shpesh eshte pergjegjese per nderrrimin e mbretereshave pasi edhe ato vuajne nga ky infeksion duke bere te mundur uljen e pjellorise se tyre duke krijuar imazhin e nje mbretereshe te vjeter e cila duhet te zevendesohet
Zgjojet e infektuara vuajne me shume ne dimer per shkak se gjate sezonit te grumbullimit te mjaltit ato arrijne te sigurojne sa gjysma e nje zgjoi jo te prekur,kane me pak koloni per ruajtjen e temperatures ne zgjua per krijimin e lemshit dimeror si dhe gjate dimrit vazhdojme te kemi vdekje te tyre
Si semundje nuk ka shenja dalluese fort te qarta
Nje nga shenjat e cituat ju per bletet tuaja si dhe ne hyrje te zgjoit dhe ne toke mund te gjenden bletet te vdekura(jo gjithmone mund te mendohet se ky eshte shkaktari i vdekjes) por dyshimi me i madh per kete rast po qe se jane ne muajin shkurt mars
Ne sezonin e veres semundja duket sikur nuk ewgziston per shkak te ngadalesimit te perhapjes se infeksionit
Masat e Luftimit
Nje menyre mjekimi e ka sqaruar dhe z AVNI SELMANAJ
a-Preparati Fumagilin ose tek ne njihet si Fumidil B eshte i vetmi antibiotik i njohur me lufte kunder nozemes
Ky perdoret (Fumidil B) 100 mg Fumidil ne 3.7 litra sherbet sheqeri (ne dimer raporti 2 shEqer dhe 1 uje ndersa ne pranvere 1 me 1)
b-Dezinfektimi i inventarit te parkut me sol oxyd etileni dhe acid acetik
c-Nderrimi i mbretereshes ne sezonin e pranveres
duhet te arrish qe gradualisht zgjojet qe vuajne nga kjo semundje te e leminohen jo fizikisht por ne perseritje totale te inventarit te tij pasi si semundje nuk mund te lemeinohet lehte aq me teper qe eshte ngjitese
Mjekimin duhet ta perseritesh dy here ne vit nje here ne pranvere dhe nje here ne vjeshte pra ushqimi i tyre duhet patjeter te permbaje fumidil B ( kjo do te thote neqofte se ju per sezonin pranveror perdorni 4- 5 l sherbet ky duhet patjeter te permbaje medikamentin po keshtu dhe ne vjeshte kur pergatisni bleten per dimerim
Edhe per bletet e shendosha rekomandohet te pakten nje mjekim profilaktik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty22.02.12 16:57

a ka naj mnyr me bere pytje ne ket ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty01.03.12 15:40

tung
para ca ditesh bletet dolen per pastrim dhe ishin te semura nga jashtqitja kurse sot dolen perseri dhenuk verejta shenja te semundjes a shte emundur qe te jt sherur bleta?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty01.03.12 18:09

premtim berisha shkruajti:
tung
para ca ditesh bletet dolen per pastrim dhe ishin te semura nga jashtqitja kurse sot dolen perseri dhenuk verejta shenja te semundjes a shte emundur qe te jt sherur bleta?

Premtim ajo qe bletet kane jashtqitje nuk do te thote se jane te semura. Bletet me siguri jane plotesisht te shendosha Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty02.03.12 13:51

flm per pergjigjjen baci valon tung flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ervis mema
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 27 koshere lr

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty27.08.12 15:01

Prsh kurimi i bletes per nozeman po behet cdo vit e me shum i domosdoshem ka pasur shum vjet qe kjo semundje nuk u ndjente te bletet ne shqiperi apo me sakt ne tirane por kete vit ka shkaktuar deme te medha deri ne zhdukjen e tere parkut ka pasur bletar me shume pervoje qe kan pasur mbi 50-60 koshere ne park dhe kane mbetur me 5 deri 10 koshere ka dhe nga ata qe ju kan zhduk krejt...keshtu qe bleta duhet te kurohet me patjeter me FUMIDIL B dhe ti jepet per cdo blete nje kg sherbet sheqeri 1;1 hidhet 1 gr fumidil dhe jepet cdo 5 dit bleteve 3-5 kura ne nè tirane e perdorim ne muajt mars-prill dhe ne vjeshte para mbylljes dimerore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ebusead
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 7 LR

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Pershendetje Bletrrites    Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty28.10.12 11:58

Pershendetje Bletrrites amator ose mjeshter ne kete fushe

Jam nje blet rrites ne rritje e siper me disa koshere.
E shoh qe disa kane eksperience ne kete fushe,dhe me vjen mire qe jane te angazhuar.
Nje pyetje e kam per ata qe mund te kene nje pergjigje konkrete.
Ne vendin ku jetoj une debora arrin pothuajse 1 m, ose me raste e me shume sikur vitin e kaluar.
edhe ngricat jane te pranishme.
A i demton mbeshtjellja me dicka per shkak te ftohtit kosheret dhe a i'u shkakton ndonje gje blete nese mbeshtillen, kete e kam nga fakti se ne nje nga vendet e ftohta i kam pare ne internet pothuajse krejt parkun te mbeshtjella me nje lloj mushamaje te zeze krejt kosheren vetem hyrjen dhe daljen>.
Dhe nese bie nje sasi debore qe mund ta zere vendine daljes,a eshte me mire qe tua hap nga debora, rrugen e daljes me qellim qe te ndonje dite te mire me diell mund te kene mundesin qe te levizin, ose mund te marrin oksigjen me lehtesi?.

Shpresoj qe te jeni mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
VizitorJashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty04.05.13 13:09

i nderuar z, VALON,te pershendes e te gjith ju bletar te ditur ne profesjonin e bukur te rritjes se bleteve,ka mundesi,ose a ekziston nje kalendar qe mjekimi ,apo vaksinimi i bleteve te behej kan apo skan semundje?ndoshta edhe si paraprit per semundjet qe dihet qe do te vin,sipas perjudhave te vitit?do te ishte nje ndihm shum e madhe per ata si puna ime qe sdi te dalloj shenjat e semundjeve,persh,para rreth 12 ditesh thirra nje bletar shum te kualifikuar,z.SELIM BARLIKA, dhe i pa bletet e mija e kur i pa verejti qe u kishte ren varroa,ne sekond shkova ne nje farmaci ketu ne TIRANe mora nje ilac ne formen e biskotave qe e lije siper korrnizave,me nje er shum te fort,me duket se u ka ber mir,por po te kishte nje kalendar vaksinimi paraprak per te gjitha semundjet qe kan bletet per ne qe skemi shum njohuri do te ishte nje ndihm shum e madhe.,,,,,,,faleminderit e pershendetje te sinqerta nga un KASTRIOTI,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty10.05.13 23:04

Oj Shqiponja Krenare duhesh te mesojshe , e sidomos te lexojshe sa me shum literatur qe te dishe rrethe bleteve e ne lexime siper i gjene e dhe pergjegjjet e duhura . Se ka shume menyra per te luftuar kunder smundjeve te drysheme te bletet edhe fiton njohuri me lexim per veti por edhe per te tjeret.Te uroj suksese ne bletari se bletarija nuk eshte hajgare , se me bletari jose duhet temirresh me te ose duhesh me lan qe te mirren te tjeret , Se puna e pare per tu marr me bletari eshte deshira edhe mi deshte bletet ne qoftse nuk i don bletet ateher ma mir mos u merr me to se ka eshe veshtersi edhe me to, smundjet e ndryshme , vdekfet e pa pritura e ter kolonis gjat dimrit, si dhe picikimet e tyre sidomos te ata qe jon alergjik mund te jen edhe fatale per te.


Ne funde te pershendes dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : langstroth

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty11.05.13 16:15

Shqiponja, qe te arrish qellimin me krenari, sice ke vene e dhe pseudon, te sugjeroj;
perpara se te investosh me 10 koshere fillo e meso nje vit me 3-4 familje. Sado libra dhe diskutime qe te thithesh, po nuk e preke me dore, ose po nuk morre praktike, po nuk pesove pickimet e tyre, po nuk bere gabime, nuk ke per ta arritur rezultate. Gjithashtu mundohu te gjesh nje mjeshter te te mesoje ne terren, ose shko te dikush qe ka nje park, si fillim. Suspect
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
VizitorJashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty12.05.13 11:14

z,GAFURRARIFI,edhe ju EMINI,keni nje pershendetje nga un KASTRIOTI.sa per dashurin qe kam per bletet e tregon fakti qe jam nipi dhe djali i dy bletareve shum te njohur ne SHQIPERI [gjyshi im ka pasur 320 koshere,ndersa babai im 120 koshere] dhe nuk kam pasur me te voglin presjon per te ushtruar bletrritje ,por kushtet e mia,e sa per dije un kam pasur kontakt te vazhdushem me blet deri nga mosha 5 vjec qe ndihmoja babin tim duke tymosur bletet [si edhe duke ngren mjalt,hahahahah] tani per sa me shkruajtet ju te nderuar,i pranoj,dhe mua te me falni per injorancen time per sa i perket dijes se bleteve,jo me kot u regjistrova ne forumin tuaj,per te mar njohuri [ta dini jam hajdut i njohurive te te tjereve] un i jam futur bletaris me mendje te paster e me zemren top,te me falni se un ndoshta bej edhe pak humor,po cti bej e kam ves.jam duke mar literatur,por ma mer mendja qe me njohurin e shkelqyer qe keni ju miqt e mi un do ja dal qe te behem bletar,por si gjithmon nje shkall posht jush,pasi do ju kem mesues,hahahahahah.JU FALENDEROJ SHUM NGA ZEMRA,E DUKE SHPRESUAR NE NDIHMEN TUAJ TE SINQERT UN KASTRIOT ZENOLLARI,ose SHQIPONJA KRENARE[hahahahah]JU PERSHENDES PERZEMERSISHT,TUNG E MIRUPAFSHIM.alergji nga pickimet nuk kam,dhe jam duke u mar me nje bletar te shkelqyer,mendoj ,pasi ka rreth 80 koshere quhet SELIM BARLIKA,me ka ofruar ndihm ne cdo koh.po ti EMINI ku je ketu ne TIRAN?un jam ne BABRRU. flower
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : langstroth

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty12.05.13 14:00

Pershendetje Kastriot!
Ajo qe ke filluar te marresh mesime prej Selimit eshte gje sh. e mire. Prej meje shum te fala atij. Pas disa kohesh do te shkoj blej tek ai disa mbreteresha.
Te sugjerosh te futesh duart ne koshere e te mesohesh, perpara se te vendosesh te blesh. Shume mire qe lexon. Ka edhe materiale shum te bolleshme ne YouToube. Edhebketo forume kane pa diskutim vlere.
Nuk ka te beje se cfare kane qene bleterrites apo jo te paret e tu, kur ka nderprerje.
Kane ndryshuar specifikat ambientaliste dhe interesat ekonomike.
Une merrem me blete per hobi(pasion), ndersa fitimi tim nuk eshte nxjerrja-shitja e mjaltit por perfitimi bio i mjaltit, i cili sot le per te desheruar ne treg. Githashtu nxjerrja e propolisit dhe perpunimi ne % solucion ekstrakt ka bere te ndihmoj shum njerez te afert ose jo.
Eksperienca nuk ka fund, dhe eshte e shumllojshme pamavaresisht themeltares(bazes).
Fillim te mbare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agron
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 40

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty22.08.13 16:17

Pershendetje te nderuar Jam nje bletar i ri dhe sot kam blere nje pordukt kunder barkqitjeve "nozecid" apivet por deshta te di a ka ndonje ktu qe ka perdor kete produkt te me spjegoj pak a shum se si perdoret po ashtu mora edhe nje produkt tjeter "forsapil" pers stimulim te ames po doshta te di se a mund ti perdori te dyjat ne te njejten kohe me sherbet sheqer psh 1 liter sheqer me uj dhe 16 pika "forsapil" dhe 40 pika nozecid ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty14.09.13 21:07

pershendetje agron! forsalpin a ka rezultate te mira dhe ku e keni mare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty
MesazhTitulli: Re: Jashteqitja e bleteve ne zgjua   Jashteqitja e bleteve ne zgjua Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Jashteqitja e bleteve ne zgjua
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve :: Nosemoza-
Kërce tek: