B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i riSi ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty31.01.12 22:10

qka duhet te ndermiret te bletet ne keto temperatura te ulta deri ne -24 grad qe mos te vie deri tek damtimi apo deri tek ma e keqja.Pershendes te ghithe bletaret e sidomos ata qe kan te njejtin problem dhe pres ndonji pergjegjeje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty05.02.12 17:21

Pershendetje Fehmi.

Ne keto temperatura mos i nguc fare, leri ato vete do ta zgjedhin edhe kete problem me kete acare .Kure fillon qe te shkrihet dora ne verande (dere ) atehere pastrojav(hekjav) nga dera boren dhe akullin .Ju deshiroje qdo te mire . presim qe te vine dite ma te nxehta sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëSi ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty05.02.12 21:15

Ketu ne Hollande ka gati 10 dite qe temperaturat gjat nates jane me te ulta se -15 grade dhe duke pare se ky i ftohte do te vazhdoje per dhe te pakten 10 dite te tjera kjo me ben pesimist persa i perket kolonive qe do te arrijne ti mbijetojne ketij acari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty05.02.12 22:42

Ju pershendeti,

edhe ketu ne Gjermani jane momentalisht temperatura te ulta -15 grade por me bletet eshte krejt ne rregull deri me tash. Para dy viteve temperatura ishte -25 grade dhe shoqerite mbijetuan pa probleme edhepse fundi i kosheres eshte i hapur(vetem rrjeta e varoes).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty08.02.12 14:45

Pershedetje te nderuar un si bletar i ri jam pak i shqetsuar me keto temperatura te ulta po sido qoft nga keto informatat e juaja pak shum pe ndiej veten ma te relaksuar ju falem nderit nese keni ndonje keshill per mbrojtjen e bleteve ne keto temperatura te ulta ju lutemi na shkruani se do te na ndihmonit shum e sidomos neve bletarve te ri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty09.02.12 10:29

Sipas meje qe kam lexu ne te gjitha literaturat per me i mbrojt prej ftoftit bletet duhet ushqimi cilsor dhe me bollok imjaltit ne perfundim te sezones d m th ne vjeshte , si dhe po dufke me qene familjet e bleteve shume te forta per nga numri i bleteve . ose me o bashku ne vjeshte dy shoqri bashke se edhe po hargjitshin ushqim gjate dimrit ma pake se dy shoqri ndaras.

Ju pershendes te gjithve.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty09.02.12 17:01

Ju falem nderit z gafurr un shum mir te kuptoj por nese un si bletar i ri per her te par qe kam blet dhe esht dimri i par dhe me te then te drejten nuk edi akan ushqim te bollshem apo jo por sido qoft qka kishe propozue ti saktsisht tash ne keto temperatura te ulta te lem bleten qe ajo vet te kujdest per temperaturen apo nese kemi mundesi te mbulojm snakun me ndonje batanije apo ndonje gje tjeter qe sado pak mos te lejoj temperaturen e ftoft te arrij deri re bleta , ju pershdes dhe uroj dit te mbar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty10.02.12 0:20

Bletet nuk kane problem me te ftohtin, poqese dimerojne ne mjalte cilesore. Çuditerisht ketu ben pjese edhe "mjalti" i perfituar nga sheqeri (sherbeti) perarsye se gjate konsumimit te tij bletet shume pak grumbullojne materie te patretshme ne zorret e tyre.

Poashtu me rendesi eshte mikroklima ne koshere, ne vecanti lageshti e tepert, e cila ndikon negativisht ne dimerimin e bleteve.

Une kohet e fundit nuk praktikoj izolimin e koshereve, sepse aspak s'ka nevoje. Izolimi i tyre mund te behet vetem siper tavanit edhe ate ne kohen kur fillon pjella ne zgjua me qellim rruajtjen e temperatures.

Gjithashtu per dimerim cilesore eshte e nevojshme qe bletet kohe pas kohe te dalin ne fluturime pastruese jashte koshereve te tyre dhe t'u sigurohet qetesi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëSi ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty10.02.12 17:04

LEMSHI DIMEROR
Kur temperaturat e mjedisit ulet nen 18 grade celcius bletet krijojne lemshin dimeror>Me uljen e temperaturave deri ne -10 lemshi zvogelohet disa here,pasi ngjishet
Tek lemshi dimeror verejme dy shtresa ,shtresa e pare qe bie ne sy mund te quhet mbulesa e lemshit ku bletet jane te ngjitura njera me tjetren dhe pothuajse nuk levizin fare dhe shtresa e dyte ajo e brendshme pra qendra e lemshit eshte me e rralle dhe bletet ne te levizin lirshem
Bletet ne qender pompojne vazhdimisht nxehtesi duke rrahur krahet per tia shperndare gjithe lemshit ,por kjo kuptohet duke konsumuar mjalte
Temperatura ideale brenda zgjoit duhet te jete rreth 5 grade celcius pasi ne kete temperature konsumohet me pak mjalte per ruajtjen e temperatures.Per ruajtjen e kesaj temperature eshte pak e veshtire praktikisht por mire eshte qe t,i afrohemi asaj ose le te jete dhe me e larte)Kjo realizohet me izolime te zgjojve.
Duhet theksuar se kur nuk ka masa per uljen e metejshme te tempertaures duhet thene se temperatura ne zgjua arrin pothuajse temperturat e mjedisit.edhe kjo ka nje limit per bletet por ne kushtet tona temperaturat nuk kane rrezik per vdekjen e bleteve .Rreziku i vetem eshte mungesa e ushqimit ne dimerim apo ushqim aspak cilesor
Per te kuptuar rolin e temperatures duhet te dime se nje blete per te fluturuar minimalisht i nevojitet nje tempreture prej 18 grade C per te pompuar me energji krahet
Ne temperaturen 6 grade C bleta bie ne koma
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Diotima
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Diotima


Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty10.02.12 21:52

We often get asked how bees get through the winter, especially since honey bees don't sleep, they don't hibernate and they don't fly around when the temperatures are below 40 degrees.

So, what do bees do in the winter time? They cluster.

As winter’s cold sets in, the worker bees tightly cluster around their queen and vibrate—shiver, really. Their collective shivering keeps the internal temperature of the hive at a cozy 95 degrees, nearly the same temperature as a normal human body. The bees move in and out of the cluster so no individual freezes. They all share the burden. As the winter progresses, the cluster moves through the hive, munching on the stores of honey they worked so hard to save through the spring, summer and fall.

A typical colony needs about 60 pounds of honey at minimum to survive the winter. An experienced beekeeper can lift up a hive from the back to judge the weight and tell if the bees will have enough to eat. Anything over about 80 pounds is surplus honey that the beekeeper can safely take for herself.

The job of the winter worker bee is to feed the queen and get the colony through these next frigid months.
In the spring and summer, a worker bee will live no more than six weeks. She literally works herself to death tending to the colony and foraging for nectar and pollen to feed their young and store for the winter.
The winter worker bee, though, can live as long as four to six months—the kind of time a colony needs to survive the vagaries of a SE winter. On a rare winter day when the temperature inches over 40, the bees will break their cluster and take what are called “cleansing flights”; they leave the hive to relieve themselves.
Mostly, though, they shiver and eat their way through winter. Kind of like the rest of us.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty10.02.12 22:17

Du me te vet keshtu ne muajin gushte apo shtator kur i keni kontrollu ne kontrollen e fundit a e din per afersishte sa perqin kan pas mjalte ne korniza dhe a i keni yshqy me sherbet prej sheqeri ne gushte qe ato te ken rezerva per dimirim ma te mir dhe a i ke izolu per anash me stiropol apo gazet qe tju ngushtohet hapsira ne zgjua ne qoftse jon kan zgjojet gjusme te dobta, se per zgjoje shume ate forta nuk ki se qka jav bon gajle hiq se ato e rregullojn teperaturen vet. Ti e din se si i kelan ne funde te sezones . ndoshta po gaboj por tashi veq qe don Allahu me i rujt i run tjeter nuk di se qka te tham . Por tash edhe teperatura ndoshta ulen dhe na peshtoj qe don Zoti .

Te pershendes e me te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty11.02.12 19:32

pershendetje per te gjith bletaret e ketij forumi desaha te nderlidhem me temen se si ngikon temperatura e ult ne shoqerin e bletes me sa e dij un bletet kan shum me te lart kufirin e rezistences se qe merr ftoft tek ne nje fakt te till na e shpjegon nje degezim i i bletes mjaltese siq esht bleta e hirt e maleve te kaukazit ku temperaturat jan shum me te ulta se tek ne bletet nuk i pengon shum te ftoftit por me shum lageshtira e tepert qe krijohet ne zgjua gjat kondenzimit te ajrit ,nje fakt tjeter shumi rendesishem esht ushqimi cilesor mjalt e paster qe nuk krislalizohet leht dhe ne kristale te mdha qe do te jet problem per konsumimin e keti ushqimi ky ushqim do te jet problem per sistemin tretes te bletes ku si pasoj do te grumbullohen papasterti ne zorren e masme dhe nese jasht merr ftoft ku bleta smun te del per tu pastruar nga presioni t hollohen muskujt e saj dhe si pasoj jasht qesin ne zgjua dhe kjo mun tu a sjell vdekjen disa bletar gjat kontrollit vjeshtor edhe nese ka bleta sasi te mjaftueshme ushqimi natyror ja vjelin e ja zevendesoj me sherbet sheqeri per arsye se sheqeri nuk kristalizohet leht dhe bletet e konsumojn me let dhe sheqeri nuk permban shum papasteriti dhe kjo jav zgjat kohen per tu dal me u pastruar edh nje fakt dua ta cek un preferoj qe kornizat tu a bej nga nje vrim gjat kontrollit te fundit per arsye qe lemshi dimror te zhvendost shum me let ne kornizat me mjalt qe gjinden me sasi me te mdha anash zgjoit pershendetje per te gjit Zoti ju ndihmoft .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tan qemali
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : zgjua modern

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty02.02.14 20:54

kam qen ne muajin dhjetor ne Kosov dhe pash disa koshere me dy kate (me gjith depozite)dhe temperatura ishte -3 grad.ktu ne Shkoder dimnit ja hekim katin e dyte (depoziten).deshta me dijt se a asht a bajme mir me i lan vetem me nji kat?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty03.02.14 11:06

tan qemali shkruajti:
kam qen ne muajin dhjetor ne Kosov dhe pash disa koshere me dy kate (me gjith depozite)dhe temperatura ishte -3 grad.ktu ne Shkoder dimnit ja hekim katin e dyte (depoziten).deshta me dijt se a asht a bajme mir me i lan vetem me nji kat?


 Pershendetje Tan.

 Dimerimi i bleteve ne dy kate LR eshte shume me i pershtatshem se sa dimerimi vetem ne nje kat. Arsyeja eshte ruajtja me e lehte e mikroklimes ne koshere. Ne kete kohe lemshi i bleteve veçme duhet te jet ngjitur ne katin e dyte, ku temperaturat jane me stabile pershkak te formimit te "shtresave ajrore" dhe depertimi i drejteperdrejt i ajrit te ftohte dhe lageshtise eshte i penguar nga kati i pare ne dysheme...

 Cdo te mire!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
xh_dervishi@hotmail
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Skenderaj/Kopiliq i Eperm

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty29.01.16 15:28

Pershendetje une kam izoluar kosheret me stiropor per shkak se nuk kan qen edhe aq te izoluar si koshere a i demton kjo bletet ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xh_dervishi@hotmail
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Skenderaj/Kopiliq i Eperm

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty29.01.16 15:30

Edhe nje pyetje kur po jan ditet me temperatura me te larta po dalin bletet mirpo para kosheres ka shum blet qe po mbesin te vdekura a eshte shqetsuese kjo ?
Ato ushqim kan .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Besim MUrseli
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Vriqec

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty29.03.16 21:26

Pershendetje, une jam i ri ne bletari dhe ky ishte viti pare qe kam pas blete, mirepo po brenbgosem se tash se fundi me kan shku dy koshere edhe pse i kam ushqy me sherbet edhe me pogaqe. desha te pyes a mun me ndiku negativisht ushqimi qe ju kam bere une ?


me respekt Besimi nga Gjilani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty31.03.16 21:10

Besim MUrseli shkruajti:
Pershendetje, une jam i ri  ne bletari dhe ky ishte viti pare qe kam pas blete, mirepo po brenbgosem se tash  se fundi me kan shku dy koshere edhe pse i kam ushqy me sherbet edhe me pogaqe. desha te pyes a mun me ndiku negativisht ushqimi qe ju kam bere une ?


me respekt Besimi nga Gjilani
Dhenia sherbetit dhe pogaceve ne mase te madhe dhe ne kohe jo te pershtatshme ndikon ne "harxhimin" e mundimin e bleteve, por kjo nuk besoj qe eshte shkaku i humbjes se shoqerive. Shkak kryesore per kete eshte varroa. Ne rastin tend numri i bleteve te reja qe duhet ti zevendesoje bletet e vjetra (kembimi i gjeneratave) ose dimerore ka qene i pamjaftueshem. Ne kete menyre pamundesohet ruajtja e vazhdimesise se bleteve ne shoqeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Sponsored content
Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?   Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si ndikojnë temperaturat e ulta tek bletet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica)-
Kërce tek: