B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Bletorja e Valonit!

Shko poshtë 
4 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty03.01.11 14:56

Bletorja ime:Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty11.01.11 21:38

Tu bafshin 100, kshtu thojn ktu te ne .
Te lumt valon
Kjo eshte nje psauri shum e madhe shpirtrore.
Ketu ne foto po duket edhe nje lule e geshtenjes - a e keni edhe si kullosë?
edhe nje pyetje -zgjojet i ke punuar vet apo i ke bler .
pershendetje nga neziri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty11.01.11 21:44

nezir nitaj shkruajti:
Tu bafshin 100, kshtu thojn ktu te ne .
Te lumt valon
Kjo eshte nje psauri shum e madhe shpirtrore.
Ketu ne foto po duket edhe nje lule e geshtenjes - a e keni edhe si kullosë?
edhe nje pyetje -zgjojet i ke punuar vet apo i ke bler .
pershendetje nga neziri

Të falemnderit Nezir.

Te ne ka mjaft geshtenja. Ajo paraqet kulloten e dyte kryesore. Lulezon aty ka fillimi i qershorit.

Zgjojet i kam blere, pra, si kam bere vet. Kerkon shume kohe dhe eshte i rrezikshme ndertimi i koshereve, prandaj edhe nuk i kam hyre kesaj pune.

PS. Na shkruaj edhe ti pak per veten...Wink

Te uroj çdo të mirë.

Perndryshe bletorja ime gjindet ne lartesi mbidetare prej 500m. Kullota e pare kryesore eshte bagreni (akacia) dhe e dyta sic thash, geshtenja.

Bleteroj me kosheret: EV, FA, LR dhe DB.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty11.01.11 23:58

Edhe ketu te ne valon kemi kullosen e bagremit si kullos kryesor dhe njekohsisht bashk me bagremin edhe livadhet .
Nders rajoni jone kryesisht njihet per kullosen e geshtenjes e cila viteve te fundit po na befason per te keq ..
tung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Diotima
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
DiotimaBletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty21.04.11 21:58


Pergezimet e mia Valon! Pune mjaft e bukur! Vec mbaresi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty05.05.11 23:42

Diotima shkruajti:

Pergezimet e mia Valon! Pune mjaft e bukur! Vec mbaresi!

Te falemnderit Diotima. Gjithashtu edhe une te deshiroj gjithë te mirat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty24.05.11 22:28

Sot ne bletore:

Bletorja e Valonit! Foto_010
Bletorja e Valonit! Foto_011


Bagreni eshte ne kulmin e lulezimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 18:53

Valon Mustafi shkruajti:
Pershendetje Valon .
Me qka i ke "ngjyros" kosheret qe po shihen ne video ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 19:51

Nezir, kosheret jane te lyera me eko ngjyrë (Aqualux) ne baze uji (llaqe qe hollohen me uje).

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 20:21

Faleminderit Valon .
Edhe nje pyetje - EV, LR, DB, FA cila prej ketyre zgjojeve po tregohet me e sukseshme aty te ti , me sa po shoh EV po dominon .
pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: гг   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 20:40

Po Nezir, dominon EV, ama si Eko Valon Very Happy dhe prej tyre jam me i kenaqur.

Lartesia e kateve eshte 100 mm. Kosherja ka 8 kate te tilla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 22:10

Sa euro kushton nje koshere EV
e sa nje koshere LR ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 22:13

Nuk e di Nezir. Une vete i kam ndertuar.

Po duhet te kushtojne diç me teper se LR sepse kane me shume pjese dhe korniza.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty08.12.11 22:26

Urime Vlon .
Shum hap i qelluar. Kosheret po duken perfekt .
Nejse tavanin e paske lon per msysh Very Happy
SUKSESE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 0:13

Te falemnderit Nezir

Hahaha, tavanet jane te mbuluara me karton. Planifikoj sivjet te perdori folje plasmasi (najloni) ne pranvere... do ti shohim rezultatet.

suksese gjithashtu Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 14:16

Persendeje Valon shum te mira tekokan keto koshere a kishe muj me naje dhan dimensionet dhe ajan te perdjttshme me punu me toprej drrases se poshtme e deri te tavani ne qoftse nuk te pengon kjo kerkes me shum te mira nga gafurri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 14:41

Valon sipas fotografis qe pe jepni kornizat e kosheres poshte me ato te kosheres nalt jan ne kundershtim d m th nuk jan ne ni drejtim si ato posht si ati nalt aka naj domethanje kjo form e veprimi tregona ne qoftse nuk jam gabim une te pershendes nga gafurri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 15:41

gafurrarifi shkruajti:
Valon sipas fotografis qe pe jepni kornizat e kosheres poshte me ato te kosheres nalt jan ne kundershtim d m th nuk jan ne ni drejtim si ato posht si ati nalt aka naj domethanje kjo form e veprimi tregona ne qoftse nuk jam gabim une te pershendes nga gafurri

Po Gafur, kornizat e dy kateve tsiper me kornizat e dy kateve poshte jane te vendosura ne drejtim te kundert. Ky veprim eshte ende eksperimental, po si duket komunikimi i bleteve ne mes kornizave ne vertikale eshte me i lehte, Poashtu eshe kontakti i lemshit dimerore me mjaltin ne kornizat e siperme eshte me i madh. Gjithashtu ne kete menyre pengohet deri diku edhe depertimi i ajrit te ftohte deri ne pjeset e eperme te kosheres, atje ku fillon pjella e pare...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 18:32

shum falimenderit per pergjegjje Valon por nuk ma ktheve pergjegjjen e par edhe niher faliminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 21:46

gafurrarifi shkruajti:
Persendeje Valon shum te mira tekokan keto koshere a kishe muj me naje dhan dimensionet dhe ajan te perdjttshme me punu me toprej drrases se poshtme e deri te tavani ne qoftse nuk te pengon kjo kerkes me shum te mira nga gafurri

Lartesia e kateve eshte 100mm. Nje kat permban 10 korniza. Mbajtesi i kornizës - hojes (pjesa e siperme e kornizes) eshte i gjate 390mm, ndersa i gjere 20mm me trashesi 8mm. Kornizat i reja i bej me konstruksion metalik (me tel) me trashesi 3.2mm.
Lartesia e kornizave eshte 92-94mm

Bletorja e Valonit! Foto_010
Bletorja e Valonit! Foto_011
Bletorja e Valonit! Foto_012
Bletorja e Valonit! Foto_013
Bletorja e Valonit! 17_09_10Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 21:53

Kornizat normale te perpunuara vetem nga druri kane edhe anesoret, gjatesia e te cilave eshte 92mm, gjeresia 35mm, ndersa trashesia 7mm.
Pjesa e poshtme e ketyre kornizave eshte e gjate 360mm, e gjere 20mm, ndersa e trashe 4mm.

Ja si duket nje kornizë normale prej druri:

Bletorja e Valonit! Ram1111

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty10.12.11 22:23

te faleminderit shum per pergjegjje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty13.10.14 11:02

O Valon a dote na tregojshe per rezultatin e ketyre koshereve si po funksionojn EV koshere , dhe a e ke perdor folien e plasmstit ket vit.
Me te mira te pershendes dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty13.10.14 23:11

Tungjatjeta Gafur.

Po, jam mjaft I kenaqur me kosheret e dhjetekornizeshe katrore (nuk do ti quaja Eko Voja sepse dallojne prej tyre) edhe ne periudhen e dimerimit, si dhe ne ate te te sezonit aktiv.

Foljet e plasmasit I perdori por jo rregullisht. Mendoj se kane ndikim pozitiv, pervec ne shoqerite me te dobeta.

Te pershendes dhe cdo te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty18.10.14 22:10

Faliminderit per pergjegjje por nuk e kam pas fjelen per kosheret eko voja ,por per ,, eko valon ,, koshere. Por a nuk kishe mujte me na tregu kur e perdor folijet plastike ne cilen koh eshte ma se miri me i perdor .
Te falenderoj edhe niher.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Bletorja e Valonit! Empty
MesazhTitulli: Re: Bletorja e Valonit!   Bletorja e Valonit! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bletorja e Valonit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Bletorja e Abedinit
» Ne çraport duhet te jete bletorja me mjedisin per efekte prodhimi?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Bletorja :: Bletoret tona-
Kërce tek: