B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Semundja e larvave te fryera?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Driton Thaçi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 26

Semundja e larvave te fryera? Empty
MesazhTitulli: Semundja e larvave te fryera?   Semundja e larvave te fryera? Empty20.07.12 8:41

Gjate fundjaves se kaluar kam verejtur se njera nga bletet e mia ka probleme. Kur e hapa pash se kosherja ishte e sulmuar nga bletet e huaja, dhe bleta ekzistuese nuk verehej qe ekziston. Kur i eshte bere kontrolla e fundit para dy javesh, bleta ka qene ne ne tre kate duke u zhvilluar normalisht, dhe ka pasur minimalisht 10 kg mjalte.

Vizuelisht gjendja dukej alarmante. Nuk kishte asnje shenje zhvillimi. Dukeshin nje numer i vogel larvash te mbyllura dhe te fryera pjese pjese neper korniza.

Une jam fillestar ne bletari, dhe nuk kam ide se cka mund te jete ne pyetje!? A jane te rrezikuara edhe kosheret tjera?

Nese mund te me ndihmoni, ju falemnderit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ymer Selimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 50

Semundja e larvave te fryera? Empty
MesazhTitulli: Re: Semundja e larvave te fryera?   Semundja e larvave te fryera? Empty23.07.12 14:35

Ajo blete nuk ka pasur meme,edhe atehere kur e ke bere kontrollimin e saj.Larvat e mbyllura jan mashkullore.Kur e ke bere kontrollimin dhe me pas verejt qe nuk ka meme asht dasht ta merresh nja ram apo me shume me veze nje ditorea nga bletet tjera ,prej te cilave bleta mund ta formoj memen e re.Kur ti e ke verejt ka qene shum vone.Ky vit per bletari eshte deshtus.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driton Thaçi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 26

Semundja e larvave te fryera? Empty
MesazhTitulli: Re: Semundja e larvave te fryera?   Semundja e larvave te fryera? Empty23.07.12 14:58

Faleminderit z. Selimi! Ashtu edhe kish qene! E kam vertetuar gjate fundjaves. "Mbetjet" e asaj koshereje une i kam bashkuar me nje koshere tjeter, dhe kam verejtur se larvat meshkuj jane duke lindur.

Ndersa, lidhur me zhvillimin e bleteve sivjet, edhe une (me kete pak pervoje qe e kam) mund te deshmoj sa ka ngecje te konsiderueshme ne raport me vitin e kaluar. Psh: une sivjet i kam shtuar 5 blete te reja, prej te cilave, 4 jane formuar si familje dhe po zhvillohen, ndersa e pesta assesi nuk arrin ta formoje amen (memen). Dmth, nga gjysma e qershorit qe e kam ndare, edhe dy here tjera ia kam shtuar nga nje kornize (ram) me gjenerata te kombinuara, dhe nuk arrin dot qe ta formoje amen. Kupzat i formon, por ame te mbijetuar ende nuk kam pare!?

Faleminderit shume z. Selimi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Semundja e larvave te fryera? Empty
MesazhTitulli: Re: Semundja e larvave te fryera?   Semundja e larvave te fryera? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Semundja e larvave te fryera?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e larvave:-
Kërce tek: