B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Probleme me pogaçat (kulaçet)!

Shko poshtë 
+6
gafurrarifi
gezim
Gezim Halimi
Valon Mustafi
Artan
tiki
10 posters
AutoriMesazh
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : Zgjua

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty10.01.13 23:45

Pershendetje,
Un i kam vendos pogaqe me F1, me 25.12.2012 dhjetor, dhe moti ishte i mir temperaturat jasht ishin diku afer 10 grad celsius, por me ka lind nji problem ne ditet ne vijim, kam vrejt se disa copa te pogaqes kan ra ne dysheme dhe nji pjes e tyne jan shkri ne form te langshme dhe kan rrjedh ne dysheme. I ndegjova bletet te gjitha jan gjall por po frigona qe tu dasht me ju ndihmu mos i kum demtu.
Ju kisha lut bletareve qe kan pas ksi lloj sfidash te me japin ndonji sugjerim, qka me ndermarr tash e tutje.
A mi hjek ato pogaqe apo pasi qe kan ra temperaturat mos pi damtoj edhe me shum.
Flm shum per keshillat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty11.01.13 16:21

Pogacen e ke vendos mbi kapakun e kosheres ( aty ku eshte vrima e ajrimit ) apo brenda ne koshere ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty11.01.13 18:35

tiki shkruajti:
Pershendetje,
Un i kam vendos pogaqe me F1, me 25.12.2012 dhjetor, dhe moti ishte i mir temperaturat jasht ishin diku afer 10 grad celsius, por me ka lind nji problem ne ditet ne vijim, kam vrejt se disa copa te pogaqes kan ra ne dysheme dhe nji pjes e tyne jan shkri ne form te langshme dhe kan rrjedh ne dysheme. I ndegjova bletet te gjitha jan gjall por po frigona qe tu dasht me ju ndihmu mos i kum demtu.
Ju kisha lut bletareve qe kan pas ksi lloj sfidash te me japin ndonji sugjerim, qka me ndermarr tash e tutje.
A mi hjek ato pogaqe apo pasi qe kan ra temperaturat mos pi damtoj edhe me shum.
Flm shum per keshillat.

Kur te te jepet mundesia eshte mire ti hapish kosheret edhe te shohish se cka ne te vertete ka ndodhur. Ka mundesi qe kulaçet me kualitet te tille te demtojne mjaft bletet nese rrjedhin dhe biejne mbi lemshin e bleteve. Nese kulacet i ke vendosur direkt mbi korniza dhe nese ende nuk jane harxhuar/shkrrire largoi nga kosherja.

Heren tjeter kur te vendosish pogace, nese nuk mundesh vet ti gatuash, atehere blej pogace me cilesi te vertetuar. Kur ti vendosesh ne koshere, mos i hap plotesisht, hapjen e folise (plasmasit, najllonit) bene ne shirita (2-3 ne numer) me gjeresi rretj 1cm.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty11.01.13 20:24

Pershendetje per sa i perket preblemit une mendoj se zgjoji duhet te hapet ne kohe te ngrohte ushqimi i bogaces qe ka rene poshte kornizave dhe ne dysheme mos e trazo por ushqimi qe eshte mbi korniza mere punohe nje here si brume petezoje dhe fute ne nje qese plasmasi dhe vendose mbi tufen e dimerimit palosi pjesen e hapur te qeses dhe shpoi disa vrima nga anash qeses kur eshte ftohte dhe ne dimer kornizat e bleteve nuk levizen sepse ne pranvere vjen shume me vonese si blete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gezim
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty24.06.13 21:17

Pershendetje
sot i qela bletet per me i shiku se qfar kan bere edhe kur po e kapi nje ram ishte kapur dylli me dyllin e ramit tjeter dhe kur e qova nalt e pash qe ashtu po rrjedh mjalt a osht ndonje problem ky qe i kan kap  dyllin n mes apo jo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty26.06.13 11:13

Gezim nuk eshte problem, por duhet ne qoftse kan mjalte leje ne ta mbyllin bletet dhe e hjek dhe i shkrin dyllin e kornizav. por ne qoftse kan gjenerat ateher duhe me pas kujdes se bletet formojn amzor te mshfte te amave dhe vjen deri te leshimi i bletes pa deshiren tone. Por une ju kisha preferu te gjithve bletareve sidomos bletaret e ri se kosheret duhet qe ti mbuloni me naj cope tepih te vjeter qe nuk hin ne pune apo me naj sende tjeter qe dielli percellues i veres dhe nxehtesia e madhe vjen deri te ngjitja e hojene nemestevetit se shkrihen prej nxehtesis se madhe . Se merrne parasyshe saeshte temperatura ne koshere kure eshte temperatura jashte 38 grat censius d. m. th. ne natyr.
Ky raste um ka ndodhe edhe mu dhe tshe me nuk um ndodh prej se i mbuloj.


Pershendetje ju deshiroj dhe suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gezim
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty26.06.13 20:40

faleminderit shumm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty26.07.13 0:31

pershendetje per te gjith une mendoj se esht pun e rrezikshme me i dhan ne ket koh pagaqe bletes per shum arsye esht ushqim qe me zor e pervetsojn si dhe mund ta ndaj lemshin e bletes ka edhe arsye tjera nuk esht praktik e mir te ushqehen bletet me pogaqe ne ket koh e si do mos me i dimru me pogaqe por vetem me rezerva te mira dhe cilesore mjalti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Pershendetje   Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty15.12.13 18:44

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=192897507568190&set=a.187864291404845.1073741827.187862214738386&type=1&theaterProbleme me pogaçat (kulaçet)! Photo.php?fbid=192894930901781&set=a.187864291404845.1073741827https://www.facebook.com/photo.php?fbid=192894930901781&set=a.187864291404845.1073741827.187862214738386&type=1&theater


Pershendetje per te gjithe. Po me ndodh ne dy koshere kjo qe shihet ne foto po mendoj mos eshte qe po shkrihet pogaqja apo qfar mund te jete (kjo po ndodh prej dates 13.12.2013. Nese keni dikush dijeni rreth kesaj dhe qka me keshilloni te bej si te rreagoj ?!!! faleminderit per kohen dhe ndihmen tuaj.

Do me thene jane dy foto dhe ne te dyjat ka te hymja grimcat e imeta te dyllit ashtu te coptuara sic shihet edhe ne foto dhe ne nje ka diqka te lengshme nuk e di se qka mund te jete ajo shkrirja e pogaqes apo e mjaltes?!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty15.12.13 21:37

Mirembrema Alfredcena! Une mendoj se te dy zgjojet kane familje te dobeta. Bletet jane tufezuar ne krahun e djathte te fotos dhe ne krahun e majte ka shume mundesi qe te jete futur miu. Ne qofte se s'eshte miu, atehere keto zgjoje po i vjedhin zgjojet e tjera. Dita e enjte do te jete dite e ngrohte, pastroje mire fundin dhe hyrjen e zgjojit. Lengu i verdhe qe del nga zgjoji eshte nga lageshtia.
Te uroj gjithe te mirat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty15.12.13 22:38

Pershendetje Gezim, po kur eshte temperatura 5 apo 6 ketu te une a mundem me jau ndru fundin ketyre dy zgjojeve a paraqet ndonje problem nderrimi i fundeve kur eshte temperatura 5 apo 6 ? ! apo nese paraqet problem ateher si ta beje ndryshe pastrimin e fundit, dhe per ta vertetuar a ka ndonje miuu ne zgjua me sa e di duhet te jete se paku 10 grad temperatura per ta hapur zgjoin apo ne raste te tilla ndoshta mundem me e hap edhe kur eshte temperatura me e ulet ?? !!!! faleminderit per kohen qe ke gjetur me u pergjigj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty16.12.13 7:00

Pershendetje Alfredcena! Zgjojit nuk do ja heqesh tavanin , do i heqesh vetem catine.Me pas do te cmontosh fundin e zgjoit ,dikush ta ngreje zgjojin me kujdes ,dhe ti ta pastrosh dyshemene shpejt dhe te vendoset zgjoi. Ne kete menyre ska problem dhe ne temperatura 5 grade.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty16.12.13 18:08

Pershendetje edhe per juve z. Gezim Halimi faleminderit qe gjetet kohe per keshillen patjeter se do te tentoj ne kete menyre qe se paku dyshemene ta kene me te paster dhe te kene dalje bletet ne momentin e fluturimit per pastrim...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty17.12.13 20:16

Alfred Cena shkruajti:
Pershendetje edhe per juve z. Gezim Halimi faleminderit qe gjetet kohe per keshillen patjeter se do te tentoj ne kete menyre qe se paku dyshemene ta kene me te paster dhe te kene dalje bletet ne momentin e fluturimit per pastrim...
pershendetje alfred se pari nese bletet kan pas ushqim te bollshem ske pas arsye per em ju qit ishqim te ngurt pogaqe se pse bletet e pervetsoj me me veshirsi si dhe ju len ne zorren e trash materej me shum se mjalti dhe i detyron me shpesh me dal me u pastru kur tash nuk mbretron koh e mir pastaj ne cilen koh ja u ke vnu bletve krehret e llamarines sepse kjo o shenje e miut ne zgjua si dhe aj lengu qe ka dal ne verans nese o leng i holl at he mund te jet urin e miut e nese o mjalt at her ne pjes e mjaltit ju ka mbet pa vulos bleteve dhe ky majlt tharbet keshtu qe bletet kan mundur ta largojn nga qelizat pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty17.12.13 20:55

Pershendetje Rrahim Grainca, per fate te keq pasi qe jam bletar i ri dhe eshte viti i pare nuk e kam ditur se duhet te vendosen ne fillim te vjeshtes keto kreher e i kam vendos tash para 2 apo 3 jave ashtu diqka, do te shiqoj nese ka ndonje mundesi per me siguru a ka ndonje mi brenda vertet apo ku eshte problemi nese veq do te jete ndonje dite me tepmeratura bile se paku 8 apo 9 grad, per ushqim pasi qe jam bletar i ri dhe nga frika qe te mos mbeten pa ushqim i kam vendosur pogaqet shpresoj qe nese don zoti kam 19 koshere dhe te kalojne dimrin e vitin tjeter do te jeme pak me me shume pervoj, faleminderit shume qe gjete kohe te me shenosh sepse cdo keshill e juaja qe jeni me pervoj na ndihmon shume....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty17.12.13 21:37

pershendetje prap alfred une te kshilloj qe kur te merr koha e mir keto dit neser pas neser tu ja hjekesh krehrit ne kohen kur eshte mir sepse mundet qe bletet kan filluar te levizin dhe miu ka gjas te del jasht sespe aj futet vetem kur bletet jan ne lemshin dimror kurse kur levizin ato mund edeh ta sulmojn te qato familje qe ke has mbeturina jasht mund ti ja hjekesh krehrit deri sa te beh koha e mir e tja u vendosesh prap sa i perket pogaqes un personalisht mendoj se ne koh dimri me shum i demton se ju ndihmon sepse esht ushqim inert i ngurt i dueht edhe uj per ta pervetsuar si duhet si dhe ja u rrit nevojen per tu pastruar keshtu qe bletet ne ket koh nuk shpenzoj shum ushqim un ka koh qe nuk perdori pogaqe dhe shum mir bletet dimrojn ti sa kilogram mjalt ja u ke lan ne koshere per dimrim edhe te pereferoj qe pogaqet gjdo he rti perdoresh ne pranver pasi bleta fillon jeten e re mas fluturimit pastrues ne pranver te kshilloj tu ja jepesh pogaqet te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty18.12.13 22:39

Pershendetje Rrahim Grainca faleminderit shume per keto keshilla dhe qe ke gjetur kohe per keshilla besoj se me kalimin e kohes me keshilla nga ju dhe me lexim do te arrij sado pak te kujdesem me mire per blete....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osmani
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 3

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty03.11.15 10:10

Pershendetje.
Deshta meju pyt nese ka mundesi dikush mem tregu at biren ner kapak aduhet meja mbyll app meja lan hapur ,disa thot mbylle disa jo ,mundesisht lete pergjigjet dikush flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xh_dervishi@hotmail
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : Skenderaj/Kopiliq i Eperm

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Pershendetje a mundeni me me tregu se ne keto koh te ftofta a ka nevoj qe kosheret e bletve te mbeshtillen n emenyr qe bletet te dimrojn me lehet   Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty20.01.16 14:33

Pershendetje a mundeni me me tregu se ne keto koh te ftofta a ka nevoj qe kosheret e bletve te mbeshtillen n emenyr qe bletet te dimrojn me lehet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty
MesazhTitulli: Re: Probleme me pogaçat (kulaçet)!    Probleme me pogaçat (kulaçet)! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Probleme me pogaçat (kulaçet)!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: