B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Te prezantohemi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty12.01.13 20:05

Te prezantohemi- Pershendetje te gjith antareve te forumit.Une quhem Gezim Halimi dhe jetoj ne fshatin Dishnice
te rethit Korce.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty12.01.13 22:52

Pershendetje Gezim dhe mireseerdhe ne forum.

Trego pak me teper per bletarine ne rrethin e Korces Wink

Te pershendes dhe cdo te mire Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty14.01.13 16:41

pershendetje dua tju tregoj shkurtimisht per bletarine ne rethin e Korces.Bletaria ne kete
rreth,eshte e zhvilluar bletaret punojne me zgjojin Lr. mesatarja e mjaltit per zgjua blete arin
ne 15 kg, ka bletare qe marin edhe me shume. Ne cdo fshat te Korces, eshte dikush qe meret
me bletari.
Njoh shume bletare qe kane 200-300 zgjoje bletesh. Ne fshatin Plase ushtron aktivitetin e saj
ferma e prodhimit te memave PANDMED, qe une i kam shoke dhe punojme bashke, si ne
parkun tim ashtu dhe ne parqet e tyre.
Une personalisht i dimeroj bletet ne fshatin Shengjergj te Korces, dhe i veroj ne fshatin tim
Dishnice ku jetoj aktualisht.
Dishnica eshte buze malit te Moraves, 3 km karg nga qendra e qytetit te Korces
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëTe prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty14.01.13 18:00

Te c'fare lloji i keni bletet ju ne stacjonin e rritjes se memave, ne Plase ???

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty14.01.13 20:03

Pershendetje Artan! Bletet ne parkun e Plases nuk jane te mijat, por te dy miqeve te mi Medi Oranlli dhe PAndi Karapanxho. Lloji i bleteve eshte Karnika dhe Bekfast, por Bekfasti behet vetem me porosi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëTe prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty14.01.13 20:20

Ok.

Flm.

Une kam Buckfast te nje linje shume te mire Hollandeze.

Por jam i interesuar per koloni ta pa shartuara , dhe bastarde qofshin, por nga ndonje bleterrites qe nuk i ka shartuar bletet me blete te huaja , prej vietsh.

Le te jene te serta, nuk ka problem, edhe ne qoftese kolonine e bejne te vogel , nuk ka problem e rendesishme eshte qe ti mbijetojne dimrit...

Pra nese njeh ndonje bletar ne zona te thella qe nuk i ka shartuar bletet , me thuaj.

Me duhen vetem per pasurim gjenetik te brezit te 3 ose te 4 te bleteve Buckfast.
Pastaj seleksjonimi do te behet gjate viteve duke zgjedhur kolonite me te mira.

Me respekt
Artan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty15.01.13 19:09

Pershendetje
Artanit dhe gjith antareve te forumit ne qofte se ka mundesi, te me tregoni me shume mbi
te mirat dhe te keqiat e bletes Buckfast.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëTe prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty15.01.13 23:32

Gezim , kam shkruar ne nje nga temat e ketij forumit per bletet e lloit Buckfast, por nuk arrita ta gjej tani.

Nese ke kohe te kontrollosh te gjitha temat , mund ta gjeshe.... Very Happy

Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty20.01.13 16:33

Mirseardhe në forum Gëzim. Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty20.01.13 21:01

Faleminderit Poreci
lexova qe me origjine je nga Korca, brenda apo ndonje fshat ? Po qe se je nga fshati, mendoj
se je nga cangonji ose nga macurishti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Te prezantohemi Empty
MesazhTitulli: Re: Te prezantohemi   Te prezantohemi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Te prezantohemi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Forumi :: Të prezantohemi-
Kërce tek: