B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 SHelgu (salix alba )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

SHelgu (salix alba ) Empty
MesazhTitulli: SHelgu (salix alba )   SHelgu (salix alba ) Empty16.01.13 19:34

SHelgu (salix alba )
shelgu i bardhe takohet dendur qe nga fushat bregdetare deri ne 1200 m - 1300 m lartesi mbi siperfaqen e detit.
shelgu i bardhe lulezon ne Mars-Maj ne varesi te kushteve klimaterike dhe lartesise mbi siperfaqen e detit.
Lulet e shelgut vizitohen shume nga bletet per nektarin dhe polenin .Lulezimi zgjat tre jave, dhe familjet e bleteve gjejne te shelgjet nje burim te vlefshem ushqimor per mbajtjen, zhvillimin dhe fuqizimin e tyre sepse vec nektarit
ato mbledhin edhe polenin me permbajtje te larte proteinash 41.9% dhe lende minerare 9.55%
nga nje ha me shelg tebardhe mund te meren deri 150 kg mjalte,ndersa per proteinat dhe per lendet minerare tek
poleni shelgu mban vendin e pare.
Roli i polenit ne ushqimin e bleteve eshte me rendesi te madhe, sepse nga sasia e tij ne zgjua varet numri i bleteve,
zhvillimi dhe shendeti i familjeve te tyre.
Nga kerkimet e bera lidhur me vleren ushqimore te polenit dhe dobine e tij biologjike ka dale se perberja kimike dhe
sidomos permbajtja e proteinave,percakton mbarevajtjen e familjeve te bleteve.
Keshtu pa polenin cilesor bletet mund te ushqehen me sherbet por nuk zhvillohen.
Prandaj permenda shelgun si bimen numer nje (nr 1 ) qe prodhon polen cilesor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SHelgu (salix alba )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Kontinentale-
Kërce tek: