B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 A e dini se...?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

A e dini se...? Empty
MesazhTitulli: A e dini se...?   A e dini se...? Empty10.01.11 23:29

- Nje blete e pangarkuar peshon rreth 90mg (1/10g); 10 000 bletë peshojne rreth 1kg.
- Bleta e kullotes per nje here mund te mbaje peshe (nektar) sa 1/2 e peshes se vet ose 0.05g nektar.
- 50 000 blete punetore te kullotes per nje here mund te sjellin 1kg nektar ne koshere.
- Per te mbledhur 1g nektar nga lulet e tërfillit (Trifolium) bleta duhet te vizitoj 125 lulesa. Nje lulese ka rreth 60 lule, qe d.t.th. per nje gram nektar bleta duhet te vizitoj 7 500 lule te terfillit.
- Lulet e bagrenit (Robinia pseudoacacia) jane me te begatshme me nektar dhe bletes i duhen te vizitoj 5 500 lule te bagrenit per nje gram nektar.
- Ne kushte te volitshme te mjedisit bletes i duhen 27 minuta qe te vizitoje 150 lule dhe per aq kohe te mbushe qesen e mjaltit, ndersa ne kushte jo te volitshme i duhen 45 minuta.
- Nje blete e kullotes pasi kthehet e ngarkuar ne zgjua, i duhen 4-5 minuta kohe qe te shkarkoje nektarin.
- Ne kushte optimale bleta ne dite ben 24 fluturime, ndersa 17 ne kushte jooptimale.
- Per 1kg mjalte bleta duhet te fluturoje 44 444km qe eshte e barabarte me gjatesine e ekuatorit, me kusht qe kullota te jete afer zgjuas 500m.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

A e dini se...? Empty
MesazhTitulli: Re: A e dini se...?   A e dini se...? Empty02.03.12 14:21

a e dini se bleta eshte insekti per te cilin allahu i ka bere nje sure (kaptin) te tere ne kuran.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e dini se...?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Të tjera lidhur me bletarinë-
Kërce tek: