B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Sherbeleja(salvia officinalis)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Sherbeleja(salvia officinalis) Empty
MesazhTitulli: Sherbeleja(salvia officinalis)   Sherbeleja(salvia officinalis) Empty08.03.13 13:15

Pershkrimi i bimes:Sherrbeleja eshte shkurre shumevjeqare me lartesi 30 deri 60 cm.Ka rrenje te forte(te bujshme) dhe trup drunor ne pjesen e poshtme dhe larte trupi eshte bimor,qe me kohe kalon ne drunor.Njihet si bime mjaltese dhe sheruese.Rritet si e eger ne vende gurore dhe jo te plleshme, dhe si bime kopshtare.
Mjalti i sherrbeles eshte njeri prej me cilesorve dhe sherues eshte i kerkuar mjaft.
Thuhet se shumezohet me ndarjen e rrenjes dhe farishteve.Personalisht sherbelen e kam shumezue permes farishteve ne saksi te posaqme e qe pas kalimitte ngricave do ti rimjell ne bletishte.
Duke e dijte se Shqiperia eshte vend i sherbelese dhe eksportuese e saj,tentova qe te ngacmoi ndonji njohes te kesaj gjysem-shkurre,qe te na informoi edhe me gjersisht.Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Sherbeleja(salvia officinalis) Empty
MesazhTitulli: Re: Sherbeleja(salvia officinalis)   Sherbeleja(salvia officinalis) Empty08.03.13 23:17

peshendetje;SHERBELA eshte gjini e pasur me specie barishtore e shkurrz aromatike mjeksore dhe mjaltore qe rritet ne gjendje te eger kemi disa lloje qe vlejn te theksohen:sherbele qerthullake(salvia vericillata L)eshte bim mjaltore shum e mir qe del buz rrugve vende te pa mjellura gjat muajit qeshor gusht bim barishtore shum vjeqare me lula ngjyr vjolce lulzimi i zgjat 50-60 dit vizitohet shum nga bletet ku sipas autorve te ndryshem jep nektar per hektar mesatarisht nga 400 kg deri ne 1200kg ku sipas autorve te ndryshem jep me shum nektar se facelia kryesisht sa i perket perqindjes se lart te sheqerit qe permban nektari i saj. ne nje ha mund te mbahen deri ne 8 shoqri bletesh. Salvia officionalis sherbeljaeshte shkurrz me shum deg qe rritet deri ne 1 metere lart ne shqipri ajo rritet me shumic ne kodrina male te rjepura gelqerore sidomos ne krahina me klim mesdhetare nga 50-1200metra lartsi mbidetare eshet bim me gjethe te qendrushme me er te kendshme me lule ngjyr vjolce qe dalin ne maj korrik per 30-40 dit nji lule jeton 3-4 dit dhe jep nektar gjat tri ditve te jetes se saj nga literatura rezulton se nj ha me sherebele jep ne shqiperi diku 1700 kg nektar e kthyer ne mjalt 600 kg mjalt ku ne nji ha mund te vendosim deri ne 12 shoqri blete. shqiperi ka diku afersisht 50000hektar me sherbele pra sasia e mjaltit qe mund te mirret ne shqiperi30000kv nje rezer shum e madhe qe vlen te shfrytzohet. sherebelja perveq kesaj vlen edhe si bim aromatike mjksore posaqerisht ne grumbullimin e gjetheve duke pasur kujdes qe tmos e demtojm bimen. ka edhe sherbele tjera salvia tribola shkurrz jep rreth 400kg hektari ne rrethin e sarandes.salvia glutinosa bim barishtore shum vjeqare jep 200kg per ha mirpo jep shum pjalm polen. ka edhe tjera sherebele ku te gjith japin sasi te konsderushme te mjaltit mvarsisht nga kushtet klimatike gjeologjke te vendit. shenimet e lart shenuara jan studime te autorve te ndryshem .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arber trota
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : koshere moderne LR

Sherbeleja(salvia officinalis) Empty
MesazhTitulli: Re: Sherbeleja(salvia officinalis)   Sherbeleja(salvia officinalis) Empty15.02.14 22:20

Hajriz Suka shkruajti:
Pershkrimi i bimes:Sherrbeleja eshte shkurre shumevjeqare me lartesi 30 deri 60 cm.Ka rrenje te forte(te bujshme) dhe trup drunor ne pjesen e poshtme dhe larte trupi eshte bimor,qe me kohe kalon ne drunor.Njihet si bime mjaltese dhe sheruese.Rritet si e eger ne vende gurore dhe jo te plleshme, dhe si bime kopshtare.
      Mjalti i sherrbeles eshte njeri prej me cilesorve dhe sherues eshte i kerkuar mjaft.
Thuhet se shumezohet me ndarjen e rrenjes dhe farishteve.Personalisht sherbelen e kam shumezue permes farishteve ne saksi te posaqme e qe pas kalimitte ngricave do ti rimjell ne bletishte.
   Duke e dijte se Shqiperia eshte vend i sherbelese dhe eksportuese e saj,tentova qe te ngacmoi ndonji njohes te kesaj gjysem-shkurre,qe te na informoi edhe me gjersisht.


po sherebelja eshte bime mjalt dhenese pas facelias ,kjo bime ne zonen time kukes eshte kultivuar ne menire masive dhe, une kam mbjelle 8 dylim ,por ka nje problem pasi ne kohen e lulezimit sipas udhezimeve te drejtoris se bujqesise, lulja duhet te pritet per te shterperuar (rritet gjufka) kjo praktike nuk po na konvenon ne bletareve te kesaj zone ,dhe ne bjeshke e egra po degradon c'do dite pasi e presin te pa pjekun pas sherebeles ne disa zona rritet trumza ose (timus) kjo eshte shume mjalt dhenese por nese bie shi ne muajt korrik - gusht ne 2013 nuk u kap pasi dha shume pak gjasat ishin te mira por nuk mbajti vera e mbare respekte per gjithe bletaret ne te gjithe trevat shqip.folse A.Trota.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Sherbeleja(salvia officinalis) Empty
MesazhTitulli: Re: Sherbeleja(salvia officinalis)   Sherbeleja(salvia officinalis) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sherbeleja(salvia officinalis)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Bregdetare (pranëdetare)-
Kërce tek: