B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Sofora(Sophora japonica)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Sofora(Sophora japonica) Empty
MesazhTitulli: Sofora(Sophora japonica)   Sofora(Sophora japonica) Empty08.03.13 18:44

Sofora (Sophora japonica L.)eshte akcie(bagrem) pa therra.Prejardhjen e ka nga Kina dhe Japonia e larget,prej nga eshte barte ne Europe.
Sofora zakonisht lulezon ne korrik dhe ndonjihere lulezimi vazhdon deri ne gusht.Eshte nji prej drunjve mjaltes,i begate me nektar.Rritet ne lartesi deri 25m dhe ka nji kuror te gjere.Ketu tek ne eshte e perfaqesuar ne parkun e qytetit.Thuhet se lulezon pas vitit te 6 nga mbjellja dhe rritet ne vendet ku rritet edhe akacia(bagremi).Thuhet gjithashtu se kualiteti i drunit te sofores eshte mjaft kualitativ dhe perdoret ne industrine e mobiljeve.

Sofora(Sophora japonica) Sofora
Sofora(Sophora japonica) Sofora1

Jam perkrahes i rritjes dhe pasurimit te kulloses per blete,meqe kam pershtypjen se si komb(Shqiperi dhe Kosove)nuk kemi bere asgje apo pak per pasurimin me bime dhe drunj mjaltes(nektar dhe polen-pjalm).Besoj s ketu eshte vendi qe ti ngacmojme bletaret qe perveq me bleterritjen te mirren edhe me permirsimin e konditatve te kulloses dhe ate me bime-drunje ku lulezimi i tyre shtrihet gjate tere mujave te vitit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sofora(Sophora japonica)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Kontinentale-
Kërce tek: