B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Evodija(tetradium danielli)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Evodija(tetradium danielli) Empty
MesazhTitulli: Evodija(tetradium danielli)   Evodija(tetradium danielli) Empty08.03.13 20:16

Evodija,apo ndryshe akacia koreane,apo druri i bletes ka prejardhje nga Kina dhe Koreja,kryesisht nga zonat tropikale te ketyre vendeve,nga ku edhe eshte perhape ne Europe,posaqerisht ne vendet me naltesi mbidetare te ulet.Ne dy vitet e para eshte e ndieshme ndaj temperaturave te ulta dhe si e tille,gjat dimrit,duhet te mbrohet.
Eshte kultivue ,me pare, si dru dekorativ dhe arome te kendeshme,ndersa se fundit si dru mjaltdhenes.Evodija eshte dru i cili nuk zgjedhe shume,sa i perket plleshmerise se tokes,perveq qe kerkon teren me diell dhe lageshti.Shumezohet me farishte,dhe lulezon 3-4 vite pas mbjelljes.Permes nji kolegu bletar i kam sigurue farishtet dhe tani posedoi rreth 20 fidane,lartesia e te cilave tani arrin 50-60cm.Mqs.thuhet se eshte e ndieshme ndaj temperaturave te ulta,i kam te mbjellura ne saksi te veqanta e qe ne vitin 2014 do ti vendos ne vendin e perhershem.

Evodija(tetradium danielli) P1120535
Evodija(tetradium danielli) Evodia
Evodija(tetradium danielli) Evodija002

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Evodija(tetradium danielli) Empty
MesazhTitulli: Re: Evodija(tetradium danielli)   Evodija(tetradium danielli) Empty09.03.13 11:53

Evodia njeherit njihet edhe dru mjalti, pra eshte njera nder bimet me mjaltedhenese.

Edhe une kam mbjellur disa fidane, te cilet vete i kam kultivuar nga farat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Evodija(tetradium danielli) Empty
MesazhTitulli: Re: Evodija(tetradium danielli)   Evodija(tetradium danielli) Empty30.12.17 12:43

Evodia e lulezuar.Evodija(tetradium danielli) Evodia11


Evodija(tetradium danielli) Evodia10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Evodija(tetradium danielli) Empty
MesazhTitulli: Re: Evodija(tetradium danielli)   Evodija(tetradium danielli) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Evodija(tetradium danielli)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Kontinentale-
Kërce tek: