B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Hojet dhe ndërtimi i tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gazment Azizi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Hojet dhe ndërtimi i tyre   Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty20.03.13 14:17

Pershendetje!Une jame nje bletar relativisht i ri,dhe si i tille jame i ineteresuar per shtimin e numrit te bleteve.Qe kjo te jete e realizushme duhet ne nje fare menyre perveç te tjerash te kemi gati dhe disa korniza te ngritura.Jo ne te gjitha rastet qe une kam tentuar te ngre korniza te reja ato,(bletet)nuk i kane ngritur njesoje dhe ne te njejten cilesi .Per kete qellim une kerkoje nga Ju si me te pregatitur ne kete fushe, nje udhezim per kohen me te voliteshme si dhe menyren me te mire per te ngritu korniza cilesore si dhe me pjellje femerore.
Ju Faleminderit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: Hojet dhe ndërtimi i tyre   Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty23.03.13 22:23

Përshëndetje Gazment, po mundohem të të jap një përgjigje ,megjithëse pyetja jote është pak e komplikuar. Koha më e përshtatshme për ngritjen e kornizave është pranvera. Gjithashtu për ndarjen e familjeve. Në peridhat e tjera është e mundur por më e vështirë. Ndarja e familjes nuk bëhet asnjëher në mungesë të meshkujve sepse mbretëresha do të ngelet e pa ndërzyer (sterile ;e vjergjër). Mund të shkarkosh librin e Kleanthi Dhucit në rubrikën literaturë të forumit,do gjesh shumë gjëra interesante për shtimin e familjeve dhe numrit të bletëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: Hojet dhe ndërtimi i tyre   Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty24.03.13 0:44

pershendetje Gazmend poreci 49 sa i perket ndertimit te kornizave me hoj te mir dhe me qeliza femrore duhet te kemi parasysh qe ti plotsojm keto kushte ne si bletar: duhet te blejm flet dylli te kualitetit te mir, kornizave i u vendosim telin inoks se paku te LR 4 fije , fija e par e telit vendose 2 cm ne mbajtsin e kornizes 3 te tjeret qdo 5 cm te shtrengohen mir dhe gjat vendosjes se fletes se dyllit te kemi kujdes qe ne dy anet ansore dhe te ana e poshtme te ket hapsir 05-1 cm qe te mos prek se deformohet, kornizat i pregaditim paraprakish ateher kur i vendosim ne shoqri sepse po i vendosem me heret ka mundsi te deformohen . hoje te mira gjithmon pregatisin shemet po edhe shoqrit e forta pregatitin po qese jua japim me koh dhe mir te pregaditura me se miri i pregaditin kur i vendosim ne mes te larvave ne krahasim me depon e mjaltit.Koha me e pershtatshme per dhenjen e fletve te dyllit shoqrive eshte nga fillimi i lulzimit te molles e ne mbarimin e kullote se livadhit,geshtenjes lulediellit gjthmon kur kemi prurje te mjaftushme te polenit dhe nektarit, per te shtyr qe shoqria te ndertoj me shum hoj duhet qe shoqrin ta ushqejm me sasi te konsiderushme te sherupit raport1:1 a normal polen te ket vetm duke u bazuar ne kto te dhena dhe ndonji tjeter qe se ceka do te arrini te ndertoni korniza me hoj te mir per larva puntore qdo lesim nga keto qe i ceka me lart do te reflektohet ne kualite. kujdes shoqrit e dobta dhe ato te smnta apo te dyshymta nuk iu jepet flet dylli per ndertim sepse jan burim i mundshem i bartjes se smundjes kur kemi te bejm ne zgjerimin e bletores tung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: Hojet dhe ndërtimi i tyre   Hojet dhe ndërtimi i tyre Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hojet dhe ndërtimi i tyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: