B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Antibiotike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lekazh
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Antibiotike Empty
MesazhTitulli: Antibiotike   Antibiotike Empty12.09.13 22:26

A mund dikush qe e ka perdorur tetraciklinin ne bletet e veta, tme jap shqarim si pergatitet dhe si te ushqej bletet ne ket koh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëAntibiotike Empty
MesazhTitulli: Re: Antibiotike   Antibiotike Empty13.09.13 17:27

Ketu ne hollande esthe rreptesisht e ndaluar te perdoren antibiotike ne kosheret e bleteve....
Une te keshilloj te mos e perdoresh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fadilkukleci
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Antibiotike Empty
MesazhTitulli: Oxitetraciklina eshte nje antibiotik. Ne shumicen e vendeve Evropiane perdorimi i antibiotikeve eshte e ndaluar, edhe pse eshte e ndaluar ata ne raste te jashtezakonshme e perdorin. Kur perdoret antibiotiku? Antibiotiku perdoret tek semundjet bakteriale    Antibiotike Empty28.12.13 17:03

Oxitetraciklina eshte nje antibiotik. Ne shumicen e vendeve Evropiane perdorimi i antibiotikeve eshte e ndaluar, edhe pse eshte e ndaluar ata ne raste te jashtezakonshme e perdorin.
Kur perdoret antibiotiku?
Antibiotiku perdoret tek semundjet bakteriale siq eshte Pesta Amerikane , Evropiane por mund te perdoret edhe tek nozemoza. Oksitetraciklina mund te perdoret si preventive por edhe si kurativ.
Nese e perdor si preventive atehere varet edhe periudha kohore kur e perdor p.sh nese e perdor ne vjeshte dhe dimer atehere ajo duhet te perdoret e perzier me pogaqe ku ne 1kg pogaqe duhet te jete 1 gr oksitetraciklin. Nese perdoret si kurativ ( sherues ) atehere duhet rritur doza deri ne maksimum 4 gr per 1 kg pogaqe.
Nese perdoret ne kohen intenzive ku bletet mbledhin mjalte atehere mjalta duhet larguar ate qka deshiron ta marresh per veti dhe nese ne bletore te eshte shfaqur semundja duhet perdoret te te gjitha zgjojet.
Menyra e trajtimit behet ne kete menyre:
Se pari llogaritet numeri i familjeve te bleteve dhe llogaritet se sa sherbet hargjohet brenda nje nate per ato shoqeri te bleteve dhe tani per qdo familje llogaritet qe ti bie te konsumoj 0.5 gr oksitetraciklin brenda nates. Oksitetraciklina se pari tretet ne nje gote me uje te voket deri ne 40 *C e pastaj i shtohet sherbetit. Nese oksitetraciklinen e vendos direkt ne sherbet nuk ke bere asgje sepse ne sherbet nuk tretet.
Ekziston edhe nje menyre shume e pershtatshme per perdorimin e antibiotikut: Mirret sasia e nevojshme ku gjithmone duke e llogaritur 0.5 gr per familje te bletes perzihet me sheqer pluhur dhe me nje luge vendoset direkt mbi derrasen e siperme te kornizes.

Me respekt
Egzon Kukleci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Antibiotike Empty
MesazhTitulli: Re: Antibiotike   Antibiotike Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Antibiotike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve-
Kërce tek: