B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Vjedhja paqesore midis bleteve..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty17.10.13 21:22

Vjedhja paqesore midis bleteve eshte e veshtire per tu kapur nga nje bletar i ri dhe pa pervoje.Dje me ndodhi ne parkun tim te bleteve kjo vjedhje,sapo kish filluar: Bletet te jepnin pershtypjen sikur punonin per mrekulli por ne te vertete nje zgjua po vidhte zjojin tjeter.E kuptova menjehere,fillova te shikoj se cili zgjua po vidhte zgjojin tjeter.Pasi e kuptova kush ishte vjedhesi,mbylla hyrjen e zgjojit qe po vidheshe, dhe e largova nga vendi i tij. E hapa zgjojin me pak tym dhe fillova ta kontrolloj per memen, e kisha shume te sigurte qe ishte pa meme dhe ashtu doli qe s'kishte meme.SHkova morra nje zgjua dhe bera bashkimin e dy nukleusve[zgjoji pa meme ishte nukleus]dhe bashkimi ishte normal.Tani po ju tregoj si e kuptova: 1]Ne verande kishte grimca te vogla dylli. 2]Kur vura doren ne hyrja e zgjojit dora te ngjiteshe nga vjedhja e mjaltit.[ Si cdo hajdut qe le shenja edhe keto lene shenjat e tyre] 3] Bleta hajdute sa del nga zgjoji shkon direkt tek zgjoji i saj .Kjo ishte tema , do me pelqente shume qe dikush te shtonte dicka ose te me kundershtonte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bletari i Vjeter
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty18.10.13 9:37

i nderuar gezim halimi, kjo qka e ke then ne ket shkrim eshte sqaruar ne menyre shum te kjart dhe eshte e vertete dhe ndodh sidomos ne ket kohe.kisha me shtu se per ta zbuluar se cila shoqeri eshte vjedhese/hajdute/ne hyrjen e shoqerise e cila eshte zbuluar se vjedhet vehet nje lug mielli,bletet vjedhese gjate daljes kalojn neper miell, mielli ngjitet ne trupin e tyre,pastaj behet vezhgimi i zgjojeve ne park se ne cilin zgjua po hyjn bletet zbardhura me miell.kjo eshte menyra me e thjeshte per ta zbuluar se a grabitet shoqeria nga nje shoqeri apo edhe nga shoqeri tjera.kjo qe e shtova besoj se vlen per bletaret e ri apo ata qe ka pak pervoj ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty27.10.13 10:25

Pershendetje te gjithe bletareve te ketij forumi.Dua te hapi nje tem shume ineresante qe ne trojet shqipetare nuk di a aplikohet.Fjalen e kam per bleterimin me dy ama.Mua me intereson menyra se si mund te formohet ajo shoqeri dhe cilat mjete shtese nevoiten.Kete teme e kam lexuar ne nje sajte serb por me u duke diqka per mua si nje tabu teme.Mirpo gjate leximit kam has se ka shume leverdi per bletarin e sidomos per ata me lartesi mbi 1100 m e kam fjalen per latesi mbidetare.Pasi edhe une jetoje ne nje lartesi mbidetare 1170 m,prandaj edhe me itereson shum ky bleterin.Ju lutem bletarve me pervoj dhe atyre qe kane patur raste te lexojne ndonje literature dhe qe ndoshta ndonjeri nga ju edhe bleteron menyren e bleterimit me dy ama.Ju pershendes te gjithve bletarve te ketij forumi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty27.10.13 20:12

zaplluxhani shkruajti:
Pershendetje te gjithe bletareve te ketij forumi.Dua te hapi nje tem shume ineresante  qe ne trojet shqipetare nuk di a aplikohet.Fjalen e kam per bleterimin me dy ama.Mua me intereson menyra se si mund te formohet ajo shoqeri dhe cilat mjete shtese nevoiten.Kete teme e kam lexuar ne nje sajte serb por me u duke diqka per mua si nje tabu teme.Mirpo gjate leximit kam has se ka shume leverdi per bletarin e sidomos per ata me lartesi mbi 1100 m  e kam fjalen per latesi mbidetare.Pasi edhe une jetoje ne nje lartesi mbidetare 1170 m,prandaj edhe me itereson shum ky bleterin.Ju lutem bletarve me pervoj dhe atyre qe kane patur raste te lexojne ndonje literature dhe qe ndoshta ndonjeri nga ju  edhe bleteron menyren e bleterimit me dy ama.Ju pershendes te gjithve bletarve te ketij forumi.
pershendetje i nderuar koleg bletar ke hapur nje tem shum te mir po literatur ke edhe ne gjuhen shqipe lidhur me bletimin me 2 mbretrehsa un peraesit e ketij bletimi jan te mdha sepse praktikisht 2 mbretresha bejn vez me shum se 1 dhe kjo shpije ne fuqizimine zgjoit edhe tek ne te nje pjes e bletarve aplikohet kjo metod ka shum metoda te bletimit me 2 mbretresha 1 bletimi me 2 mbretreha gjat gjith sezones dhe bletimi me 2 mbretresha vetem para kullosave kryesore une kam apliku 2 metodat metoda e par esht me e veshtir sepse dueht te hiqet famija siper kur te kontrollohet famija qe gjendet ne baze ta kisha preferu metoden e 2 mund ta fillosh keshtu me nej ndarse me permasa te zhgjojit me korniz 2 apo 3 cm te lart dhe ndarse nga lesoniti ne mes ku mund ta hapesh nje vrim ne mes me permasa 10x10 cm dhe mga 2 anet ti ngjesesh rrjet teli dhe familjet me te dobeta ti qesesh ne ket ndarse dhe s emashku ti vendoshem mbi nje familje te fort familjes se fort ti ja hjkesh kulmin si dhe ushqimoren tani vendos familjen e dobet mbi me te forten dhe keshtu e kalojn dimrin per mrekulli spese famija e bobet e merr temperaturen e familjes se se fort qe gjindet ne baz si dhe shpenzon me pak ushqim keshtu i dimron ne pranver dikun nja 3 jav para kulloses kryesore e ndan famijen siper me 3 apo 4 rama dhe formon nje roj te ri pjesen tjeter te bletve i mbesin familjes baz dhe keshtu e hjek ndarsen dhe fiton nje familje shum te fort
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty27.10.13 20:18

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/857_10200664130999018_1317828164_n.jpg
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty27.10.13 20:22

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/521980_10200330617021377_1996536741_n.jpg kjo esht ndarsja qe une kam punuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty27.10.13 20:25

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/181432_10200578491778091_913168444_n.jpg edhe ketu mun ta shohesh katin e gjelber esht me ndarse
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty27.10.13 21:10

Falimenderit Rrahim postimet e tua me foto krejt ne rregull por,postimi me shkrim me u duk dicka i pa kuptueshem per mua si nje bletar i ri prandaj te kisha lut nese ke kohe sepse une e kam kerkuar per kullotat kryesore dhe jo per dimerim a eshte e mudur qe gjate gjithe kullotave pra gjithe veres te bletoj me dy ama a eshte e mundur qe te mbyten bletet ne mes vete mos ndoshta po i humbi shoqerite
te cilat do te i vendosi kosheret ashtu si e ke pershkuar ti.Une e kam menduar me ndryshe qe ne pranvere kur eshte koha e zhvillimit maksimal a kam mundesi qe disa korniza me amezor te perbaditur te i vendosi mbi ate kornizen ndarse qe ju e keni postuar a do te zhvillohet ajo shoqeri a do ta ruajne ate amen e re dhe a dote fillon qe e njejta ame te qendron ne ate shoqeri.ju lutem pak me konkretishte te ma sqaroni kete bleterim.se jame pak i trash e une dua dret e jo per rrotlla.Falimenderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 19:49

zaplluxhani shkruajti:
Falimenderit Rrahim postimet e tua me foto krejt ne rregull por,postimi me shkrim me u duk dicka i pa kuptueshem per mua si nje bletar i ri prandaj te kisha lut nese ke kohe  sepse une e kam kerkuar per kullotat kryesore dhe jo per dimerim a eshte e mudur qe gjate gjithe kullotave pra gjithe veres te bletoj me dy ama a eshte e mundur qe te mbyten bletet ne mes vete mos ndoshta po i humbi shoqerite
te cilat do te i vendosi kosheret ashtu si e ke pershkuar ti.Une e kam menduar me ndryshe qe ne pranvere kur eshte koha e zhvillimit maksimal a kam mundesi qe disa korniza me amezor te perbaditur te i vendosi mbi ate kornizen ndarse qe ju e keni postuar a do te zhvillohet ajo shoqeri a do ta ruajne ate amen e re dhe a dote fillon qe e njejta ame te qendron ne ate shoqeri.ju lutem pak me konkretishte te ma sqaroni kete bleterim.se jame pak i trash e une dua dret e jo per rrotlla.Falimenderit
pershendetje ndoshta eshte e pa kuptueshme un jam munduar ta shtjelloj por jam nje betar qe nuk pritoj e si do mos me dhan keshilla ti me sa duket e ke keq kuptuar une e kam cekur se koha me e pershtatshe eshte ne ket koh pasi ta besh familjen me 2 mbretresha pasi ne ket koh edhe e shpeton bleten e dobet nga dimri dhe keshtu qe per vitin e ardhshem ke familje shum te fort ne kullosa kryesore menyra e dyte esht mundeshme ne kohen e zhvillimit maksimal por kjo koh esht pas mbarimit te kullosave kryesore mundesh qe ne kohen e kullosave kryesore ti ndash me disa rama me amzor dhe me blet ne familjen e njejt por dueht ti ndash me ndarse si ta kom postu ne foto dhe nese arrin mbretresha te fekondohet kjo famijle siper fuqizohet por nga kjo nuk mund te pritet ne ket vit deri ne vitin e ardhshum per ket arsye ta kom cek qe ne ket koh ti pergaditesh familjet me 2 mbretresha dhe te jesh i sigurt sepse nuk do te hubasesh asgje po rdo te fitosh pasi qe ke numrin e njejt te familjeve dhe kalonj dimirin me mir si dhe te pregaditura shum mir per kullosa kryesore nes ete doekt shum e pa kapshme po sqaroj ni metod ma te let ne pranver pasi te besh kontrollin kryesor pranveror e kjo nvaret ng regjioni ku ti e ke bletishten mund te jet ka funndi i marsit pasi ti kontrollosh te gjitha bletet konsatton gjendjen e tyre dhe esht mir te mbash shenime per secilen blet veq e veq i klasifikon familjet e forta me 6-7-apo me shum rama me pjell famijle mesme 4-5 rama pjell dhe familje e dobet ner 4 rama me pjell pasi te mbash shenime per gjendjen e seciles famijle e fillon punen keshtu e merr nga nje korniz me pjell te mbyllur nga familjet e dobeta dhe ja u shkund blelte qe gjinden ne korniz dhe ja u jep familjeve te forta dhe ket veperim e perserit disaher kjo ngaret nga proporcioni i familjeve te dobeta dhe te forta me ket veperim arrin te fuqizosh shum famijlet e forta dhe ti pergaditesh per kullosa kryesore kurse familjene dobet e ngadalson nga zhvillimi dhee frenon roitjen dhe pasi te nxehet temperatura familjet edobeta qe ashme ja u ke marr pjellen i stimulon me sherbet mjalti apo sheqeri me raport 2 uj 1 mjalt ose sheqer te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 21:27

Te pershendes dhe te falemenderoj shume per postimin e fundit i cili me duket se eshte mese e plote dhe shume i qarte.Prandaj te pershendes dhe te kerkoj falje per kohen qe ta kame hargjar.Falimenderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
ruzhdi

Zgjua (koshere) : DB LS

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 22:06

zaplluxhani shkruajti:
Te pershendes dhe te falemenderoj shume per postimin e fundit i cili me duket se eshte mese e plote dhe shume i qarte.Prandaj te pershendes  dhe te kerkoj falje per kohen qe ta kame hargjar.Falimenderit


pershendetje pyetja sash per mu por desha te pys se moseke fjalen pe kohen kur asht kullosa se edhe at here mundet se un meduket se ashtu te kuptova
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 22:12

Po e kam fjalen per kullosen kryesore me bletue me dy ama ashtu si e ke pershkrue ti edhe fotot edhe pershkrimi a mundet me bletue edhe ne kullotat kryesore.falimenderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
ruzhdi

Zgjua (koshere) : DB LS

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 22:19

zaplluxhani shkruajti:
Po e kam fjalen per kullosen kryesore me bletue me dy ama ashtu si e ke pershkrue ti edhe fotot edhe pershkrimi a mundet me bletue edhe ne kullotat kryesore.falimenderit
udn nuk kam bwer fotografi por mundesh me kuptu kurta shkruj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
ruzhdi

Zgjua (koshere) : DB LS

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 22:26

tash shkurtimisht vetum te tregoj se kjo menyr mundesh nese ike blet te shtepija ose afer qe kur te jet koha e lig te mundesh te marrish masa se njana am shkon e mbysin por ka menyr qe mos ta mbusin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ruzhdi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
ruzhdi

Zgjua (koshere) : DB LS

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 22:43

zaplluxhani


lexo mesazhin privat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty28.10.13 23:14

I nderuar Ruzhdi une kam feisbuk me emrin e plot Samidin Dauti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty
MesazhTitulli: Re: Vjedhja paqesore midis bleteve..   Vjedhja paqesore midis bleteve.. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vjedhja paqesore midis bleteve..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica)-
Kërce tek: