B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ushqyerja e bleteve me qumesht

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty01.11.13 22:04

Ne kete teme doja te diskutohesh a ka ndonje qe i ushqen bletet me qumesht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatmir Mehmetaj
Anëtarë i ri
Anëtarë i riUshqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty06.11.13 17:32

I dashur Aleks!Une nuk i ushqej bletet me qumesht,por mesa di ka persona te painformuar per menyren se si duhet bleta te ushqehet ne menyre te shendetshme.Disa pretendojne se qumeshti eshte i mire per bletet sepse i furnizon ato me proteina dhe familja i ushqen me mire larvat e saj.Disa edhe shohin rezultate.Por ajo qe dua te them eshte shume e thjeshte:bletet ushqehen me polen dhe nektar.Cdo devijim nga keto dy burime eshte i demshem per mirerritjen e bleteve.Me respekt Fatmir Mehmetaj,perfaqesues eskluziv i ushqimit bimor FEEDBEE (zevendesues bimor poleni),prodhim i kompanise kanadeze Bee Processing Enterpisses Ltd,Ontario,Kanada.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.jf-mehmetaj.com
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty06.11.13 23:41

Pershendetje Fatmir! ne pranveren qe sapo lame pase une e kam provuar kete metode,pra ushqyerjen me qumesht dhe kjo menyre ushqyerje ka qene shume efikas pasi shoqerit u zhvilluan jashtezakonisht shume sa do doje ti kontrolloje shpesh pasi roisnin shume.kete e kam lexuar nga nje prove nga nje bletare qe e ka bere prove me dy shoqeri ne pranvere ne te njejten mize.keto dy shoqeri i ka ushqyer njeren vetem me uje+sheqer dhe tjetren me qumesht+sheqer. Shoqeria e dyte eshte zhvilluar me shume para kullotes kryesore ndersa e para me pak. doja te dija po ju vete a e keni provuar kete menyre? dhe per sa i perket feedbee i perdor dhe ato por qe ndonjeher dhe me keto duhet patur kujdes pasi disa bletare ketu humben shoqeri bletesh nga keto ushqime,pasi ishin jo te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arber trota
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : koshere moderne LR

Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty06.01.14 21:36

Aleksshehu shkruajti:
Pershendetje Fatmir! ne pranveren qe sapo lame pase une e kam provuar kete metode,pra ushqyerjen me qumesht dhe kjo menyre ushqyerje ka qene shume efikas pasi shoqerit u zhvilluan jashtezakonisht shume sa do doje ti kontrolloje shpesh pasi roisnin shume.kete e kam lexuar nga nje prove nga nje bletare qe e ka bere prove me dy shoqeri ne pranvere ne te njejten mize.keto dy shoqeri i ka ushqyer njeren vetem me uje+sheqer dhe tjetren me qumesht+sheqer. Shoqeria e dyte eshte zhvilluar me shume para kullotes kryesore ndersa e para me pak. doja te dija po ju vete a e keni provuar kete menyre?     dhe per sa i perket feedbee i perdor dhe ato por qe ndonjeher dhe me keto duhet patur kujdes pasi disa bletare ketu humben shoqeri bletesh nga keto ushqime,pasi ishin jo te mira.


po por jo 1liter qumesht +1kgsheqer pasi mund te shfaqet bark qitja ;e vertete qe shkecetari austriak ashtu e shpjegon sipas jush.ne mendojme( nje luge qumesht ne 1 liter uje+1kg sheqer ). te rritet ne proporcin nga nje luge ne dite per te shmange barkqitjen.
respekte per fatmir mehmetajn pasi ne i marrim nga ai buket e bleteve(bogaqe)me feebdee ne kavaje te cilat jane shume cilesore.flm arber trota.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ebusead
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 7 LR

Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty17.02.14 8:06

Pershendetje nese keni mundesi se si perdoret qumeshti cili ehste raporti qumesht+ sheqer?.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser mjaku
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 21

Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty06.07.16 20:15

a ka mundesi dikush me tregu menyren se si ushqehen me qumesht edhe qfar qumshti behet fjal ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bleteve me qumesht   Ushqyerja e bleteve me qumesht Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqyerja e bleteve me qumesht
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: