B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Kullota momentale per blete

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka


Zgjua (koshere) : LR,RV

Kullota momentale per blete Empty
MesazhTitulli: Kullota momentale per blete   Kullota momentale per blete Empty16.06.14 15:49

Te nderuar bletar,

     Duke deshirue qe te informohemi per kullotat momentale per blete dhe kualitetin e saj, po e qel kete teme mjafte me rendesi per bletarine.Dihet se momentalisht kullota per blete eshte mjaft e varfer,rrjedhimisht tani eshte ne lulezim e siper vetem bliri dhe pak me pas edhe luledielli.
      Sa jam ne dijeni,ne Kosove,nuk ka kullota masive bliri,perveq te drunjve te posaqem te blirit si drunj dekorativ.Gjithashtu edhe luledielli eshte duke u kultivuar ne sasi te vogla,bile sa i perket teritorit te komunes se Suharekes(ku jetoi une) nuk ka fare.Do te doja qe bletaret,me informatat qe kane,te me demantojne per sa thashe me larte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : langstroth

Kullota momentale per blete Empty
MesazhTitulli: Re: Kullota momentale per blete   Kullota momentale per blete Empty16.06.14 17:19

Kullote tjeter momentale eshte jonxha dhe terfili(ose trifili). I pari vlen nese nuk korret qe ne gjelberim, ndersa i dyti eshte i eger dhe rritet ne lendina dhe bregore. Kete vit meqe ka qene lageshtire e madhe ai eshte rritur bollshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
RAIF
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 100

Kullota momentale per blete Empty
MesazhTitulli: Re: Kullota momentale per blete   Kullota momentale per blete Empty26.07.14 16:30

Lulja e blirit
Si kullos e cila me duket se shum pak po përmendet ne literaturën për bletari më duket se eshte pikërisht BLIRI, duke u bazuar në pervojen time me shum se dy dekada si bletarë, kam konstatuar se ne vitet kur kan deshtuar kullosat tjera, si AKACIA (bagremi) si dhe lulet e majit, te molles e te tjera, dmth se kur ne trevat tona ka mbretëruar mot i lig apo me shi, shpëtimin bletet te cilat une i posedoj e kan gjetur pikerisht te lulja e blirit.
Dihet se se ne lulen e blirit gjindet kryesisht PJALM i cili sherben per zhvillim e vezeve, dmth se kullosa nga lulja e blirit ështe nje lloj infuzioni per bletet ne pergjithsi.
Andaj nëse neper zona te ndryshme kur mendoni ose te ballafaqoheni ne mos zhvillimin e duhur te bleteve te juaj preferenca ime ështe që bletët e juaja ti dërgoni ne ndonje vend i cili ësht i pasur me lulen e blirit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Kullota momentale per blete Empty
MesazhTitulli: Re: Kullota momentale per blete   Kullota momentale per blete Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kullota momentale per blete
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Koha qe nevoitet per tu marre me blete?
» Pyetje lidhur me Literatun per Bletë
» pse disa blete rrin ne mramje jashte dere

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Kontinentale-
Kërce tek: