B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo

Shko poshtë 
AutoriMesazh
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo Empty
MesazhTitulli: Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo   Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo Empty24.03.15 22:07

Dy bimë me shumë vlera për bletarinë që mund të fillojnë të përhapen dhe në Shqipëri.
G Juniperina ,e mbjellë në kopshtin e komshies. Fillon çeljen si rozmarini dhe mbaron në fillim të dimrit. Gjithë kohës e mbushur me bletë. Ky fakt më bëri kurjoz dhe bëra kërkime deri sa e gjeta emtin e kësaj fere (shkureje) kaq e shijëshme për bletët. Nektar dhënse. Duron -10/12 °c preferon tokën e lehtë dhe ranore, acide ose neutro, shumë rezistente ndaj thatësisë. Bimë e tipit mesdhetar. Origjinë AUSTRALI.
http://www.jacques-briant.fr/medias/images/produits/760/GREVILLEA_JUNIPERINA_A.JPG
http://www.aujardin.info/plantes/grevillea-juniperina.php
Mund të bëjë gardh reth shtëpisë, gjethet janë të përhershme dhe çpojnë si gjilpërë.

Anisodontea. E mbiellë tek një komshie 50m më larg. në nëntor kishte akoma pjalm që hunte në koshere. Më i shumti ishte me ngjyrë të ertë. Duke ndjekur bletët zbulova këtë ferë (shkure ) me lule të mbrekullueshme. Në dimër bregdetar të ngohtë çel 12 muaj pa ndërprerje. Reziston -8°c ,mbillet në tokë të lehtë ka nevojë të ujitet në behar (verë). Origjinë Afrikë e Jugut.
http://gardenbreizh.org/modules/pix/cache/photos_580000/GBPIX_photo_589324.jpg
http://plandejardin-jardinbiologique.com/anisodontea-mauve-du-cap.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ndriçim Çepa
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Thane, 40m mbi nivelin e detit

Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo Empty
MesazhTitulli: Re: Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo   Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo Empty02.10.16 21:23

Pershendetje, ju falenderoj per informaionin. E lexova materialin dhe mendoj se kam nje vend te pershtatshem per kultivimin e kesa bime qe jep shum mjalt, por nuk ia di emrin ne shqip dhe nuk di se ku ta gjej. Do te ma lehtesonit shum gjetjen e kesaj bime me ndonje informacion. Ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Grevillea Juniperina dhe Anisodontea El Rayo
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bimët (flora) mjaltë dhe pjalmëdhënëse - kullotat e bletëve :: Bregdetare (pranëdetare)-
Kërce tek: