B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Poezi per bletarine- Gezim Halimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Poezi per bletarine- Gezim Halimi Empty
MesazhTitulli: Poezi per bletarine- Gezim Halimi   Poezi per bletarine- Gezim Halimi Empty07.04.15 10:40

Blete moj e mira blete
dhe Kur'hani flet per ty,
qe me ke njemije te mira
dhe s'me ke asnje te mete,
qe me ke me dhjetra sy
dhe mbledh menje neper flete
edhe mjalte neper petale
neper kodra, neper male.

Ti me lodh e ti me clodh
me gezon, me turbullon
gjumi shpesh me ty me mer
per ty gjumi shpesh me del

Pervec koheve te namazit
mendja shpesh tek ti me rri
Tek te shoh matane jazit
tek mbledh pahun ne mulli.

Matane jazit neper lume
ne rrapishta, ne shelgjishta
neper ara ne djerishta
mbledh nektarin e sjell ne zgjua
E shpirtin ma gezon ti mua!

Blete e vogel e uruar
Rrotull vjen per t'me thumbuar
per te thene per t'me kujtuar
se Zot ne zgjoin tim
eshte vec ai qe me ka krijuar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi per bletarine- Gezim Halimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Te tjera lidhur me bletarine

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Literatura:-
Kërce tek: