B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Te tjera lidhur me bletarine

Shko poshtë 
+7
ziko zikoi
Gezim Halimi
zaplluxhani
nini
Baki
Artan
emini
11 posters
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty03.06.13 12:46

pershendetje z,VALON,e te gjith ju pjestar te nderuar te forumit ton shum dinjitoz.kisha nje sugjerim per te gjith,per ty z,VALON si administrator i kesaj faqeje ,por edhe per te gjith,sidomos per anetaret me te vjeter te forumit,e te zanatit te rritjes se bleteve.Ne te rinjve ne bletari e ne forum te them te drejten na rri mendja te forumi,pasi kemi shum nevoj per keshillat e vyera,dhe per njohurin tuaj shum vjecare ne bletari,dhe te them te drejten,[me falni por un karakterizohem nga sinqeriteti si tip],kur ngrem ndonje pyetje apo tem per diskutim presim me padurim pergjigjet ,apo sugjerimet tuaja,dhe kur nuk vijn ndihemi disi te pambrojtur,sa per mua,zoterinj te nderuar,jam mbi 90 perqind i varur nga ju,pasi dy te njohur,bletar, qe kam ketu pran ,nuk jan gjith kohen te disponushem,e un kam edhe tipin qe te them njeher e te dyten se perseris me,se kush ka hallet e veta.prandaj ,un personalisht ,do te isha shum mirnjohes,[gje qe e kam],po te ishit pak me te impenjuar ne pergjigjet tuaja,sidomos per ne te rinjt,                                                                                               Ju lutem te me falni per sinqeritetin tim,por me mir qe njeriu te jet i sinqert ,e te sillet si i till,sesa duke mbajtur perbrenda  ndonje pakenaqesi e pastaj te ftohet e te krijoj lloj,lloj idesh te ftohta.Patjeter qe e di qe edhe ju te nderuar keni hallet ,[qe qofshin per mir],dhe problemet tuaja,e ndoshta nuk hyni shum shpesh ne forum,por kur te mendoni qe dy shoqerit qe kam un te bleteve jan ne doren tuaj ,e shum shoqeri te gjith bletareve te rinj,ndoshta do ju shty qe te preokupoheni pak me shum,pershembull,ketu ne forum lexova qe ju te nderuar vendosni katet e para per depozit mjalti,[edhe un ashtu veprova],kur i thash nje komshiu qe kam bletar me tha,esht nje stil qe nuk e njoh,un te thash qe vendos katet e dyta per mjalt,diku u prek qe un sbera ate qe me tha ai e nuk erdhi ti shikoj,nje shembull ishte ky,prandaj e ngrita si tem,ju lutem te me falni,por te them te drejten jam shum i gezuar qe jam pjes e ketij forumi,e kjo me shtyhu qe te ngre kete sugjerim.Ju uroj mbaresi,si ne familje edhe ne bletoret tuaja.ME SHUM RESPEKT E MIRNJOHJE UN KASTRIOTI JU PERSHENDES. Wink  sunny  queen .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : langstroth

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty03.06.13 13:38

"Shqiponja", te te jap une nje pergjigje te vogel per veprimin e vendosjes se kateve. Kjo eshte keshille prej bletari te ri; Nese merr nje keshille prej nje bletari te vjeter dhe nuk e zbaton ate, ashtu sic te ka thene ai, me pas mos shko ta pyesesh. Eshte gabim.
Tradicionalisht katet e dyta jane kate te depos se mjaltit. Por ne pergjithsi mema hypen lart, dhe pjell veze edhe aty. Ajo zgjedh hojet ku duhet. Nese ti kerkon te dalesh jashte instiktit, atehere ti kerkon te nderhysh. Nderhyrja eshte eksperience. Po ashtu ashtu eshte edhe nderhyrja me vendosjen e diafragmes ndermjet kateve per te lene memat poshte. Koha kur ti duhet te nderhysh ( nese do) nuk eshte tani por mr vone(per kete vit qe pranvera ka qene e lagesht, me temperatura te ulta, etj).
Une te sugjeroj mendimin qe, per vende (zona klimaterike) dhe kullota specifike ka veprime specifike.
Ti si dhe une, bletare te rinj duhet te mesojme ate qe eshte normale dhe pastaj specifiken ta eksperimentojme.
Nese ne kete forum jepen variante te vecanta te aplikacioneve, ai qe i tregon duhet edhe te vendosi detajet dhe menyrat e hollesishme. Shkenca e te mesuarit te tjetrit ka dy sekrete; njera eshte GJUHA DIDAKTIKE dhe tjetra eshte RENDESIA QE I JEP TE VECANTES. Mund te jesh mjeshter i madh por nuk di te shjegosh. Shumica e rasteve, si ne cdo forum, diskutohet e pergjitheshmja. Vetem literatura dhe praktika ne terrren ti tregojne ato qe do. MEGJITHATE MOS E LE JASHTE DORE EDHE FORUMIN, SE KA VLERE.
Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty17.06.13 16:20

pershendetje z,VALON e te gjith ju bletar te forumit.kisha nje kenaqesi teper te madhe qe edhe un u bera pjes e ketij forumi,se mendoja se ne cdo koh ju bletar ,me te vjeter ne njohuri,do te ishit me aktiv ne pergjigjet tuaja ne lidhje me pyetjet qe benim ne te paditurit,por nuk ndodhi keshtu,nuk ju bej me faj se nuk jeni te detyruar qe te pergjigjeni ketyre pyetjeve qe bejm ne,por te them te drejten per te folur njeher ne muaj e ndoshta me von ,nuk esht ky forum,por eshe fejsbuku,ketu ka nga ata,sic isha edhe un ,qe na rrinte mendja te forumi se njohuria jon esht e dobet,e kur veren qe per nje pyetje qe bejm qe maksimumi donte pergjigje per rreth pes a gjasht dit,ajo te vinte per nje muaj,nuk ja vlente,JU LUTEM MOS ME KEQKUPTONI,SE SHUMICA PREJ JUSH ISHIN SHUM KORREKT NE PERGJIGJE,tani duke menduar qe hyra ne forum per shkembime idesh e per te mar njohuri nga me te diturit,e kjo nuk u harrit,mendoj se te jem pjes e forumit ndoshta do te isha nje barr e kot.ju lutem mos me keqkuptoni,jam tip shum i sinqert e ndoshta flas pa doreza por ta dini se keto fjal me dalin nga zemra,e meqenese un kam nevoj per njohuri ne cdo koh per mbarvajtjen e bletores time,e ketu ne forum nuk e gjeta mendoj se rri kot ,para shtat ditesh ndava dy kosheret[zgjojet]e mija, dmth. nga dy i bera tet,plus dhjet shoqeri i bleva,jan ber 18,pra mu shtuan problemet e do ju bombardoja me keq me pyetjet e mia,e duke mos dashur tu behem barr vendosa per kete veprim,ISHALLA HAS NE MIRKUPTIMIN TUAJ,te falenderoj ty z.VALON ,se je perpjekur qe te kontriubosh ne nje pun te shkelqyer sic esht rritja e bleteve,sic ke then edhe vet ,pun fisnike,falenderoj e te gjith ju pjestar te forumit,sidomos ata me aktivet,e ju uroj sa me shum mbaresi,si ne familjet tuaja edhe ne bletoret tuaja.me keqardhje te madhe pershendetje te gjitheve,[me ju zoti PASHUN do te kisha deshir te mbaja kontaktet,ndoshta ne fejsbuk,po me dhe adresen do ta dija shum per nder ,imja ,edhe ne FB esht kjo qe kam ketu.]z.VALON,te lutem me bej te mundur largimin nga forumi se un se bej dot,nuk e gjej dot.FALEMINDERIT.Embarassedsunny[kisha edhe nje gezim timin e thash ta ndaja edhe me ju,un te nderuar jam babai i tet vajzave,para 10 vjetesh un u shtova me keternjake,[kater vajza njeheresh,me nje lindje] pra me pes lindje un u bera me tet vajza,para nje jave ,ZOTI,me gezoj edhe me nje djal,pra u bera me nent femij,tet vajza dhe nje djal,ua thash edhe ju se e di qe do ju vij mir,SIKUR TE ME ECNIN EDHE BLETET SI FEMIJET KUSH DO TE ISHTE SI UN?HAHAHAHAAHAHAH] EDHE NJEHER GJITH TE MIRAT.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty18.06.13 11:41

URIME, URIME, URIME O VIZITOR..   Ja pra zoti vonoi por nuk harroi… TE QOFTE ME JETE TE GJATE DHE I SHENDETSHEM DJALI. 
E di , e di qe ishte i shumepritur dhe e gjithe vemendja eshte mbi te tani… por mos “harro” ( mos  lere mbas dore)   vajzat…
 
Tani te flasim per bletet.
Eshte e vertete qe tani ne kete perjudhe jemi shume te zene , por nese ke nevoje keshilla dhe mendime , mund te me shkruash ne  aartan2000@yahoo.fr, sepse kete forum e shoh rralle.
 
Me respekt
“Artani”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baki
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty20.06.13 10:09

urime edhe nga un Bakiu ti kesh te gjith femijet me shendet gjithashtu urime te perzemerta edhe per lindjal e djalit ishalla i dhuron zoti shendet e jet te gjat, gjithashtu edhe suksese ne bletari se pasi qe un i dua shum bletet i besoj edhe qdo kuj qe merret me to. urime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 2

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: kam nje pytje   Te tjera lidhur me bletarine Empty19.05.14 22:07

pershendetje e kam nje zgjua eshte mire e zhvillume ka am dhe vez treja po sot e vrejta ne fund kornizes nje amzor te pjekun mbyllur spo di a e ndrron amen apo behet gati roit dhe a kisha mujt me nda ket shoqeri me at amzor para se me roit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty25.05.14 17:50

Pershendetje te nderuar bletar me pervoj dhe te gjithe te tjeret qe dijn diqka ju lutem te me pergjigjeni sa me shpejte ne pyetjen time.Para tri apo kater ditesh kam vrejte nje fenomen qe po me shqeteson pa mas.Kame gjithesejt 12 shoqeri gjate gjithe dimrit kane qene shume mire dhe asgje te dyshimt nuk kam vrejt deri pak para tri apo kater ditesh se neper rruge afer bletores po shoh disa blete jo pak ne toke edhe te vdekura edhe duke ecur per tok e jo duke fluturuar.Sipas mendimit tuaj te nderuar bletar qfare kane keto blet dhe si te i terajtoj dhe cfare bari te perdori sepse jame mjafte i shqetesuar se kame frige mos do te me zhduken gjithe shoqerit.Ju lutem qe sa me shpejte te ma jeni nje pergjigje te gjithe ata qe e shohin nekte mesazh.Edhe njehere ju lutem ma jepni nje pergjigje ose nje keshille ju lutem.I shqetesuari Samidin Dauti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty28.05.14 22:42

Pershendetje Samidin: Mesa po kuptoj nga keto qe po tregon, mendoj qe ke te besh me semundjen e nozematozes. Dua te te pyes a i ke kuruar bletet per nozemen ne vjeshte ose ne pranveren e hershme? Nqs i ke kuruar,mund te kene pesuar ndonje helmim.Shikoji me kujdes bletet e vdekura mos e kane trompen e nxjere? Nqs e kane trompen e nxjere ke te besh me helmimte bleteve.te keshilloj qe ti ushqesh bletet cdo dite nga 200 - 300 gram sherbet sheqeri deri sa bletet te sherohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty28.05.14 23:21

pershendetje:sa i perket problmit qe ju pershkruni per mendimin tim eshte ne pytje nozema cerana uroj qe te mos jet sa i perket trajtimit te kesaj smundje nga antibiotiket perdoret fumaglini i cili jep rezultat gjat kohes se perdorimit mirpo si ta nderprni trajtimin brenda nji kohe te shkurt prap smundja paraqitet tjter antibotik kemi tetraciklinin nuk di per rezultate nga bio masat kemi nozevitin te cilin e prodhon varazhdini kroaci te cilin e proklamojn autor te ndryshem si nder me kurative per kohen tjter nga qajat mund te perdorish salvia officionalis apo sherebelja[zhalfia]900gram, saturea montana-trumza-shtremen[hrtanjski qaj]300gram ,5liter alkohol-5liter uj te destiluar te gjitha i qesim ne nji en 10-15 dit te cilat koh pas kohe i perzijmdhe kur te jet tinktura gati fillojm dhe itrajtoj te gjitha shoqrit me nga 3-5 litra sherbet ku paraprkisht i qesim nga 50 ml per cdo liter sirup. nji kosisht bejm edhe dezinfektimin e bletores ku si preparat te lir dhe shum te efektshem dezinfektues te bunarve-puseve jo klor ka ne barnatoret vetrinare fjala eshte per parkun e bletve a kosheret mund ti dezinfektojm tani ne ket koh me nji liter uj te cilit i shtojm 10 ml povidon[jod ne barnatore jan bocat me nga 30 ml]te cilen perberje e qesim ne nje sperkatse te cilin e perdorim gjt qdo kontrolli te shoqrive ku i sperkatim te gjth mbajtsit e kornizave me bletet prezente qe jan aty tavanin e kosheres deren mjetet e punes po jo larvat kujdes se i pastron shoqria . te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: bletaria 2015   Te tjera lidhur me bletarine Empty21.04.15 23:54

pershendetje koleg te nderuar bletar ,un sdita si ta quaj ket tem edhe e emeretova ne ket menyr. shpresoj se jeni mir te gjithe . po filloj nga bletaria ime po e shprei se si eshte gjendja ne bletishten time , te them te drejten nuk jam i knaqun me zhvillimin e bletve ne ket kohe  , ushqim kan pas te mjaftushem bletet kan qen mesatarishte te mira mir po diqka nuk jan zhvilluar ne ket muaj kur jo me pak se 10 dit hymi ne maj dhe pjell te bletve nuk kan dy apo edhe ne 3 rama , nese mund ta quaj sqetsim ket situat apo te na tregojne te tjeret se si e kan gjendjen e bletve te tyre bletaret e tjer me provoj apo edhe te rinje .Ne jemi nga kosova dhe moti ka qen i ftofet ne gjith muajin prill , ju faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty23.04.15 18:29

Ka qene nje muaj me mot te lig dhe me temperatura shum te ulta sidomos gjate nates .Bletet jane me pak te zhvilluara ne kete kohe krahasuar me vitet e tjera .Shpresoj qe edhe bagremi kete vite do te hapet pak me vone se zakonisht.
Prishtinas . nuk po kuptoj se sa ka pjelle ne bletet e tua , nese ka pjelle vetem ne 2- 3 korniza atehere kjo eshte pak , mirepo nese krejt pjella brenda zgjoit eshte = 3 korniza te plota me pjelle atehere situata me pjelle eshte pak me mire .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty24.04.15 13:45

pershendteje nezir ne pergjithsi sa kam koshere te forta e te mesme , jan diku nga 4 apo 3 me larva te mbyllura sidomos diku 1/3 edhe ate ne pjesen e parme te kornizave qe te gjitha ishin te vendosura larvat ne pjesne e parme te hyrjes ne koshere , nuk e di pse por nje e di qe per kohen qe jan ne fund te prillit edhe pak dit edhe fillon sezona e rojtjes po mendoj qe nuk jan zhvilluar sa duhet ,por po besoj qe koha e ftofet ka ndiku qe te mos rriten ne numer te bletve te reja , ushqim kan pas ,mjalt dhe pogaqe por nuk e di me siguri kemi edhe nga rrethi i prishtines bletar dhe ndoshta do te na tregoi se a i ka ndodh edhe ndonjerit e njejta situat kur edhe ne prill ka pas temperatyr nen zero gjat nates. JU pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty24.04.15 22:52

O prishtinas koha e ben te veten se ne pergjithsi ne Kosove eshte e njejta temperatur zhvillimi eshte shum i ngadalt i shoqerive te bleteve , eshte si kur natyres qe po i ndodhe me zhvillim te vonshem te lulzimit te te gjitha pemve dhe luleve per shkak te ftohtit qe e ka ka plu natyren nja shtu edhe te bletet eshte zhvillimi i ngadalt kto jan me siguri caktime te Allahut dhe ne nuk munde te perzihemi por ndoshta na qon Allahu bereqet ma von se ka ende koh zhvillimin e bleteve . Se edhe te une zhvillimi eshte i ngadashum i bleteve te gjitha shoqerit i kam ni kateshe disa i kam plote me miza blete te gjitha kornizat kan eshe polen nga dy korniza me gjenerat te mbyllur i kan disa i kan nga kater e disa i kan nga gjashte korniza kan fillu te bledhin edhe mjalte disa shoqeri por nuk po guxoj ende qe ti zgjeroj .
Por ekam ndermen qe disa ti bshkoj qe jan te forta qe bile muajin maj me e shfrytezu nuk ka tjeter zgjidhje . Por perseri po mbeshtemi tek Zoti i Madh ndoshta ai na ndihmon me permirsimin e motit dhe permirsohet gjendja ne bletari dhe ne natyr ne pergjthsi .

Ju pershendes te gjith bletaret dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: TE TJERA PER BLETARINE   Te tjera lidhur me bletarine Empty02.10.15 20:34

TE NDERUAR BLETERRITES  NE RRJETET SOCIALE ESHTE PERHAPUR NJE LAJM MJAFT I MIRE PER BLETEN .
BEHET FJALE PER NJE INSEKT Metcalfa Pruinosa , E CILA RRITE MJAFT PRODHIMTARINE E MJALTIT PER KOSHERE .
INTERESANTE ESHTE SE KY INSEKT FLUTUR NUKE NDODHET AKOMA NE SHQIPERI  APO KOSOVE  DHE NUKE KA NJE PARASHIKIM SE KUR MUNDE TE VIJE .
DO ISHTE ME INTERES QE BLETERRITES QE NDODHEN NE VENDE KU ESHTE SHFAQUR KY INSEKT  ,TE SHKRUANIN NE LIDHJE ME KETE FENOMEN
PASI SIPAS INFORMACIONEVE  NUK KA MEDIKAMENTE PER LUFTIMIN E TIJ ,LAJM I MIRE KY .POR CFAR DO TE NDOTHTE ME BLETET NE SE  DO KRIJOHEJ NDONJE MEDIKAMENT,I CILI DO LUFTONTE KETE INSEKT PASI KRIJOKA DEME TE MEDHA NE BUJQESI.PRESIM INFORMACIONE EDHE ME TE MIRA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty31.12.15 14:04

JU UROI TE GJITHE BLETERRITESVE GEZUAR VITIN E RI 2016 ,QOFTE NJE VIT I MBARE DHE I LUMTUR SI PER FAMILJET NJEREZORE DHE FAMILJET E BLETEVE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Te tjera lidhur me bletarine Empty
MesazhTitulli: Re: Te tjera lidhur me bletarine   Te tjera lidhur me bletarine Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Te tjera lidhur me bletarine
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pyetje lidhur me Literatun per Bletë
» Poezi per bletarine- Gezim Halimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Organizime-
Kërce tek: