B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Acidi oksalik

Shko poshtë 
+13
poreci49
ziko zikoi
Riad Morina
gafurrarifi
ilmi
Diotima
fehmi sojeva
rrahim grainca
Artan
gezim bajrami
bajgora3
nezir nitaj
Valon Mustafi
17 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty21.01.11 8:16

Acidi oksalik (ethanedioic acid) eshte substance organike me formulë
C2O4H2. Forma me e perhrpur e acidit okslalik eshte dehidrati i acidit oksalik me formule C2O4H2 . 2H2O. Kjo formë kristalore perdoret edhe ne bletari kunder varroas.

Shoqerite e bleteve trajtohen me acid okalik, atehere kur nuk kane larva apo veze, d.m.th. ku rriqrat gjinden vetem ne bletet adulte. Temperatura e ajrit duhet te jete +3°C deri +10°C, d.m.th. bletet duhet te jene grumbulluara ne lemsh (grumbull), si dhe lageshtia e ajrit te jete e larte. Ne keso kushte efikasiteti i acidit oksalik eshte mbi 90%-95%.

Egzistojne disa menyra te perdorimit dhe aplikimit te acidit oksalik ne bletari: me sublimim, pluhurim, ne forme te lengshme pika-pika-sperkatje (tretje acid okslik-shërbet). Kjo e fundit eshte menyra me e perdorur gjatë aplikimit.

Tani do te paraqes recepturen per pergaditjen e tretesires se acidit oksalik me shërbet:

600g sheqer kristalorë + 600ml ujë të destiluar + 35g kristale të acidit oksalik

Acidi oksalik Acid_o10

Separi ngrohet uji dhe ne te futet sheqeri dhe perzihet mire derisa te shkrihet sheqeri. Duke qene shërbeti i ngrohur (~37°C), shtojme edhe kristalet e acidit oksalik dhe i perziejme se bashku derisa te fitojme tretesire homogjene.

Aplikimi (tretmani) - përdorimi

Ky preparat i fituar eshte e pelqyeshme te perdoret perderisa eshte i fresket, d.m.th. te njejten dite kur pregaditet edhe pse afati i perdorimit eshte 6 muaj (nëqoftese rruhet ne vend te ftohte dhe te erret). Sipas disa te dhenave me kalimin e kohen rritet aciditeti i tretesires dhe kjo mund te kete pasoja negative tek bletet.

Siç permendem edhe me heret trajtimi realizohet kur bletet gjenden ne lemshin dimerore. Sasia e nevojitur për nje shoqëri blete varet nga forca dhe madhesia e kolonise. Kjo percaktohet me ate se sa rruge blete perfshin lemshi i bleteve. Aplikimi bëhet me nga 5ml tretsire per rrugëz e cila eshte e mbushur afer 80% te gjatesise se saje me blete (nese rrugëzat mbulohen vetem 40%, atehere hudhim 2,5ml tretesire, etj). D.m.th. kjo duhet te jet orientues per ate se sa duhet te harxhojme tretesire per nje shoqeri blete. Si zakonisht per nje shoqeri mesatare nevoiten rreth 30ml tretesire.

Aplikimi bëhet me shiringë, ose me dozatorë special.

Gjate aplikimit duhet pasur kujdes qe pikat e tretesires te bien mbi blete ne mes rrugeve e jo mbi korniza. Ajo pjese e tretesires e cilan nuk bie mbie blete konsiderohet e shkuar huq.

Shoqerite te cilat dimerojne ne nje kat trajtohen nga sipër. Ndersa, shoqerite te cilat dimerojne ne zgjua me më shume kate trajtohen ashtuqe se pari menjanohen disa kate, deri sa te mbërijme deri te lemshi dimerore. Pra, nese lemshi dimerore eshte i shtrire ne dy e më tepër kate kate, ato ndahen dhe trajtohen bletet vetem ne njerin kat, aty ku shtrirja e lemshit eshte me e madhe.

Gjate aplikimit duhet te perdorim doreza plasmasi.
Edituar për herë të fundit nga Valon Mustafi në 21.01.11 9:59, edituar 4 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty21.01.11 9:43

Ja disa video ne te cilat tregohet trajtimi i bleteve me tretesite te acidit oksalik:Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty26.01.11 0:32


pershendetje valon.

ju uroj per gjith kete pune qe po e bani . sigurisht qe keto te dhena qe po i publikoni jan

te mirseardhura dhe shum te nevojshme per bletarin e diteve te sotme.

ky vit eshte viti i 4 qe un e aplikoj trajtimin me acid oksalik - forma e sublimimit dhe jam

shum i knaqun . ndersa kete vit ne disa shoqeri e kam perdorur edhe formen e trajtimit

me pika qe e sqarove me lart.

deshta me shtu qe trajtimi me acid oksalik mund te behet edhe ateher kur shoqeria ka

gjenerat [ pjell ] mirepo me nje efekt nese nuk gaboj nen 40 %.

pershendetje ......

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty28.01.11 15:44

Te falemnderit Nezir.

Nezir na shkruaj pak me teper per metoden e trajtimit me sublimim me acid oksalik.

Thuhet qe bletet gjate jetes se tyre duhet te trajtihen vetem nje here me acid oksalik. Mirepo siduket e njejta gje nuk vlen edhe per matken. Kam lexuar qe disa bletare kane praktikuar disa trajtime me acid oksalik gjate sezonit edhe atehere kur ka larva. Sigurisht qe trajtimi ne kohen kur ka larva eshte me pak efektiv, perarsye se acidi oksalik nuk ka efekt mbi varroan qe gjendet ne larva, por vetem ne varroan e cila eshte jashte shtratit te larvave, d.m.th. ne blete.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty28.01.11 22:17

Trajtimi me acid oxalik behet mundesisht ne muajin dhjetor, temperatura e jashtme nuk duhet te jete me e ulet se 5 grade celsius ( per shkak se bletet jane ne lemsh ), une e perdori ka tre vite kete metode ne muajin dhjetor, jame i kenaqur se ka rrezultate te kenaqshme.

Ketu behet vetem nji trajtim me acid oxalik dhe ate ne muajin dhjetor, me vone dmth. ne pranvere behet trajtimi vetem ne ato shoqeri prej te cilave nuk vilet mjalta ate vit. Disa institute bletare kane bere analizat e mjates prej atyre shoqerive qe jane trajtuar ne pranvere me acid oxalik dhe ne te gjitha mjaltet eshte vertetuar prania e nje sasie me te madhe e acidit oxalik ne mjalte, dmth. ajo mjalte nuk eshte per shitje.

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty29.01.11 17:50

Trajtimi i bleteve me acid oksalik - me sublimim.

Per aplikimin e kesaj forme kerkohet te kemi paisje qe mund te jene te ndryshme .
Paisja qe e perdor un quhet VARROX .lidhet me baterin e automobilit 12 V dhe nga dera e zgjoit futet brenda dhe sasija prej 2- 2.5 g. dihidrat acid oksalik sublimohet brenda 2 eventualisht 3 minutave , kjo sasi mjafton per familjet [shoqerit] me dy vazhduse [ 2 kate ] ndersa per ato familje qe kan hy ne dimer vetem me nje vazhdues sasija e acidit oksalik eshte 1g.
Trajtimi me sublimim kryesisht aplikohet ne kohen kur familja eshte pa pjellë [ nentor ,dhjetor ] . temperaturat duhet te sillen +4 deri + 10 .
Gjat trajtimit duhet te kemi kujdes qe dyshemeja e zgjoit mos te digjet pasiqe temperatura e paisjes mund te arrij deri ne 400 grad celsjus. prandaj distanca ne mes dyshemes dhe paisjes te jet disa milimetra. Gjate punes te perdoren dorezat si dhe maska qe te mbrohemi nga tymi qe lirohet nga acidi oksalik.
Efikasiteti i A.oksalik ne keto kushte eshte 96%.

[url=[url=http://www.biovet.ch/en/Imkerei/thymovar.html] url=http://www.biovet.ch/en/Imkerei/thymovar.html]
Vlen te theksohet qe sipas ketyre shenimeve - nese kemi mbi 1000 rriqra si dhe nese dyshojme qe kemi ende prezence te pjelles ateher rekomandohet nje trajtim i dyte ne nje distance prej 15 ditesh nga trajtimi i parë , dhe nese eshte i nevojshem ky trajtim atehere 1 g . i A . oksalik eshte i mjaftueshem pa marr parasysh forcen e famijjes . Edhe ne keto raste bletet mund ta kalojne pa ndonje problem.
Kjo forme duket me e komplikume dhe sigurisht edhe me e kushtueshme krahasuar me formen me pika.
Kjo do ishte ne pika te shkurta , per me hollesisht klikoni ne linkun e mesiperm .
faleminderit ....
pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty29.01.11 18:18

Shume mire Nezir Wink

Une nuk kam provuar trajtimin me sublimim, ndersa jam i kenaqur nga rezultatet e trajtimit me pika.

A mund te besh dallim ne mes trajtimit me sublimim dhe atij me pika?

Kam lexuar se efikasiteti i acidit oksalik vazhdon deri dy muaj pas trajtimit, por efikasitetin me te madh e ka ne javen e pare, gjegjesisht 4-7 ditë pas trajtimit.

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty29.01.11 19:47

Valon Mustafi shkruajti:
Shume mire Nezir Wink

Une nuk kam provuar trajtimin me sublimim, ndersa jam i kenaqur nga rezultatet e trajtimit me pika.

A mund te besh dallim ne mes trajtimit me sublimim dhe atij me pika?

Kam lexuar se efikasiteti i acidit oksalik vazhdon deri dy muaj pas trajtimit, por efikasitetin me te madh e ka ne javen e pare, gjegjesisht 4-7 ditë pas trajtimit.

Pershendetje.

Bletet qe i kam trajtuar me pika jan rreth 20 km larg nga vendbanimi im , prandaj nuk kam mundur ta percjell me rregull numrin e rriqrave gjat kohes se duhur . Shpresoj qe nuk kam gabuar diku .
Prandaj nuk mund te bej nje krahasim .
pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty05.02.11 17:58

Te keni shume kujdes te madh ne masen e acideve, posaqerisht me ate oxalik, sot vizitova nji bletar ku kishte gabuar ne mase, (kishte tretur me shume acid oxalik ne sherbet), trajtimin e ka bere ne fund te muajit dhjetor, 12 shoqeri, te gjitha kane vdekur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty23.02.11 18:17

Trajtimi i bletëve me sublimim te acidit oksalikBukur Artan Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gezim bajrami
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty01.07.11 0:01

bajgora3 shkruajti:
Te keni shume kujdes te madh ne masen e acideve, posaqerisht me ate oxalik, sot vizitova nji bletar ku kishte gabuar ne mase, (kishte tretur me shume acid oxalik ne sherbet), trajtimin e ka bere ne fund te muajit dhjetor, 12 shoqeri, te gjitha kane vdekur.

PO PAS VJELJES SE MJALTIT CMJEKIM PERDORIM PASI AKTUALISHT SHIKOJ BLETE PA KRAH
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty04.07.11 15:30

Gezim shiko (lexo) temen ku shkruhet per "Acidin furmic" ( acidi i milingonave) .
Tani mbas vjeljes eshte e keshillushme te perdoret acidi furmik ne trajtim "flash".

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty14.08.11 22:18

pershendetje per te gjith antaret e ketij forumi me te vertet qe po boni ne pun shum te madhe per zhvillimine bletaris moderne dhe un si antar i rij ju pergezoj per kete > un desha me u njoftu nese mun dikush te me ndihmoj se ku mun ta gjej acilin oksalik faleminderit per mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty20.09.11 22:13

te gjitha keto sugjerime e spjegime i lexova me kujdes per acidin oxalik edhe pse jam nji bletar i ri qe dmth eshte viti i tret per mu qe mirrem me bletari une do te perdori ket metod ne ket vite duke ju permbajt udhzimeve qe i lexova dhe me duket qe edhe i kuptova duke ju falenderu juve dhe mendimeve qe keni kemby mes veti pra ju pergezoi se eshte nji ndihmes e madhe ne pergjithsi per bletaret pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty21.09.11 17:38

pershendetje fehmi edhe un jam antar i ri ne ket forum e veqmas ne lemin e bletaris keshtu qe po tu lus per ni ndihm nga ti mem tregu se ku mun ta gjej acilin oksalik faleminderit per mirkuptim .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Diotima
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
DiotimaAcidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty22.09.11 18:56


Acidi oksalik Varroabpb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ilmi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : L R

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty28.09.11 16:59

Diotima mundesisht nese keni mundesi kete skemë të e përktheni ne gjuhën shqipe...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty20.11.11 17:51

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty20.11.11 22:18

Une GafurrArifi ju pershendes te gjithve per punen qe po e bani e veqmas ty Valon por deshta me ju pyt rrethe kti trajtimit me ket preparat a eshte e domosdoshme me i trajtu ne ket koh edhe pse ndoshta nuk kan varo mosi te koka edhe i rrezikshum per blet por si me dit ne aka varo ne kete koh mosi i kena trajtu veres me preparate te tjera ju pershendes te gjithve edhe niher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty20.11.11 22:30

Gafur trajtimi i bleteve me acid oksalik nuk eshte aspak i rrezikshem. Acidi oksalik eshte preparati me efikas (kur nuk larva) kunder varroas.

Une do tua rekomandoja secilit qe bletet ti trajtoje ne kete kohe me ac. oksalik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty20.11.11 22:30

Gafur trajtimi i bleteve me acid oksalik nuk eshte aspak i rrezikshem. Acidi oksalik eshte preparati me efikas (kur nuk larva) kunder varroas.

Une do tua rekomandoja secilit qe bletet ti trajtoje ne kete kohe me ac. oksalik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty21.11.11 23:01

Duke ju falenderuar kshillave te ketij forumi une i kam trajtu bletet e mija me ket acid oksali para nja dy jave pasi qe pata me heret disa humbje te bleteve siq ju kam njoftu ma heret zbrazje te koshereve ateheret vendosa te bej ket sa ma shpejt e fal zotit tani nuk kam zbrazje te koshereve pra eshte nji qetsim i bleteve sepse kishin qen shume te infektueme prej varroas sepse i kam percjell duke vendos nji folie te bardh ne fund te kosheres ku kane rene shume rriqna apo varro si ti quaj nuk po di por tash jam shum i bregosen se qka do te ndodh gjate dimrit.

Pra ju pershendes te gjitheve e posaqerisht ty Valon duke prit ndonji kshill te vonuar por e dobishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty22.11.11 16:54

Fehmi, tani na ngel vetem t'u sigurojme qetesi bleteve. Nese kane ushqim te bollshem dhe kushte te mira dimerimi, pranvera eshte e sigurt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty23.11.11 22:19

Valon te pershendeti e poashtu edhe te gjithe miqet bletare,

acidi oksalik nuk eshte i demshem per bletet kur nuk kane veze, po eshte SHUME I DEMSHEM PER BLETARET, nuk preferohet te behet trajtimi pa mburoje te gojes (frymemarjes), kristalet qe avullohen gjate trajtimit jane te padukshme po shume te demshme.
Trajtimin me acid oksalik e praktikoj ne 10 ditet e fundit te muajit dhjetor.

Mundesisht mbrojeni gojen gjate trajtimit me acid oksalik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riad Morina
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 74

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Menyra se si e kam trajtuar Bleten    Acidi oksalik Empty29.12.12 18:08

Jam Riad Morina vi nga Kosova i kam 32 koshere dhe i kam pergaditur per dimer, mirpo a kam vepruar mir apo jo mir pres nga ju ndonje pergjegjeje, nuk i kam trajtu me acid, zakonisht qe tri vite ja qes shtagat dhe mir kaloj vetem me to si per rriqna ashtu edhe per gjitha tretmanet e tjera, para ca diteve ke koha e mir dhe dolen bletet per jashtqitje te gjitha mirpo te nje koshere e vrejta ka nje grumbull te madh te bleteve te vdekura, dhe e hapa ate ishte bleta mirpo kishte ngre lageshti brenda, dhe ja ndrrova kosheren, ja vnova nje te re, ja kam qit pogaqet te gjithave, pogagjet i maron nje shok, ato nuk kontrollohen mirpo mir ja dalin me to e hajn pogaqen.
Jame ekonomist me profesion mirpo kerkoj nje ndim nga ju profesionale jo amatore per trajtimin e tyre, une pos mjaltit dhe shumimit nuk di tjeter, por kam deshir nga ju qe te me ndihmoni te arrije edhe profesionalisht, ti nxjerr te gjitha produktet e Bletes.

Me rrespekt:
Riad MORINA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Acidi oksalik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi oksalik   Acidi oksalik Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Acidi oksalik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Fillimi i trajtimit kunder varroas!
» Acidi formik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve :: Varroatoza-
Kërce tek: