B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Disa tituj te preferuar !

Shko poshtë 
+8
gafurrarifi
fati
Grid Gjojdeshi
isa kelmendi
abi
ilmi
Valon Mustafi
bajgora3
12 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty28.01.11 12:23

Une i kam keto tituj dhe i preferoj per te gjithe, fillestar dhe me te perparuar ne bletari.

--- " Per ju qe keni blete " nga Ass. Prof. Dr. Kristaq Thomo ; botim Tirane 1999

--- " Antologji e bletes shqiptare" Ass. Prof. Dr. Kristaq Thomo ; botim Tirane 2010

--- " Bletaria hap pas hapi " e botuar ne Prizren 2009 , eshte perkthim nga gjuha gjermane

Keto jane botimet qe i kam une ne gjuhen shqipe, botimet tjera i kam kryesisht ne gjuhen gjermane. Shum i nderuari Dr. Kristaq THomo eshte njeri prej njohesve me te mire te bletarise ne trojet tona ( mendimi im ).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty28.01.11 15:31

Per fat te keq keto libra nuk mund t'i gjeshe ne Maqedoni (une s'kam mundur).

Une e kam librin Manual për bletarinë - Prengë Pepa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty28.01.11 22:24

Keto libra mund ti gjesh edhe ne Prishtine
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ilmi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : L R

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty04.03.11 12:25

Un sa kam marre nje liber,, Bletaria Praktike,, botim i 2009 autori Muqolli nga RKS.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
abi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty20.03.11 17:04

une kam lexuar keto libra hde mendoj se jane praktive per informacione ne lidhje me bletarine,prsh bletimi sipas metodes kukleci,autore prof fadil kukleci,pastaj bletaria sot,bletaria praktike etj
jam i interesuar te gjej ende literature ne kete drejtim . . . mbeteni te prsh nga ferizaji klm pune te mbare. . .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty10.04.11 11:17

Une kam librin e Mr.sci.Haxhi Demukaj BLETARIJA e cila sipas mendimit tim ka mjaft tema per nje filestar dhe esht mjaft e kapshme/kuptueshme/ gjat leximit.
Isa Kelmendi PEJE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty10.04.11 22:09

Gjithashtu sot me ka ardhur edhe libri,BLETARIJA SOT nga autori Josip Belqiq,ende nuk e kam lexuar, pasi ta lexoj do te shprehi mendimin tim.
Por neqoftese e ka lexuar ndonje antar le te lajmron per randesin dhe vleften e saj.

pershendetje Isa Kelmendi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Grid Gjojdeshi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty18.04.11 20:38

Unë jam një fillestar në bletari dhe kam shumë dëshirë të mbaj bleté,tani kam në dorë një libër të Kristaq Thomo "Bletaria",shtëpia botuese "Mirgeeralb",Tiranë 2005.Është interesant dhe mund të ju shërbejë edhe juve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiDisa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty11.06.11 22:22

a mund te me tregon cilli Liber eshte me i miri per bletari qe tregon qdo gje detaj..dhe ku mund ta blej.. Question
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty22.04.12 22:16

Fati, sipas mendimit tim libri ma i pershtatshem eshte Libri Bletaria Sote J. B.

Pore per ta kuptuar kete liber duhet me e ble edhe librin e prf. Fadil Kuklecit , Bletimi sipas medodes kukleci. Qe i ka disa metoda te bletimit.
Keto libra mundesh me i gjete me i ble ne Prishtin te permendorja e Bill Klintonit eshte aty afer shitorja per bletari. Por tani ka dal edhe libri ma i ri i prf. Fadil Kuklecit , BLETARI BASHKOHORE qe i ka te gjitha qe i duhen ni bletari kushton 10 euro.

JU pershendes dhe suksese te gjithe bletarvete ri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiDisa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty22.04.12 23:56

flm gafurrarifi se ka nje koh te gjat qe nuk jom aktiv beso qe edhe bletet nuk po kam koh me i kqyr se i kom hy biznesit hehhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty23.04.12 17:02

Te uroj suksese ne biznse duhet edhe me punu edhe pun te tjera por mos i harro edhe bletet, qysh i ki ai ki mire bletet dhe a po te zhvillohen.
Pershendetje nga ana ime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiDisa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty23.04.12 22:37

eh more gafurr qa me ka ndodh i kom pas 3 koshere edhe para se me hy ne dimer i kom pregadit mir i kom pshtjell me stiropor,se vjet me kan vdekur te gjitha sivjet 1me ka vdek 2 i kom qit pranver te mira,por njanes me doket se iu kish zhduk matka edhe tash dit e po pakohet e kqyra at tjetren full ish me vez te mbyllura edhe te freskta e kish arrit kulmin e zhvillimit skish ku me shku ma shum se ka qen moti i keq e qdo 2 dit e kom ushqy me sherbet e sot i kontrollova ja morra 1 korniz te zbrazet vetem me vez te freskta edhe ja shtina asaj tjeteres qe ta krijoj 1 matk nese e krijon mir nese zhduket skam qka mi ba asaj ma se ish tu paku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty23.04.12 22:48

Pse nuk pe e bashkon me ket tjetren qe te kesh ni familje te forte dhe ki me pas rendimente ne mjalte dhe zhvillohete ma shum dhe nga fundi i i mjit e formon ni familje tjeter. E blen ni ame , matke qe po i thu ti, dhe nuk e pret a po e krijon ajo e merr hazer amen dhe e dan familjen dhe i ban dy familje.
Te deshiroj pune te mbare .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiDisa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty24.04.12 0:10

heheh nuk prish pun sepse ska nevoj me bashku sepse ajo esht full,tash keto dit besoj ajo do ti krijon Amat qe te ndahet garant leshon nja 3 her sepse esht shum e fort,por nese kjo i qel amat bahet mir po te kjo nuk po di a me morr mjalt apo me lan me lshu vet me bo bleta hala.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty24.04.12 11:42

Urime veq vazhdo suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty25.04.12 21:20

Sa kate i ki kee bleten qe po thu qe eshte zhvillu ose qe po thu qe eshte full me blete tregona qe don me e marr pergjegjjen e duhur o Fat .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiDisa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty25.04.12 22:57

1 kat osht po skum vendos a me shtu a me nxjerr mjalt se edi qka me ba
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty27.04.12 10:25

Me ni kate nuk mindesh me ba asgje por une te kisha perferu ne qoftse ne ket kate i ki pes korniza me gjenerat te mbullur ja qet edhe ni kate me hoje , katit te epr qe ke vendos me ja qite permbi ja fjek ni korniz dhe ne vende te saj e merr kornizen me gjenerate te mbullur e vendos nalte qe Ama me dale ma shpejte nalte per te ber vez. Dhe kure te mbushet ky kate fulle me blete dhe se paku 6 korniza me gjenerate te mbyllur ateher ki me pase sukses per me nzjerr mjalte , se ne dy kate i ki me blete ateher i ki ma se paku 60.000 blete e ateher ato mujne me e mbledhe mjalte sa te dushe se me ni kate nuk i ki ase 30.000 blete .
Se ato duhete ma se pari me e mbledhe per veti, e tani per ty e ato 30.000 nuk mujne dyjat
Kurse 60.000 mujne me i ba te dujat ,
Se eshte vertetu shkencarishte , se 20.000 deri 30.000 mbledhin deri 20 kg mjalte, kuse 60.000 deri 80.000 blete mujne me mbledhe edhe triher ma shume mjalte , 60kg mjalte deri 90 kg e ma shume .
Por edhe kjo pune varet krejte prej bleterristit se sa ka dije per me punu me blete ,por edhe prej kullotes.
Edhe ni argumente, eshte vertetu se edhe ne qoftse eshte kullota e dobte ne ate vere , shoqerija e forte qe i ka mbi 80.000 blete ajo ka me e mbledhe ma se paku deri ne 50 kg mjalte .
Kurse shoqerija e dobte nuk ka me mujte ase pervete te mbledhe mjalte e lere me per neve njerzit.
Te pershendes ty dhe te gjithe bletaret e ri por e dhe te vjeterit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty27.04.12 11:42

I nderuar zGafurr ju pershdes nga Vushtrria dhe pasi pe shoh se me te vertet don me kontribua kam nje pyetje un ikam 10 koshere blet dhe në 5 sanaka ikam vendos katet ashtu siq ju spjeguat por te un nuk ikam vendos korniza me mjalt nalt qka me ba a me i hap prap me vendos nga nje korniz ne katin e dyt me mjalt ajo apo si propozoni ju

Ju falenderoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty27.04.12 22:42

Po nuk ka nevoj me evendos korniza me mjalte nalte , se kur ti qiteshe hoje te zbrasta nalte bletet vetvetiu mjalta qe eshte poshte ato e bartin nalte me ni kushte ne qoftse i ke sjell apo rrotullu katin e poshtem per 180 shkalle qe mjalta qe eshte mbete mbrapa te sillet perpara , e blete nuk e durojne mjalten te dera ato e hjekin instiktivishte per ta mrojtur pre grabitqarve per ta ngritur larte ne katine dyte ku atyre eshe ju duhete.


Pore te kisha kshillu qe ti shikojsh edhe ni her shoqerit se ato veqe me siguri kan fillu me u zhvillue mose i prek hiqe, ne qoftse kane gjenerate te mbyllur ne katine dyte ateher veqe ama kafillu me be vez dhe mos i prek deri te bahen 6 apo 7 korniza me gjenerate te mbullur .
Te deshiroj suksese ne bletari por te kisha kshillu qe te blejshe literatur dhe te zgjerohesh ne bletari se dija eshte e pa vundme , LIbri ma i ri qe eshte dale dhe qe i ka dhe i perfshine te gjitha punete rrethe bletaris eshte libri qe e kam ceke ma larte i prf. Fadil Kuklecit.
Edhe niher me te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty28.04.12 20:48

gafurrarifi shkruajti:

Se eshte vertetu shkencarishte , se 20.000 deri 30.000 mbledhin deri 20 kg mjalte, kuse 60.000 deri 80.000 blete mujne me mbledhe edhe triher ma shume mjalte , 60kg mjalte deri 90 kg e ma shume .Gafurr

Autorve te librave pak si shum iu bojn bletet mjalte .Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty28.04.12 21:44

Faliminderit Nezir per komentin por te ti eshte e mundeshme pasi ti je bletari i vjeter dhe i ki mbi 40 familje mundesh edhi ti, ti provosh a eshte e vertet dhe me perovu ti ne bletishten tane . se ajo shka eshte e then shkencarisht ajo edhe eshte e vertet, se puna me blete don pune dhe mundim pore e dhe dije kete fakte edhe ti e din ma mire se shume bletar te ri . Por ti lam idete e te vjeterve dhe ti rrokemi shkences dhe dijes qe dojna me e zhvillu bletarin Kosovre pse jo edhe bletarin Kombetare.
E kame vetem ni keshill per krejte bletaret e ri dhe te vjeter dhe ata qe kan internet vetem hyni ne bletarit e vendeve per rrethe vendite tone Kombetar kini me u mahnit me zhvillimin e bletarive te tyre dhe qfar pune bajne si domos ju kisha lute te shikoni bletarin e Bosnjes e Hercegovines se si e bajne rekllamimin ne Jy tube, e tani kine me pa se ku jemi ne me zhvillimin e bletris tone sa mbrapa jemi, e mose te folemi per bletarit Boterore si te Amerikes te Rusies Arabies e shume vende te tjera .


Me rrespekte per komente per te gjithe bletaret,
e sidomos per ty Nezir.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty30.04.12 22:42Gafurr

Nese mbrrin mesatarja 20 kg per shoqeri - qysh thot populli "shtramo kapuqin "
po flas per kushtet tona ketu ne kosove .

Uroj qe te gjej gabimin ne menyren e punes time me bletet dhe ta arrij edhe un se paku 60 kg per shoqeri , spo flas per 90 kg.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty01.05.12 22:59

Ma se pari te falenderoj ne kthimin e pergjegjjes e sa i perket rendimentit ti e din ma mire mosi je bletar i vjeter por duhet ta provojm edhe shkencen edhe te ne ne kosove , Po te tregoj se une ju besoj zbulimeve shkencore por duhet te punojm ne baze te rregullave qe naj parashtrojn shkenctaret dhe ne duhet te mesojm dhe ti gjejm menyrat si duhet te punojm per me e arrite kete rendimente qe u cek me larte .
Per shembull ne disa vise te Kosoves nuk jane kushtet per ne disa jane,
Por mos po e teproj pak teper edhe niher ,
Te falenderoj dhe te deshiroj suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Disa tituj te preferuar ! Empty
MesazhTitulli: Re: Disa tituj te preferuar !   Disa tituj te preferuar ! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa tituj te preferuar !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» pse disa blete rrin ne mramje jashte dere
» Përshëndetje.Kam kenaqesin të ndaj me ju antar të fitimit të bletarëve disa gjëra që dhe un jam i pa qarët ju faleminderit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Literatura: :: Libra-
Kërce tek: