B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri

Shko poshtë 
+22
Horizonti Plus
Izet Mustafa
Lipjani
skuqi g
bajgora3
Alfred Cena
ruzhdi
Bletari i Vjeter
prishtinasi
Artan
misin
gezim
Baki
Gezim Halimi
ziko zikoi
Fatmir Latifi
avni selmanaj
nezir nitaj
rraha
gafurrarifi
bajrams
Valon Mustafi
26 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty29.01.11 13:00

Sherbeti i bletëve pergatitet me perzierjen e sheqerit dhe ujit ne proporcione te caktuara, ne varesi te qellimit te perdorimit.

Raportet sheqer : uje mund te jene:

1:1 ose 1:2 - gjate ushqyerjeve stimulative pranverore ose verorë.

2:1 ose më i koncentruar - gjate plotesimit te rezezervave te ushqimit te bleteve, si zakonisht ne perfundim te veres ose ne vjeshte.

Sherbeti per ushqyerjen e bleteve pergatitet ne ate menyre qe ne ujin e nxehur (ose te valuar) e hudhim sheqerin dhe sebashku i perziejmë derisa sheqeri te shkrihet. Nuk eshte e preferueshme qe sherbeti te zihet (vlohet).

Sherbeti mund te pergatitet edhe me uje te ftohte, por koha e shkrirjes se sheqerit eshte me e gjate.
Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Parfit10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : RL

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty24.03.12 10:18

Une kam fillu ti ushqej bletet me ushqim stimulues. Shume pak ju qes (afer 50 ml). Ju qes ne mengjes, po disa shoqri nuk e marrin krejt, ju jet edhe naten. Pastaj, nodh qe ndonje mize ta gjeje te vdekur ne ushqimore. Pervec qe i largoj mizat e vdekura, a ka ndonje menyre tjeter per ushqim stimulues, e qe te mos mbyten ne sherbet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty24.03.12 14:13

O Bajram Sefedini per mos me u mbyte ne sherbet i merre disa krane apo shtaga qysh dushe thuju dhe i qete te pjesa qe dalin bletate per me u yshy dy , tri shtaga te thata qe ato nuk fundosen ne sherbet dhe bletet nuk te mbyten astenja une keshtu veproj gjith,her.
PO ka edhe menyra te tjera te ushqyerit , menyra tjera jan ato me bogaqe dhe nuk jan te shtrejta dhe zgjatin ne koh ma shum deri ta hane blete varsishte prej forces se bletes mund te ndodhe deri ne 20 dite e mashume.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : RL

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty24.03.12 23:26

Te falem nderit Gafurr.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty28.03.12 10:27

Përshendetje gafurr dhe ju falenderoj per keto kshiila profesionale, pasi jam bletar i ri kam vetem 7 zgjoje bletesh um intereson ta di un para 2 jave jakam vendos nga nje pogaqe dhe mir ish gjendja te lutem me trego a duhet prap te ju vendos pogaq pasi te han apo te filloj ushqimin stimulues me sherbet si eshet me mir pasi veq vera esht e von ne ket vit , ju felenderoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty28.03.12 11:03

Po mundohem te jape nikeshille , ma se pari dote ves se kur i ke kontrollu a i ke vrejte se sa kishin mjalte . Ne qoftse kan edhe mjalte dhe ju jukeniqit pluse bogaqe ateher nuk keni nevoj qe ti ushqeni me sherbete, se edhe koha nuk eshte se duhete te percjellete edhe teperatura gjate nate po bije dero -1 dhe blete nuk mujne me brri sepse hala bletet naten bahen lamshe per ta ngrohur qerdhen se tashe kan e edhe te vegjlit e tyre , edhe ni fakte se sipas literature ne kete kohe nuk preferohete me i yshy me sherbete se munde me u lajmru edhe grabitja ne mes shoqerive .
Se blete kure ta marrin sherbetin ato mujne te dalin ne verande te lakta nga sherbeti dhe keshtu i nxisin blete e tjera mbas sherbetit dhe vjen deri te grabitja dhe ishe ni gja shume e rrezikshme se mu me ka ndodhur vjete dhe e di se qka eshte grabitja, por me sukses e kam kalu kete gjendje fale qe kame lexu dhe kam mesu prej literatures.

Keshtu qe te kisha preferu qe ma mire ti vendosni bogaqe. Ketu du te theksoj qe bogaqete te jene me te gjitha elementet plus te kene edhe polene se ju duhete per tu zhvillu te vegjlit e bleteve ato jane ma te shtrejta por paguhete se ne kete kohe nuk ka hala polen te bimve , ti masi je i Vushtris ksi bogaqe ke ne Prishtin te Bill Klintoni apo te Ora keshtu thirret vendi aty eshte ni shitore e bletaris.

Pore i kisha lute qe edhe Valoni tju jape ndonje pergjeje apo ndonje bletare me pervoje ne kshille.

Te pershendes dhe me te mira dhe suksese RRoah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty28.03.12 21:08

Ju falenderoj shum i nderuari gafurr shum pergjegjje e sakt dhe ajo qka kam kerkuar un , po un pogaqet po ne at vend ikam marr dhe mendoj se jan ato sepse ikam marra mate shtrejta edhe pse jam bletar i ri e dua ket sfer dhe qdo her qe blej diqka kerkoj te jet vetem e mir ju falemnderit edhe nje her
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty30.03.12 15:29


Gafurr
polen ka mjaft ne nature por zakonisht marsi eshte muaj me temperatura te ulta dhe shpesh shkon krejt huq .
per fat te mire kete her nuk ishte keq .
pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty31.03.12 14:48

Po po ashtu eshte Nezir por nuk shte e teperte teken edhe ne bogaqe faliminderit.

Nezir si ke ti shoqrit e bleteve ne ket vit mbas keti dimerit te jashtzakonshem a i ke mir dhe a po te zhvillohen.

Judeshiroj sukses ne kete vite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty01.04.12 21:06

Gafurr
Bletet kryesisht jane mire.
Sot ketu te un rreth 20 cm. bore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : RL

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty16.04.12 18:40

A mundet dikush te na jap ndonje keshille sa i perket te ushqyerit e tepruar me sherbet?
Ose thene ndryshe; si mund ta dijme se bleta eshte ushqyer mjaftueshme me shetbet?
Dikush thote: Te peshohet-matet shoqria. Por fillestareve kjo nuk u ben pune, ngase nuk kane provojen e duhur.
Ju falem nderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty17.04.12 22:46

I nderuaru bajramsefedini pershendetje .

Ne pyetjen e juaj se a mundet ndokush me ndihmuar me kshilla te ushqyerja e tepuar e bleteve me sherbet .Kishte qene mire qe te jeni ma i kjarte ne pyetje .Nese keni menduar per ushyerje STIMULATIVE tani ne prill ,apo keni menduar ne pergaditje te rezervave per DIMERIM te bleteve .
Pershendetje nga Lumi sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatmir Latifi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty18.04.12 0:17

deshta te pys nese ne natyr ka polen boll dmth blet kan qka bajn se ka lule shum a asht e nevojshme mej ushqy me sherbet a asht rrezik ma me te vdek bleta nga urija kisha dasht me dit sepse jam fillestar.
me respekt:
Fatmiri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : RL

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty18.04.12 23:54

Po, gjithsesi, zotri Lum.
Fjalen e kam per ushqyerje stimulative tani ne prill, ne qfar sasije duhet te jet, dhe si mund ta dime qe stimulimi me sherbet eshte i mjaftueshem qe ta nderprejm kete stimulim.
Pastaj, ne ne Kosove po kalojme neper dite me te reshura te vazhdushme qe do te thote se bletet nuk po munden ta shfrytezojne sa duhet ushqimin ne natyre, per kete shkak a duhet ta shtojme sasin e sherbetit apo jo?
Faleminderit shume.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty19.04.12 18:41

Pershendetje i nderuari bajrami .

Koha se kur do të fillojmë me ushqimin stimolues pranveror te bletëve varet nga çelja e luleve dhe temperaturat qe mbreterojne ne ate kohe .
Në Kosovë, sidomos në rrafshin e Dukagjinit, bletët duhet t'i ushqejmë pasi të lulëzojë kajsia (xherenika), e cila lulëzon në dhjetëditëshin e tretë të marsit, dhe ky ushqim duhet të zgjasë disa ditë dhe ne sai të vogla 200-250 gr.Duhet pasur kujdes qe nese bletet nuk ngjiten ne ushqimore kjo jep me kuptuar se temperaturat jane te ulta .
Ushqimi pranveror stimulus duhet te japet ne mengjes e jo ne mbramje,duhet te jete i vaket kjo vlene deri rreth gjysmes se prillit.
Mbas dates 15 prilli ushimi stimolues japet ne mbremje ,per ti ikur grabitjes ne parkun e bleteve .
Duhet pasur kujdes po qe se temperaturat bien dhe ushqimin qe u akemi japur qendron per disa dite ne ushqimore ai mundet qe te thartohet (prishet) keshtu tek bletet mundet me u paraqite barkqitja .Menyr tjeter per stimulim pranveror te bleteve eshte edhe po ti marim dy korniza me mjalte te vulosura te cilat duhet ti hapim me kraher ose valak me gjemba nga kati i siperm dhe i vendosin mu nen gjenerate ne katin e poshten.

Vlene te ceket se ushqyerja stimuluese duhet qe te behet tek shoqerit e forta dhe ato mesatarisht te forta .Shoqerit e dobta nuk e marin ushqimin (sirupin) fare.

Sa i perkete sasise se ushqimit stimulativ qe duhet japur bleteve qofte ne pranvere (Prill-Maje ) qofte ne vere (Korrik-Gusht) , nje gja duhet kuptuar per te fituar nje kilokram blete te gjalla ,nga larva e deri ne nje blete te afte per te mbledhur nektare ne natyre nevoiten 3 kilogram ushqim .Pra i nderuari bajrami nese i stimuloni tridhjete dite bletet tuaja kjo i bie 0.250 l x 30 dite = 7.5 kg sirup kjo nuk eshte sasi e tepert e ushqimit .Duke u forcuar shoqeria e bletes ju e zgjeroni kosheren keshtu kure te vie kullosa kryesore ti do te keshe shoqeri shume te forta .Mirpo gjithnje duke pasur kujdes qe te kujdesesh qe te mose lejosh qe te fitojne instikt per Roitje (leshim).Te deshiroj sukses .Lumi jemi duke pasur shum nevoje per kete diell keto dite sunny

Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty20.04.12 16:59

O avni selmanaj shumir e ke cek por mos te harrojme qe kjo pranver eshte nder pranverat e rralla qendodhin keto teperaturat qe temperatura e nates jan 8 grad e mose te folim qe po bien edhe 3grad d.m.th. qe nuk guxojm qe tju qesim sherbet por veq buk apo bogaqe qe ju thojm ne bletaret edhe zgjat mashum koh edhe nuk vjen deri te grabitja me bagaqe per arsye qe e kam cekur me ni artikull ma te hershem.
Sipas literatures ushqimi stimulus me sherbet munde te behet vetem kur teperatura e nates eshte mbi 10grad .
Se krejte ke shkru ne rregull dhe kerkoj falje ne derhyrje ne pergjegjjen teuj qe e dhate per Bajramin pore kerkoj qe edhe kesaj te dhene ti permbahet qdo bletar.
Dhe runa zote me fajin ton ti humbim familjet e bleteve, qe sod e takova ni bletar prej Lipjanit qe ma fajin e ti ai e pranoj qe i ka humbe mbi 20 familje, ai vete e pranoj.
Ne funde ju deshiroj suksese te gjithe bletareve e psaqerishte bletarve qe jan antarsu ne kete forum gjithe kometar.
Nga Gafurri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty20.04.12 20:25

gafurrarifi shkruajti:
O avni selmanaj shumir e ke cek por mos te harrojme qe kjo pranver eshte nder pranverat e rralla qe ndodhin, ku temperaturat gjate nates jan 8 grad e mose te folim qe po bien edhe 3grad d.m.th. qe nuk guxojm qe tju qesim sherbet por veq buk apo bogaqe qe ju thojm ne bletaret edhe zgjat mashum koh edhe nuk vjen deri te grabitja me bagaqe per arsye qe e kam cekur me ni artikull ma te hershem.
Sipas literatures ushqimi stimulus me sherbet munde te behet vetem kur teperatura e nates eshte mbi 10grad .
Se krejte ke shkru ne rregull dhe kerkoj falje ne derhyrje ne pergjegjjen e juaj qe e dhate per Bajramin pore kerkoj qe edhe kesaj te dhene ti permbahet qdo bletar.
Dhe runa zote me fajin ton ti humbim familjet e bleteve, qe sod e takova ni bletar prej Lipjanit qe ma fajin e ti ai e pranoj qe i ka humbe mbi 20 familje, ai vete e pranoj.
Ne funde ju deshiroj suksese te gjithe bletareve e psaqerishte bletarve qe jan antarsu ne kete forum gjithe kombetar.
Nga Gafurri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty25.04.12 11:59

te nderuar amund te me kshilloj dikush se qfar masash duhet te mirren te blet tani kur temperaturat jan te ulta dhe ditet pranverore me shi, un per veti ja kam vendos nga nje pogaqe por nuk kam pervoj a duhet edhe nje gje tjter qe ato te zhvillohen
ju falenderj te gjithve per keshilla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty15.10.12 22:32

pershendetje rrah ne momentin qe keni vendos pogaqat bletve eshte dashur qe te i vendosni ato ne pjesen e parme te korpusit mbi pogaq vendosim 3-4 flet te gaztes pastaj vendosim tavanin shoqris ne qoftse pas 15 ditve i vendosi edhe nji tjeter najlonin e pogaqes se par e terhjekim mbrap, a te ren prap e vedosim ne pjesen e par te korpusit dhe i vendosim 3-4 flet gazete shoqris te teruna dhe i vem tavanin kjo zgjat deri sa tmperaturat te rriten qe gjat nates te jen mbi 10 grad celsius . ne kontrollin e par pranveror kontrolljm rezervat ushqimore dhe fuqin e shoqris . shoqrit te cilat kan me pak se 8 kg mjalt rezerv bejm plotsimin e rezervave nga rezerva apo mundsisht me shirup per arsye se qdo shoqri me rezerva me te vogl se 8 kg mjalt stagnon ne zhvillimin e gjenerates .pasi te konsulidohen rezervat me lulzimin e kajsis(gjenarikes) fillojm me ushqim stimuls raport 1:1 stimulimi preferohet ne ditet me shi ne mbremje ku sherupi te jet i ngrot diku 35 grad celsius ne sasi 250 ml qdo nat apo 300-400 qdo te dyten nat. une preferoj qe shoqrit me fillimin e stimulimit te brendshem apo me shirup shoqrive ua jek fletet e gazetes dhe ju vendosi mbi kornizat e korpusit najlon i cili e ngre temperaturen e shoqris dhe ne te njeten koh nga kondenzimi i avullit i krijon uj shoqris per te cilin ka nvoj te madhe ne pranver
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty17.03.13 21:54

Pershendetje Ziko.
Dua te te pyes cfar ene perdor per ushqyerjen e bleteve.Ne qofte se perdor kuti plastike si e vendos plasmasin mbi kornizat e korpusit? A e cani plasmasin poshte kutise se ushqimit.Te uroj gjith te mirat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty17.03.13 22:55

pershendetje Gezim ushqimoret qe perdori jan te plastkes i vendosi ne tavan ne mes a plasmasin e hapi ne pjesen e pasme ne mes e pres 3-4 cm kur kam nevoj gjat te ushqyerit apo per ventilim at pjes te prer te plasmasit e kthej(paloj) ashtu qe permes asj hapsire bletet ushqehen.Mirpo para se te vendosni plasmasin duhet te keni parasysh kushtet klimatike dhe fuqin e shoqris, te kushtet klimatike mund te orjentohesh me lulzimin e kajsis(te ju nuk e di si i thoni te ne gjenark,kumbull etj lokale) a te fuqi e shqris duhet te shikoni sa korniza me larva ka duhet te ket 5-6 korniza apo i vendosim sot plasmasin te nesermen shokojm ne bletore diku nga ora 10 i hapim kosheret te gjitha ato shoqri te cilat e kan marr diku 1/3 e fluskave te ujit ne plasmas, atyre shqrive ia lem plasmasin , mirpo shoqrive tjera qe nuk kan arritur ta konsumujn ujin e kondenzuar se paku 1/3 e siperfaqes se plasmasit ia hekim plasmasin, sepse sasi e ujit e tepert i ngadlso edhe me teper ato shoqri ne zhvillim i u krijon lagshti, e ftoh qerdhen me nje fjal duhet te kemi kujdes te plasmasi sepse vepron ne te dy drejtimet edhe per te mir po edhe per te keq sukses juve po edhe te gjith bletarve ju uruj qe te ken sukses ket vit dhe viteve tjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baki
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: pershendetje nga Bakiu   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty19.03.13 10:19

deshta te pyes antaret ne forum lidhje me kohen tash qe ka marr qe disa dit eshte duke ra shi dhe bletet nuk dalin a mund ti stimulojm me kapak sherbet sheqeri pasi qe tek ne temperaturat nuk jan te ulta sillen nga 10-15*C
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gezim
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty14.06.13 23:11

Pershendetje

Jam bletar i ri edhe dua te ndihme nga ju
kam marr 4 shoqeri me blet bletet jan t reja dmth jan me pak antar 4-5 rama me miza edhe kisha pas deshir nga ju me me tregu se si t veproj qe ti forcoj dmth t munden t perballojn dimrin pasi qe kullosat kryesore tani kan kaluar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty17.06.13 23:34

Une gafurri po te tregoj ni pervoj timen qe e kam vepruar si vjet me blete te reja qe kan leshu vete pa i nda une . se kene  shoqeri te dobeta qe u ndan prej te pares .
 Ja se si kam veperu ajo shoqeri e re qe eshte kriju pase leshimit qe ishe e dobte , ne fillim ja kam vendos nga ni korniz me mjalte dhe nga ni korniz me polen prej shoqerive ma te forta dhe i kam ngushtu ajo shoqeri qe i ka pas vetem kater korniza me blete , i kam ngushtu me ni drras ndarsene gjashte korniza derisa jane mbushe me miza dhe me pjelle  tani i kam zgjeru nga ni korniz derisa u mbush nikat me blete , i kam yshqi pesmbdhjet dite me sherbet, ne fillim i kam qite ngapak dhe duke e rritur ushqimin.
Kurse shiqerija qe ishte me shtate korniza me blete eshte fjala per reshem nuk e kam ngushtu fare , vetem i ka vendos mjalte dhe polen nga ni korniz dhe e kam yshqy me sherbet ni me ni dhe ajo tani i ka dhjete korniza me blete dhe kater korniza me gjenerat d.m.th. tashe u ba shoqeri  mesatarishte e forte nuk  dontethote qe  eshte shoqeri e forte se shoqeri e forete dihet se cila eshte pore besoj se deri ne funde te sezonit dote behet shume e forte qe don Zoti.
 Ne funde ju pershendes te gjith bletaret e ri dhe mose u demoralizoni me punen ndaj bleteve por vazhdoni ti duni bletet se kan edhe telashe kan edhe dhimbje por duhet qe ti perballoni me durim.
Ju falenderoj per punen qe po e bani ndaj bleteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
misin
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 10

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty18.08.13 21:52

Jam je Bletar i ri desha me ju pyet se kur edhe sa duhet me fillu me ushqim te bleteve.Kam 4 shoqeri blete te cilat jan formu ne ket ver nga nje koshere.Te cilt nuk kan as edhe nje pik mjalt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Të ushqyerit e bleteve
» Ushqyerja e bleteve me qumesht
» Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)
» Helmimi i bletëve
» VENDODHJA E BLETEVE TE MIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: