B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri

Shko poshtë 
+22
Horizonti Plus
Izet Mustafa
Lipjani
skuqi g
bajgora3
Alfred Cena
ruzhdi
Bletari i Vjeter
prishtinasi
Artan
misin
gezim
Baki
Gezim Halimi
ziko zikoi
Fatmir Latifi
avni selmanaj
nezir nitaj
rraha
gafurrarifi
bajrams
Valon Mustafi
26 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty27.04.14 23:05

Pershendteje , kam nje pytje po nuk gjeta tema qe esht per pytje te ndryshme,kam vrejt se ne koshere po ndodh largimi i brumbujve , mund te me tregon se per qfar arse po ndodh kjo edhe nje pytje tjeter ,a eshte me mir qe te roi bleta e ne qershor te bej edhe ndarje te reja artificiale apo si mund te me nndihmoj me ndonje praktiuk te till rreth rritjes se numrit te koshereve , ju falkeminderit per kohen qe do ndani per pergjigjie
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Horizonti Plus
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 10

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Avni Selmani Allahu te nderoft jeni shum i qart me keto keshilla per ne fillestaret deshta te te pyes lidhje me te ushqyerit , gjer ne cilen koh mundemi me i dhen ushqim stimulues apo duhet te jet e vazhdueshme ?    Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty28.04.14 6:10

avni selmanaj shkruajti:
Pershendetje i nderuari bajrami .

Koha se kur do të fillojmë me ushqimin stimolues pranveror te bletëve varet nga çelja e luleve dhe temperaturat qe mbreterojne ne ate kohe  .
Në Kosovë, sidomos në rrafshin e Dukagjinit, bletët duhet t'i ushqejmë pasi të lulëzojë kajsia (xherenika), e cila lulëzon në dhjetëditëshin e tretë të marsit, dhe ky ushqim duhet të zgjasë disa  ditë dhe ne sai të vogla 200-250 gr.Duhet pasur kujdes qe nese bletet nuk ngjiten ne ushqimore kjo jep me kuptuar se temperaturat jane te ulta .
Ushqimi pranveror stimulus duhet te japet ne mengjes e jo ne mbramje,duhet te jete i vaket kjo vlene deri rreth gjysmes se prillit.
Mbas dates 15 prilli ushimi stimolues japet ne mbremje ,per ti ikur grabitjes ne parkun e bleteve .
Duhet pasur kujdes po qe se temperaturat bien dhe ushqimin qe u akemi japur qendron per disa dite ne ushqimore ai mundet qe te thartohet (prishet) keshtu tek bletet  mundet me u paraqite barkqitja .Menyr tjeter per stimulim pranveror te bleteve eshte edhe po ti marim dy korniza me mjalte te vulosura  te cilat duhet ti hapim me kraher ose valak me gjemba  nga kati i siperm dhe i vendosin mu nen gjenerate ne katin e poshten.

Vlene te ceket se ushqyerja stimuluese  duhet qe te behet tek shoqerit e forta dhe ato mesatarisht te forta .Shoqerit e dobta nuk e marin ushqimin (sirupin) fare.

Sa i perkete sasise se ushqimit stimulativ qe duhet japur bleteve qofte ne pranvere (Prill-Maje ) qofte ne vere (Korrik-Gusht) , nje gja duhet kuptuar per te fituar nje kilokram blete te gjalla ,nga larva e deri ne nje blete te afte per te mbledhur nektare ne natyre nevoiten 3 kilogram ushqim .Pra i nderuari bajrami  nese i stimuloni tridhjete dite bletet tuaja  kjo i bie 0.250 l x 30 dite = 7.5 kg sirup  kjo nuk eshte sasi e tepert e ushqimit .Duke u forcuar shoqeria e bletes ju e zgjeroni kosheren  keshtu kure te vie kullosa kryesore ti do te keshe shoqeri shume te forta .Mirpo gjithnje duke pasur kujdes qe te kujdesesh qe te mose lejosh qe te fitojne instikt per Roitje (leshim).
         


Te deshiroj sukses .Lumi jemi duke pasur shum nevoje per kete diell keto dite sunny

 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty28.04.14 11:51


Pershendteje , kam nje pytje po nuk gjeta tema qe esht per pytje te ndryshme,kam vrejt se ne koshere po ndodh largimi i brumbujve , mund te me tregon se per qfar arse po ndodh kjo edhe nje pytje tjeter ,a eshte me mir qe te roi bleta e ne qershor te bej edhe ndarje te reja artificiale apo si mund te me nndihmoj me ndonje praktiuk te till rreth rritjes se numrit te koshereve , ju falkeminderit per kohen qe do ndani per pergjigjie
Mbrapsht në krye Shko poshtë
misin
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 10

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty05.05.14 23:42

artan ne vjesht ikampas 4koshere kam veprue qysh me ketrege ti 2koshere ikam bashke e2jo mirpo nemars qato qe bashkva kan vetm pjell mashki kto dyja jn mir tash me1mmaj ktodyja ikan 1orama meblet dhe nga5rama pjell jakamqit katin edyt potepys ameyshqye ajo dhe qsaj memashqi qka mibe tefala nga misini
Mbrapsht në krye Shko poshtë
misin
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 10

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty05.05.14 23:47

atan kqyre faqen 3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavid
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty06.02.16 20:06

Pershendetje ngaqe jam I ri ne fushen e bletaris do doja te dija ne cilet muaj duhet ti udhqej bletet me sherbet dhe kur me pogace?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty25.03.16 9:04

maksim duro konispol shkruajti:
pershendetje valon...
suksese te metejshme ne bletari!
desha te te pyes ,momentalisht duhet ti ushqej bletet,nese po sa here ne jave,dhe sa ushqim tiu hedh,sejciles,jam ne jug te shqiperise...konuspol...dhe nese ju hedh...gjer ne ca muaji duhet me ju hedh...flm...respekte Smile

Peshendetje,

ushqyerja e bleteve ka dy synime kryesore: njeri eshte plotesimi i rezervave te ushqimit dhe i dyti eshte stimulimi I shoqerise.

Nese shoqerite qe ke jane roje te vjetshme dhe shoqeri me numer jo te mjaftueshem bletesh po me ama te reja dhe cilesore dhe prrurje te mjaftueshme poleni, atehere do te keshilloje ti stimulosh keto shoqeri me sherbet edhe ate ne raport 1:1 (uje:sheqer) cdo dite nga 200-250mL ose cdo te dyten dite me nga 400-500mL.

Shoqerite e forta qe kane rezerva ze mjaftueshme ushqimi s#kane nevoje te stimulohen.

Kujdes! Bletet nuk guxojne te ushqehen me sherbet ne kohe te mjalteprrurjes; ushyerja duhet te nderpritet minimum 2 jave para saje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
maksim duro konispol
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : prodhimi elbasanit

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty25.03.16 9:19

shoqerite...13 nga 17 qe kam jane te vjetshme...memat jane te reja ...sa per cilesore sdi cte them,sepse nuk i kam blere por kur i ndava vjet nga njera qe ishte,ose un kojtoja se eshte me e mire ,meqe vjet ishte pnellore dhe punoi sukseshem,una u vendosa nganje meme te re te pa fekunduar,,nga kjo e siperpermendura dhe ato i pranuan sukseshem......ne keto kohe nje shoqeri me 4-5korniza mize ...eshte keq,mjaftushem apo mire ?...flm per kohen e kushtuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty18.07.16 15:05

Pershendetje. Kontrollova bletet dhe pashe qe kishte sasi shume te madhe te sherbetit ne korrniza te cilin e kishin depozituar bletet por ishte zvogeluar gjithashtu edhe hapsira ku mema te vendosi pjelljen koj gje me friksoi prandaj kush mund te me tregoi dicka se cfar mund te bej apo nuk ka ndonje problem kjo gje.Ju lutem te me pergjigjet dikush sa me shpejte .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
maksim duro konispol
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : prodhimi elbasanit

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty18.07.16 21:07

une per vete,do veproja keshtu:
nqs do kisha korrnize boshe do ta nderroja ,dmth heq nje plot dhe vendos nje boshe ,
po qe se ka ndonje nga kosheret e tjera ,ndonje korniz bosh mund te besh nderrim .ose varianti trete,shkund nje nga korrnizat qe jane me mjalt...klm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty19.07.16 7:40

Faleminderit shume maksim.
Po nese u fendos korrniza te pa punuara ka ndonje problem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty20.03.17 23:22

bledi shkruajti:
Faleminderit shume maksim.
Po nese u fendos korrniza te pa punuara ka ndonje problem?

Nuk ka asnjë problem. Në pranverë duhen zëvëndësuar kornizat me dylle të vjetër,duke vënë korniza të pa punuara se mbas muajit të qershorit zor se bëjnë shumë dyllë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri   Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Të ushqyerit e bleteve
» Ushqyerja e bleteve me qumesht
» Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)
» Helmimi i bletëve
» VENDODHJA E BLETEVE TE MIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: