B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Acidi formik

Shko poshtë 
+4
Artan
bajgora3
Valon Mustafi
nezir nitaj
8 posters
AutoriMesazh
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Acidi formik   Acidi formik Empty11.02.11 22:30


Pershendetje Valon .
Nese mundesh me na tregu per perdorimin e acidit formik .
Sa je i knaqun , pasi qe per kete vere nuk e precizove se do ta perdoresh perseri.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty12.02.11 8:17

Nezir, kam perdorur acid formik me koncentrim 60%. 20-25ml per cdo shoqeri bletesh duke e vendosur ne disa lecka pambuku mbi kornizat e katit te siperm.

Te them te drejten efikasiteti nuk eshte shum i larte, por megjithate neqoftese gjate dimrit perdoret acidi oksalik, mjafton. Disa perdorin ac. formik me te koncentruar - 80%.

Ac. formik pervec se ndikon kunder varroas, ka edhe nje veti shum te mire; ai i nxit bletet ne pastrimin e kosheres (mbajtjen e higjienes ne nivel). Eshte e njohur se ndikon edhe kunder askosferozes.

Gjate trajtimit te bleteve me acid formik duhet te kemi parasyshe qe deret e zgjuave te jene plotesisht te hapura dhe temperatura e ajrit te mos kaloj mbi +25°C.

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty12.02.11 14:54

Faleminderit Valon.

Trajtimi duhet te mbuloj nje periudh prej 22 ditesh dhe brenda kesaj kohe duhet te bejme 4 deri 5 trajtime , nese nuk e kam gabim .
Sa ka ndikim ne punen e mbretereshes a ke verejtur ndonje ndryshim [ zvoglim te pjelles ] , apo ne pergjithsi si tolerohet nga shoqeria e trajtuar ?
Ne munges te dyshemes anti varro sa jan shansat qe varroa te kthehet perseri tek bleta [ nuk e kam te qarte se si vepron acidi formik tek varroa ] ?

Dhe ne fund , a nese mund te na tregosh se me qfar qmimi e ke siguruar kete preparat .


pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty12.02.11 16:04

nezir nitaj shkruajti:
Faleminderit Valon.
Trajtimi duhet te mbuloj nje periudh prej 22 ditesh dhe brenda kesaj kohe duhet te bejme 4 deri 5 trajtime , nese nuk e kam gabim .
Sa ka ndikim ne punen e mbretereshes a ke verejtur ndonje ndryshim [ zvoglim te pjelles ] , apo ne pergjithsi si tolerohet nga shoqeria e trajtuar ?
Ne munges te dyshemes anti varro sa jan shansat qe varroa te kthehet perseri tek bleta [ nuk e kam te qarte se si vepron acidi formik tek varroa ] ?

Dhe ne fund , a nese mund te na tregosh se me qfar qmimi e ke siguruar kete preparat .
pershendetje.

-Me siguri trajtimi duhet te zgjase ne periudhe prej 21 ditesh (nje gjenerate). Por perseri kjo varet nga ajo se sa shoqeria eshte e prekur nga varoa.

-Nuk kam verejtur ngecje ne punen e matkes. Edhe pse sivjet amat shum me heret filluan ta zvogelojne pjellen.

-Kunder varroas ndikojne avujt e ac. formik. Ato ndikojne me siguri ne sistemin "nervore". Nuk besoj qe varroa e cila bjen ne dysheme te jete ne gjendje perseri te ngjitet ne blete, sepse bletet te njejtat i largojne nga kosherja.

-Çmimi te ne per nje mbushje prej 500mL eshte 150 denarë (2.44 EUR).

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty12.02.11 22:04

Ju pershendeti, une e bej trajtmin me acid formik ( 60% ), me ane te avulluesit per acidin formik, avulluesi eshte i plastikes ku ne mbrendsi vendoset nje leter e trashe ku permes saj avullohet thartina, trajtimin e bej prej 1 gushtit dy here ne kohzgjatje 14 dite dmth. dy here nga 14 dite, e bej percjelljen e ramjes se varoas ne dysheme, trajtimin e bej derisa ramja e varoes nuk e tejkalon 1 per nji dite. Eshte me rendesi qe ne mes te trajtimeve te behet ushqimi me 5 litra tretje sheqeri.
Valon kam pyetur qfar ndikimi ka acidi formik ne varoen, acidi formik u djeg kembet e varoes ashtu qe nuk munden te mbahen ne blete.

Valon prap provova ti qeli disa foto po nuk po kam sukses...
pershendetje...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty13.02.11 7:53

Edhe te ne shiten plastika speciale per trajtimi me ac. formik. Po mua nuk me duken shume praktike, perarsye se kane me teper pune. Ata me sa e di une vendosen ne kornize dhe pastaj futen ne zgjua. Menyra me lecka pambuku eshte me e lehte per t'u aplikuar.

-Fatmir shikoe edhe nje here kete teme per vendosjen e fotografive: https://bletaria.albanianforum.net/t36-vendosja-e-fotografive-ne-mesazhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Avulluesi i acidit formik   Acidi formik Empty13.02.11 18:41

Acidi formik 1000316g.th
Keshtu duket avulluesi i acidit formik, eshte prodhim gjerman, mbushet me nji sasi te acidit ( 60 ml. ) dhe vendoset ne nji kat te shprazet.
Ka mundesi qe te vendoset edhe ne nji kornize te shprazet per nga pervoja ime keshtu eshte me praktik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty13.02.11 20:02

Bukur Fatmir. Edhe te ne shiten te ngjajshme.

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty13.02.11 20:59

Acidi formik 1000311s

Acidi formik 1000319q

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty19.03.11 23:42

Une kete vit do te perdor acidin furmik pas vjeljes se mjaltit (fillimi i gushtit) ne nje trajtim qe quhet "Flash" ( i shpejte) . Per nje koloni me 2 (ose me shume kate) hidhet ne nje cope lecke gati 25 milgram acid milingonash (fourmic) dhe futet ne fundin e kosheres (poshte dyshemese). Kuptohet duhet qe dyshemeja te jete e hapur.
Pasi hedhim acidin fourmic mbi copen e leckes e leme jasht per gati 2-5 minuta (sidomos nese acidi eshte i perqendrimit 85%) dhe pastaj e ve ne ndarjen e poshtme te dyshemese.

Ky trajtim duhet te behet kryesisht ne darke kur bletet te jene kthyer brenda dhe duhet qe hyrja e kosheres te jete e hapur. Duhet qe temperatura te mos jete me shume se 25 grade perndryshe do te kishim nje avullim te shpejte te acidit qe do ta vinte kolonine ne veshtiresi dhe ka shume gjasa qe dhe mbretereshen te ngordhi.

Normalisht acidi avullon gjate 6 oreve te para dhe te nesermen ne mengjes eshte e keshillueshme te hiqet lecka nga kosherja.

Ky trajtim nuk zhduk krejtesisht varroan por ngordh gati 70-80 % te varroas mbi blete dhe gati 50 % te varroas ne larva.

Nese perqendrimi i acidit eshte 85% ka raste qe mbreteresha ndalon pjelljen per gati 3 dite, por e rifillon prap. Sa me i perqendruar te jete acidi aq me te ulta duhet te jene temperaturat gjat trajtimit. Pershembull per acid 85 % eshte e keshillushme qe trjatimi te behet ne nje temperature jo me te larte se 20 grade.

Rendesia e ketij trajtimi eshte se pergatit kolonine per krijimin e bleteve te dimrit (te cilat rrojne me shume se bletet e veres). Sa me pak varroa te kemi ne kete perjudhe aq me shume blete dimri do te kemi.

Une jam kundra perdorimit te kesaj metode 3 here (cdo 7 dite ) sepse e lodh dhe e corjenton nje cike kolonine.
Une do ti trajtoj vetem nje here ose nese kolonite do te kene shume varroa do ta perdor dhe nje here kete trajtim, por jo nje here te trete.
Ketu ne hollande, acidi i milingonave kushton 5 euro per nje liter.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiAcidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty29.05.11 13:33

gjatë pranveres,veres,vjeshtës,a duhet te pregaditen bletet kunder ketyre semundjeve ne qoftese ato jan ne gjendje te mirë,edhe jan do shtapiqa i thojn tek ne keshtu per morra per ket semundje a mund te me tregon dikush se sa esht efektive..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiAcidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty29.05.11 13:38

Gjat sezonit Pranver,Ver,Vjesht a duhet te pregaditen bletet kunder ketyre semundjeve edhe nese ato jan ne gjendje te mirë...tek ne jan disa shtapiqa per kete semundje sa esht efektive kjo nese dikush mundet te me tregoj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BekimBajrami
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR 40

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty01.02.14 12:37

pershendetje per te gjith , ju uroj nji vit te mbar kete vit edhe pse ki vit si parashihet ne europ dhe zvicer nuk do te jet edhe shum i mbar shkaku se eshte votuar per hedhjen e nji lloj acidi apo helmimi i cili eshte fatal per bletet parashihet diku reth 3\4 e bleteve te vdesin , bletaret ne zvicer kan ba disa ankesa apo protesta me then per mos hudhjen e kti lloj helmimi , ku duhet te kem kujdes te vecant edhe te jem gjith nji ne informata se ndoshta do te ket zbulim te ndonji lloj barne kundra ketij helmi , deshiroj qe ki lloj acidi mos hudhet ne viset tona edhe pse provat e para behen ne kto vise hehe,
duke lexuar ketu e shoh se ka shum bletar te rinje qe deshirojn te din per trajtimin e shoqerive te veta kundra varoas , do kisha dhan nji mendimim timin qe cdo bletar i ri mos perdor as nji lloj acidi shkaku se per vec bleteve ka edhe shum ndikim negativ per mjaltin qe e konsumon njeriu , ketu ne zvicer ka kontroll te vecant per mjaltin e bletarve per mos posedimin e ndonji lloj acidi mjalti , si pas mendimit tim menyra me e mir per trajtimin e bleteve kundra varoas eshte me tymosje , ne maqedoni praktikohet shum , quhet Varolik , eshte prodhim i serbis me sa e di un ,eshte menyr shum e thjesht njekohesisht edhe shum efikase , ne kosov ose shqiperi nuk e di se a esht i njejti emer po eshte menyr shum e mir per trajtimin e varoas ,sidomos per fillestar,
sa ju perket acideve duhet te kemi kujdes te vecant se ketu ne zvicer punohet me kto lloj acidesh edhe pse kan emra te ndryshme mendoj se jan te njejtit ketu quhen (THYMOVAR) ki lloj acidi eshte hermetikisht i mbylur neper qese plastike , po kushton shtrejt edhe ketu ne zvicer ,(AMEISENSäURE) mendoj se eshte acidi formik, ky lloj acidi eshte me perzierje te gatshme 60% 70% 80% per cdo lloj acidi sa kam kontakte me bletar ketu ne zvicer , trajtimi bahet vetem ne koh marsprill mvaresisht nga koha , qe nenkuptojm para cdo vjelje te cdo nektari poleni etz.. prej momentit kur bleta fillon vjeljen, kto lloj acidesh jan te ndaluara per perdorim ,
ameisensäure ketu perdoret para se te filloj bleta punen ne pranver vendoset mbi korniza me nji plastik speciale me nji lloj pambuku brenda edhe qendron maximum 7 dit , edhe hiqet , edhe se dyti vendoset pas vjeljes se fundit te mjaltit , tash me fillimin e marsit do baj do lloj incizimesh si vendoset ameisensäure si punohet me to , edhe pse ka pak dallim se ketu punohet vetem me koshere te llojit zvicran , qe jan perafersisht te njejta me llojin AZ e koshereve qe dihen ne vendin ton , e peruroj kete forum ju ka munguar shqiptarve nji lloj i kti forumi , Ngeleni te pershendetur Pune te mbare kete vit ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty02.02.14 11:06

Pershendetje Bekim.

Sa u perket trajtimeve te bleteve kunder varroas nje nder preparatet e vetme qe lejohen te perdoren jane acidet (formik dhe oksalik). Preparatin qe ti e permende, me emrin Varrolik eshte i ndaluar pothuajse ne te gjitha vendet ligjerisht te perdoret. Ky preparat permban substance me emrin amitraz, e cila eshte mjafte helmuese dhe kancerogjene, si dhe len mbetje ne mjalte dhe produktet tjera te bleteve. Prandaj, ky preparat ne luften kunder varroas duhet sa me pare te largohet nga perdorimi.

Preparati me emrin Thymovarr eshte preparat me baze aktive timoli.

Acidi formik (si dhe ai oksalik) ne sasi te vogel eshte pjese perberese natyrale e mjaltit. Neqoftese ke ndonje te dhene rreth helmimit apo kontaminimit te produkteve te bleteve me acid formik do te ishte mire qe ta postosh ne forum.

Te uroj cdo te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
BekimBajrami
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR 40

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty03.02.14 0:23

pershendetje valon ,

Ki te drejt , po ne qoft se me acid oksalik qe perdorin bletaret edhe bahen gabime si psh , nji shkaut nga gjevgjelia qe pata mundsin me e njoftu kete rast per nji gabim te vogel ka mbyt rafsh 80 koshere kete lajm e mora vesh sonte,gjithashtu per bletar fillestar asht pun e veshtir me manipulu me koshere dhe me cdo lloj acidesh , un thash nji menyr shum te thjesht , ku e kam praktiku ne gostivar para ardhjes ne ch , kete vit qe lam pas hera e par ka qen ne kosheret tona qe eshte perdor acid oksalik 3%, perzierjre te gatshme , po kushton shtrejt edhe eshte pun me e veshtir se sa me tymosje
per nji fillestar te ri ja vlen se eshte shum menyr e thjesht , ngeleni te pershendetur ju prift e mbara ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BekimBajrami
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR 40

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty03.02.14 0:25

valon fetja si ka tetova vlla se gjerset mi cove njoer sa i perktheva fjalet shqip ship Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty03.02.14 10:57

BekimBajrami shkruajti:
valon fetja si ka tetova vlla se gjerset mi cove njoer sa i perktheva fjalet shqip ship Razz

 Laughing Laughing 

 Hahahahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty01.03.14 23:35

Valon Mustafi shkruajti:
Pershendetje Bekim.

Sa u perket trajtimeve te bleteve kunder varroas nje nder preparatet e vetme qe lejohen te perdoren jane acidet (formik dhe oksalik). Preparatin qe ti e permende, me emrin Varrolik eshte i ndaluar pothuajse ne te gjitha vendet ligjerisht te perdoret. Ky preparat permban substance me emrin amitraz, e cila eshte mjafte helmuese dhe kancerogjene, si dhe len mbetje ne mjalte dhe produktet tjera te bleteve. Prandaj, ky preparat ne luften kunder varroas duhet sa me pare te largohet nga perdorimi.

Preparati me emrin Thymovarr eshte preparat me baze aktive timoli.

Acidi formik (si dhe ai oksalik) ne sasi te vogel eshte pjese perberese natyrale e mjaltit. Neqoftese ke ndonje te dhene rreth helmimit apo kontaminimit te produkteve te bleteve me acid formik do te ishte mire qe ta postosh ne forum.

Te uroj cdo te mire.

Mirëmbrëma Valon dhe përshëndetje gjithë bletarëve.
Përsa i përket acidit formik përdoreshe shumë në vitet 90' por kishte pasoja për mbretëreshën. E njëjta gjë po ndodh me acidin oxalik. Sipas provave që po bëjmë në shoqatën tonë (në Francë) pamë dobësimin e familjeve ku është përdorur acidi oxalik dhe fillimin e sëmundjeve si pesta evropiane.
Sipas protokollit të ministrisë franceze të agrikulturës, këtu përdoret apistani ose apivari të dyja ilaçet përmbajnë amitraz. Për bletarët bio përdoret thymovari ose timoli që vjen nga bima e" Thymus vulgaris" në Shqip nuk e di si quhet, se nga kjo bimë kemi (Najazmë,Nenexhik,..) nuk e di. Problemi është se dhe timoli në përqindje të madhë është helm për njeriun.
Përdorimi i "furettos" ose" Fooger" për tymosjen e bletëve me bazë amitrazi 3% më duket një solucion i mirë por duke respektuar protokollin e përdorimit.
1)-Përdorimi i maskës gjatë tymosjes.
2)-Mos-përdorimi i mialtit të trupit të kosheres për ngrënie apo shitje.
3)-Vëniai e dorashkave gjatë përgatitjes së lëngut (Vaj-guri i çaromatizuar + amitraz 3%)

Acidi Formik me sistemin "flash" është një solucion shumë i mirë. Të dhënat që kam nga jugu i francës janë në kundërshtim ma ato të Artanit që përdoren në kanada.
Në jug të francës : temperatura e përdorimit është 20°-30° mëngjez-drekë apo darkë s'ka rëndësi. Në një shami letre të palosur 10ml acidi 65% dhe futet në dysheme.
1lit acidi 65% kushton reth 9€. Por gjendet me vështirësi sepse është në listën e lëndëve shumë shpërthyese. Prandaj kujdes sepse po të prekë disa plehra kimikë që s'po ve emrat, fuqia e shpërthimit ja kalon tritolit.
Acidi formik është i vetmi "ilaç" anti varoa që vret varoat në qelizat e mbyllura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty24.05.14 8:06

Përshëndetje. Po korigjoj disa gabime ose disa preçisione të tekstit të mësipërm.
1/ Apistani nuk përmban Amitraz por TAU-FLUVALINATE.

2/Thymus vulgaris në shqip=Trumëz. Timoli është esenca-vajore e bimës së trumzës. Timoli që shitet dhe përdoret në bletari aktualisht është formulë e sintetizuar kimikisht.

3/Përdorimi i Furetos ose Fooger për tymosje me Amitraz. Përzierja 3% është jo për Amitrazin por për Tactikun që përmban vetëm 12,5% Amitraz. D.m.th 3% të 12.5%=0,375% Amitraz.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty08.08.14 0:31


pershendetje per te gjith acidi formik, nese mban mot i nxehet shum shpejt avullohet, dhe kjo mund ti demtoj ne shum raste bletet, esht mir te qitet ne enet, perkatese avulluese por ne munges te tyre, un acidin e qes ne lecka kuzhine, doza nvaret nga forca e familjes, por lecken un e fus ne qese najloni qe kan mbyelljen e posatshme dhe hapi vetem disa vrima qe acidi te mos avullohet shum shpejt kjo kryn pun sikur ena e posatshe qe perdoret per ta avullaur acidin ne munges te tyre eshte zgjidhje e mir pun e mbar per te gjith
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Acidi formik Empty
MesazhTitulli: Re: Acidi formik   Acidi formik Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Acidi formik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fillimi i trajtimit kunder varroas!
» Acidi oksalik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve :: Varroatoza-
Kërce tek: