B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty12.02.11 8:30

Te diskutojme ne kete teme per ushqyerjen e bleteve me pogaça. Anet pozitive dhe negative, si dhe pervojat tona rreth kesaje teme.

Ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
agimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riUshqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty09.06.11 21:44

pershendetje jam nji bletar i se ardhmes dhe ka deshir te kem te gjitha iormacinonet rreth bletaris jam fillestar persh.. gimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty09.06.11 23:03

Qka me juv than qe pogaqet vitin e kaluar i kam perdor por nuk ishin te mira keshtu qe ma nuk perdori..ilaq natyral ma se mirti esht edhe me juv lan ushqim te mjaftueshem(mjalt) kosherja 10 korniza qe ika me blet full 8-10 kg mjalt,e preferushme esht mjalta e pranveres se qka ta mbledhin per heren e dyt ajo mjalt esht me e rende per blet..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëUshqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty10.06.11 9:46

Une nuk i ushqej bletet per ne dimer por i le mjaftueshem rezerva mjalti nga mjalti i veres.
10-15 kg per koshere me 10 korniza plot me blete.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty10.06.11 12:13

Artan a vetem mjalt i len a i pregadit naj sen tjeter,,edhe mjalten e vjeshtes a ban me jav lan qysh kam degjuar nuk ban se esht e rend per blet..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëUshqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty10.06.11 12:24

Une zakonisht mjaltin e vjeshtes e le per bletet. Nese eshte me pak se sa duhet ja plotsoj me sherbet me sheqer , por jo me shume se 10% e sasise se pergjithshme qe duhet per dimer.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty10.06.11 18:21

po artan edhe une ekom mendu keshtu... sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty10.06.11 18:28

Agim ti qka te kish nevoj posto tek temat ku duhet me postu qka muj met tregu te tregoj keshtu qe suksese ne ...BLETARI... queen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gezim bajrami
Anëtarë i ri
Anëtarë i riUshqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty01.07.11 0:13

si pergatiten bogaçet kush me thote?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: ѕѕѕ   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty21.10.11 10:04

Pershendetje Valon
I nderuar nje bletar me ka sygjerue qe ne ket koh ti ushqej bletet me nga nje buk pogaqe ne ket koh ju lutemi si me sygjeroni ju esht e nevojshme apo jo, apo duhet me par te kontrollohen akan ushqim te mjafteshem ajo, por edhe nese kan a prish pun e ja qit nga nje pogaqe ne koshere qellimi jem eshet qe bletet ti ruaj dhe te kujdesem sa me mir per dimrimin e tyre /

ju falenderoj dhe ju uroj dit te kendshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty21.10.11 23:46

Pershendetje rraha!

Neqoftese bletet kane ushqim te mjaftueshem nuk kane nevoje te ushqehen me pogaça.

Une personalisht jam kunder ushqyerjes se bleteve me pogaça.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty22.10.11 9:13

Ne rregull valon ju falenderoj per pergjigjjet te shpejta
Ju pershendes dhe ju uroj pun te mbar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty24.10.11 16:47

Pershendetje te nderuar
Pasi jam i ri ne bletari a mund te me thot dikush se qfar punesh ka per bletet gjat muajit nentor qka dueht te bejm ne qe te kujdesemi sa me mir per to.
me respekt rraha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëUshqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty24.10.11 17:30

Nese i ke mbyllur dhe izoluar mire per dimerim, nese ka ushqim te mjaftueshem, gjeja me emire per bletet ne kete perjudhe eshte te mos i ngasesh fare. Sa me te qeta te jene aq me mire dimerojne.
E di qe kurjoziteti dhe meraku per to nuk te lene rehat. Do ti shikosh se si shkojne , a jane gjalle ? etj etj.

Por per mednimin tim , mos i prek .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty24.10.11 17:39

Ju falenderoj shumë per pergjigje te shpejt, po me te than te drejten ende nuk edi a jan mir te izoluara po mendoj se mir jan pasi jam fillestar dhe se ushqim kan te mjeftueshem po mundohem te lexoj literatura po prap se parp praktika e ben te veten po me shpres se do ti qes nga dimri po mundohem ti kushton ma shum kujdes edhe nje her ju falenderoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty31.10.11 15:24

Pershendetje koleg
Pasi qe jam i ri ne ket fush a munde te me tregoj dikush se a ben tash ti shikoj bletet e kam fjalen a guxoj tash ne temperaturen 18 grad ti hapi sanaket dhe ti shikoj se si ikan punet
Ju uroj dite te mbar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëUshqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty31.10.11 15:55

Mund ti kontrollosh bletet kur temperatura eshte mbi 16 grade.
Nuik ka asnje problem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty31.10.11 16:08

Flm shum i nderuar per kshilla ju uroj pune te mbar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty23.12.11 23:55

Pershendes teë gjithë anetaret e forumit.

Avni Selmanj-Deçan

Ushqyerja e bleteve me pogaqe (kulaq)


Një thenje e popullit tek ne thotë : Mudet te mose jetë i suksesëshem hapi i parë kur e bënë nje foshnje .Mudet qe edhe biznesi i pare kur e fillone nje njeri te mos ketë sukses . Por me nje perkushtim te vazhdueshen njeriu i arrine me ne fund keto .

Por kur bëhet fjale për ushqimin e bleteve ,ai duhet te jete i sigurte dhe i kualitetit te larte sepse ushqimi qe i ploteson keto kushte garanton jete te gjate bletes .

Deri sa te shumica e bletareve qendron mendimi se e tere jeta e bletes është e lidhur me sheqerin , qka nuk eshte edhe mendim krejte i gabuar , por duhet ditur se rendesi te njejte ka edhe permbajtja e Polenit .
Qka jane pra rezervat e ushqimit.
Rezervat e ushqimit nuk jane vetem Mjalti dhe Poleni te cilat i shofim ne një Koshere te shoqeris se bleteve kur e hapim atë, por aty brenda ne polen gjenden edhe yndyrna proteinike ( Proteinat ) te cilat i mbledhin blete punetore duke e mbledhur polenin nga lulet .
Protrinat permbajne Amino acide .Amino acidet cilat jane elemente kryesor ne ndertimin e qdo qeneje te gjalle ,e pasi qe edhe bleta është gjallese kjo me siguri i duhet .
Sipase disa statistikave te eksperteve që jane marur me ushqimin e bleteve, per tu aktivizuar gjendrat e qumshtit te bletes nevoitet që nje blete ti konsumoje polen 10% te peshes se vete trupore .Poleni duhet te jet i kualitetit te larte, i cili polen duhet te permbaje 20% proteina ne perberjen e vete, si dhe prezence te konsiderueshme te Amino acideve .
Qe diqka e tille te arrihet atehere bletaret duhet qe te kujdesen qe bleteve tju sigurojn kullotasa te llojshme gjate vitit ,ndersa gjate dimerit nga fundi i muajt Januar e tutje (kure edhe fillon gjenerata e re ) duhet qe te sigurohen POGAQET me permbajtje te larte te polenit .Pogaqet e ketilla munden qe te sigorohen nga prodhuesit , Bletaret e medhemje dhe te devotshem .
Ne kushte kur ka vetem nje lloj bime (mnoflor) qe jape polen, dhe ate ne sasi jot e mjaftueshme ,ose gjate dimerit kure nuk ka rezerva te mjaftueshme te polent ne koshere ,bletet ma te vjetra ( duke tentuar qe ti ruajn bletet e reja (zogjt) deri ne 10 dite te par ate jetes ) ushqehen me larva duke synuar per te prodhuar sasi te nevojshme te qumshtit te bleteve per ti ushhqyer zogjet ( Pra paraqiter fenomeni i Kanibalizmit ) .Ne te kunderten keto blete nuk do ta mberrinin nje vjetersi te gjate, dhe nuk do te jene maksimalisht active per punë . Qe diqka e tille mos te mdodhe, Bletet pra duhet ushqyer me pogaqe te cilat permbajn Polen .
Une si Bletar disi pajtohem po qe se e humbi ndonje shoqeri bletesh nga ndonje semundje ,por nuk mundem kursesi te pajtohe me humbjen e nje shoqerie te bletes nga mungesa e Ushqimit . (nje humbje te ketille do ta kasha quajtur TURP timin ) .flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty24.12.11 22:22

Inderuari anare i forumit rraha .
Deshiroj që tju shkruaj në lidhje me pyetjen eprarashtruar nga ana e juaj per disa nga veprimet e nevojshëme që duhet ndërmarë gjatë vizitave qe i bejne bletaret, parkut të bleteve ne mujnin Nëntorë .
Une keshtu veproj .
-.Duhet izoliar tavani i kosheres nënë kapak. (unë perdor flete stiropori kujdesem që ne stiropor ti hape dy vrima nga nje centrin ne menyre qe te krijoj ventilim te mire ne koshere )
-.duhet larguar bletet e vdekura nga dyert e kosheres,kuptohet nese ka borë te ngrire akull në derë duhet larguar gjithsesi .
-.I siguronë koksheret nga minjet e fushes ,duke i vendosur kreherit e dyerve ne koshere .
-.duhet siguruar se zogjet (kanarinat) dhe qukapiku mos jane duke vizituar bletoren tuaj.(zakonisht nese vereje diqka qe i trazon bletet perdor kutha dhe pushkë ajrore .
-.siguroni qetësi ne bletore duke e rrethuar bletoren me rrethoje (mrezhe metalike ) ne nenyre që të sigurohemi nga qenet endacak.


Qdo dite e vizitij bletoren nga distanca , qdo dy jave ne mese dite hyjë brenda ne bletore dhe ndermare veprime te nevojshme por mose harro QETËSI maksimale .

Urime viti I ri 2012 te deshiroj suksese . A.S. lumi Deçan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Zgjua

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Kur t'i perdorim pogaçet    Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty22.05.12 17:28

Pershendetje te gjitheve,
Desha me ju pyt per pogaqet, dikush e praktikon qe ti perdor gjat ter vitit, ndersa dikush e praktikon vetem per dimerim ndersa ne periudha tjera kohore gjat vitit nuk epraktikojn.
A mundemi mundesisht ata qe keni njohuri me gjenerale ne lidhje me ket qeshtje te jepni skjarime mundesisht ne detaje se kur te perdoren pogaqet.
Flm shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty12.10.12 2:29

ushqimet e ngurta apo pogaqat perdoren:e para vendosetqe nga fluturimi pastrus i bletes po jo me hert se 15 shkurti prijashtim beje shoqrit pa rezerva te ushqimit aty intervenojm me heret i jepet pogaqa me vitamina minerale qe prmban nezocit,nzovit apo edhe fumidil b prevenim kunder nozemozes,e dyta i vendoset pas dy jave diku me 1 mars pgaq me protina dhe vitamina,po qese nuk lulzon kajsi apo gjenarika gjer me 15 mars i vendosim te treten nga fillimi i luzimit te kajsis filojm ushqimin stimulusme sherup sheqer 1:1 me sasi 250 ml cdo nat nji jav po nji jav pushim javen ce si japim bejm stimulimin e brendshem ku kornizat qe kan mjal ihapim ne siperfaq afersish nga nje dor cdo te dyte nat. shirupi preferohet qe ti shtohen protena psh:qumsht pa ajk,miell i sojes kan ata qe bejn sugjuk,kfasac apo far buke, maje birre.diku deri te shtimi ditor i kosheres 500 gram ather e nderpresim po vendosi nji pogaq qe te kujdestaroje per qdo rast sepse kemi mono pauz ne nektar:ndryshimi i motit, mbarimi i molles fillimi i akaqes(bagremit), mbarimi ibagremit fillimi livadhit e keshtu me radh ku si pasoj e keti fenomeni vjen deri te ngadlsimi i zhvillimit te shoqris, vjen deri te roitja e bletses per shkak se bletet puntore ska me qka merren,nuk ka nektar ska gjenerat dispropercioni gjenerat e hapur me at te mbyllur eshte sheja e roitjes per at duhette kemi te vendosur pogaqen qe ama te mos nderpres gjeneraten diku deri ne vjeljen e fundit te mjaltes me 1 gusht mvarsisht nga kullota. nga nji gushti apo edhe me heret fillojm me sherup stimuls per te pregaditur bleten per dimrim deri me 15 shtator ku gjat kesaj kohe e bejm edhe plotsimin e rezervave ushqimore me sherup proprcin5 kg sheqer 3 litr uj ku ne 3-4 litrat e fundit i shtojm prevntiv kunder nozemoze une perdori preparatin nezovoj(saturja montana 300g salvia oficenalis 900 gram 5 litra alkohol 96% 5 litra uj i destiluar i vendosi ne nji en te gjith bashk qendrojn nja 10 dit kullohet esenca 1 liter esenc perzihet me 60 ltra sherup u jepet shoqrive nga tri litra shirup preventiv me 15 shtator mbaron cdo stimulim i ngurt apo i lenegetp ,plotsim i rezervave bleta kerkon qetsi deri 51 dit para kullotes kryesor afersisht 15 shkurt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty14.10.12 21:20

ziko zikoi shkruajti:
bleta kerkon qetsi deri 51 dit para kullotes kryesor afersisht 15 shkurt

Kolege , per cilen kullose kryesore po flisni ?

Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty14.10.12 22:20

medoj qe kullot kryesore eshte bagremi ku ne prizren e rrethin fillon lulzimi varsisht 1-10 maj shoqria duhet te jet e pregaditur per kullot 20 dit para kullotes kryesore per hir te kufizimit te ames ne nji krpus qe gjat kullotes te ket sa me pak angazhim ne zgjue a bletet te orjentohen sa me shum ne mbledhjen e nektarit. 51 ditshi eshte fillimi i lulzimit te kajsis fillimi i lulzimit te bagremit eshet koh e mjaftushme per zhvillm te mir te shoqris per arsy se ne qoftse intenzivisht e stimuloj me heeret shoqrija do te arrij zhvilimin ne lulen e molles perioda ne mes lules se moles dhe bagremit eshet pa kullot kshtu qe shum shpesh vjen deri te roitja e shoqris per arsye te mos angazhimit te mjaftushem te bletve perpunuse te nektarit ,bletve mbledhse kshtu qe ne vend se te prodhojm mjalt marrim mish ,mir eshet a te pershendes a.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty15.10.12 12:24


faleminderit per pergjigjen .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: