B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Pogaqet-Kuleqet   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty08.03.13 21:50

Personalisht mendoi se ushqimi i ngurte-pogaqet-kuleqt ,gjate bleterritjes jane nji e keqe e domosdoshme.Sipas pervojes time te paket,perveq ushqimit stimulativ,uj-mjalt dhe uj sheqer,perdorimi i kuleqeve do te duhej te braktisej-pergjithsisht.Domosdo perdorimi i tyre nuk munde te perjashtohet,kryekput per shkak te gabimeve te neve bletarve ne procesin e bleterritjes.Ky eshte nji mendim personal dhe ne asnji menyre,nuk eshte ekskluziv.

Pershendetje H. Suka
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty09.03.13 11:50

Hajriz Suka shkruajti:
Personalisht mendoi se ushqimi i ngurte-pogaqet-kuleqt ,gjate bleterritjes jane nji e keqe e domosdoshme.Sipas pervojes time te paket,perveq ushqimit stimulativ,uj-mjalt dhe uj sheqer,perdorimi i kuleqeve do te duhej te braktisej-pergjithsisht.Domosdo perdorimi i tyre nuk munde te perjashtohet,kryekput per shkak te gabimeve te neve bletarve ne procesin e bleterritjes.Ky eshte nji mendim personal dhe ne asnji menyre,nuk eshte ekskluziv.

Pershendetje H. Suka

Pajtohem me mendimin tend Hajriz. Menyra me e lehte per braktisjen e kuleçeve eshte kur bleteve qe ne gusht - shtatore u sigurojme sasi te mjaftueshme ushqimi (mjalti) per dimerim dhe zhvillim pranverore...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Ejup Hamiti
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 5

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Si ti ushqejmi bletet me pogaqe   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty03.09.13 18:10

Pershendetje une jam Ejup Hamiti nga komuna e Vushtrris jam nje bletar i ri po desha ta dija si ushqehen bletet me pogaqe.03.09.201318:10:52
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istref
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : sanak

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty27.02.15 19:12

me që jam bletar i ri nese mund teme tregoj dikush se si pergatitet nje pogaqe ose buk e bletes qe i thojm ne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Koza
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 50 moderne

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty06.07.15 21:48

Jam antari me i ri dhe bletar po i ri. A mundet dikush te me tregoje si ta pergatis ushqimin e ngurte ( pogaqen) per bletet e mija, kush duhet te jete receta dhe kur duhet ta perdor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty08.02.16 11:41

Pershendetje te nderuar :

Dje me date 07.02.2016 i ua kame vendosur te gjitha koshereve ne bletoren time nga nje kulaq ,te cilet i kame gatuar vete . Zakonisht pase dates 20.2 e praktikoj qe ti ua vendosi kuleqet bleteve porse ky vit po dallon shum nga vitet e me parshme . Me date 02.02. gjate nje konte trolli vizuel ne dyer te koshereve dhe ne baze televizjeve te bleteve kame ardhur ne perfundim se duhet vendosur kuleqet.
Duke pasur deshir qe ta sfidoj veten jo se eshte ndonje pune edhe aqe e veshtire ,kete vit kame vendosur qe kuleqet ti punoj ( gatua) vete . Se pari para shum ditesh e kame pergaditur Sheqerin e invertuar me thartira. Ja receta:
2.5 l uij - 6.250kg Sheqer- 31.25 gr limontaz -12 gr sode bikarboni.
Kuptohet se ekziston nje procedur se si duhet pergaditet .

Ja edhe recetra se si i kame pergaditur kuleqet:

25 kg sheqer pluhur
2.5kg mjalt i teholluarne temperatur 40 C
0,300 kg mjell soje
1.5kg kvasac i furrtareve ( duher te zihet ne 100 per 3-5min duke e perzier )
1 gr limontaz ne kg kulaq
1/2 boc forsapil
Krejt kete mase e perzijejeni mir dhe e paketoni ne kese te plastikes .

Edhe 25 kileshin tjeter e kame pergaditur me disa ndryshime te vogla .

25 kg sheqer pluhur
2.5kg mjalt i teholluarne temperatur 40 C
0,300 kg mjell soje
300gr qumsht soje 97 perqid soje
1.5kg kvasac i furrtareve ( duher te zihet ne 100 per 3-5minduke e perzier )
1 gr limontaz ne kg kulaq
1/2 Cedevita portokall
Krejt kete mase e perzijejeni mir dhe e paketoni ne kese te plastikes .

Nese me pyetni se si i kame perzier ju them sinqerisht se me duar i kame kryer perzirjen ishte shim e mundimshme ,por ne fund isha shum i knaqur me punen time .
Besoj qe bletet do ta pranojne mire oferten time ,mbetem me shprese . sunny queen


Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavid
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty09.02.16 13:21

Shum faleminderit avni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty15.07.16 10:48

Spo marr vesh eshte mir ti ushqesh bletet me pogace(ne dimer) apo jo?
Dhe doja te pyesja edhe pse bletes une I le sasi te konsiderueshme mjalti gabim eshte qe une u vendos edhe ushqim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)   Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi) - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqyerja e bletëve me pogaça (kulaç, kendi)
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: