B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Zëvendësimi i hojeve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gentrit sylejmani
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZëvendësimi i hojeve Empty
MesazhTitulli: Zëvendësimi i hojeve   Zëvendësimi i hojeve Empty12.02.11 16:49

ju pershendes te gjithve bletar te nderuar.

Deshta te di se si e bani ndrrimin e hojeve te vjetra(te zeze) me te rejat, ne kosheret e tipit amerikan, si dhe ne cilen koh e bani nderrimin e tyre.
Me ndeime Genti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Zëvendësimi i hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Zëvendësimi i hojeve   Zëvendësimi i hojeve Empty13.02.11 8:10

Pershendetje Genti.

Une nuk praktikoj zevendesimin dhe nderrimin e hojeve te vjetra ne koshere, pervec neqoftese te njejtat jane te demtuara ose me difekt.

Perndryshe zevendesimi i hojeve kryhet gjate kohes kur ne natyre ka kullote te bollshme. Praktikohet qe nderrimi i kornizave dhe njekohesisht edhe zgjerimi i folese (pjelltores) te behet aty para kullotes kryesore. Ne kushtet ku une bleteroj kjo eshte koha e lulezimit te pemeve (kumbullat, mollat). Por ne kete kohe duhet patur kujdes qe mos ta teprojme me zevendesimin dhe dhenien e kornizave te reja me fleta dylli. Si zakonisht kornizat me fleta dylli vendosen ne mes kornizave me gjenerate (larva) dhe kornizave me polen dhe mjalte...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Zëvendësimi i hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Zëvendësimi i hojeve   Zëvendësimi i hojeve Empty09.06.11 15:22

Artan ake email adress...merre timen edhe bane add fati-style@msn.com...,bletaria.poleni@hotmail.com...merri dyjat bani add edhe folim msn ma mir..oke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Zëvendësimi i hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Zëvendësimi i hojeve   Zëvendësimi i hojeve Empty18.06.11 14:27

ej a edi dikush pse bletet po me dalin jasht shum,bletes sot hyrjen ia zgjerova edhe niher sa eka pas edhe me zhvillu esht zhvillu shum edhe vez ka shum.edhe ja qita katin per mjalt,,a prej nxetsis apo qfar kush edi pse./
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Zëvendësimi i hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Zëvendësimi i hojeve   Zëvendësimi i hojeve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zëvendësimi i hojeve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: