B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Dylli

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


Dylli Empty
MesazhTitulli: Dylli   Dylli Empty16.02.11 20:10

Bletet e prodhojne dyllin me ndihmen e 4 pare gjendrave qe gjenden ne pjesen e brendshme te 4 kembezave te fundit barkore. Ai kalon neper pasqyrezat vojshtinase te cilat jane imet te shpuara ne pjesen e poshtme te barkut dhe ne kontakt me ajrin kalon ne copeza te forta, te cilat bletet e perdorin per ndertimin e dyllit (vojshtines ).
Dylli perdoret parasegjithash ne vete bletarine, sepse eshte produkt i pazavendesueshem per prodhimin e fleteve te dyllit qe perdoren ne bletarin moderne me sandeka. Duke i falemnderuar permbajtjes fiziko-kimike dhe teknologjike, ka perdorim te gjere ne procesin e prodhimit ne diku 40 dege: - ne industrin e texstilit, metalurgji, avioindustri, elektrotehnike, radiotehnike dhe elektronike, ne prodhimin e letres dhe ngjyrave, ne
prodhimtarin kimike, ne industrin per perpunimin e drurit, lekures, xhamit, ne industrin optike, ne industrin e barerave, kosmetike etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Dylli Empty
MesazhTitulli: Si Perfitohet Dylli nga kosherja(qe prodhohet nga bleta)   Dylli Empty12.06.11 1:21

Si te prodhojm Dyll.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty12.06.11 23:40

dyllin e prodhojn bletet per ndertimin e hojeve,me gjendrrat para,dylli perfitohet gjat shkrirjes se hojeve,por kjo preferohet kur te keni shum koshere ose kur ato hoje jane demtuar ose jan bjeteruar shum,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty12.06.11 23:41

dyllin e prodhojn bletet per ndertimin e hojeve,me gjendrrat para,dylli perfitohet gjat shkrirjes se hojeve,por kjo preferohet kur te keni shum koshere ose kur ato hoje jane demtuar ose jan bjeteruar shum,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty15.06.11 23:51

Dylli Beewax
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty15.06.11 23:51

Dylli Purebeewax
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty05.10.11 11:40

si ti perpunojm hojet e prishura qe ti shendrrojm ne dyll
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty31.12.11 17:13

Te nderuar ja nje menyre e vjeter se ti perpunojme hojet e vjetra ne dyllë te paster dhe steril :
Po se pari hiqnen fleat (e vjetera) te dyllit nga kormiza ,një ndër kohë në një enë të thellë qesin uji rreth 15 cm e valojme ,ne te i futim fletat e dyellit te cila shkrihet
.Pastaj ne nje ene tjeter qesim uje te ftohet mbi i te e vendosim nje mrezhe metalike 5x5 mm dimenzione.
Teretesiren me ujë dhe dylle të valuar e kullojmë . Enen me uji te ftohet ne te cilen bie dylli i shkrire e perzijejmë . Fitojme dyll të paster 60 perqind te cilin e largojme , ujin dhe mbeturinat i hudhim.
E e perserisim krejt proceduren edhe një herë per te fituar dyll te paster mu sikur siq duket ne foton imigjin te cilin e ka derguar fati . Pra siq shifet eshte proces edhe i zorshem edhe i rrezikshem se mudet te lendohemi ( Përvlohemi).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Loshi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : hawaian

Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty05.03.12 10:01

A ka dikund ne Kosove fabrike per perpunimin e dyllit ku mundemi mi dergu dyllin e shkrire psh. me marre ne flete te punuara,edhe a perdoren vetem fletet e dyllit apo edhe ato plastike te lyera me dyll.
Momentalisht nuk jetoj ne Kosove dhe per kete jam i intersuar ta dij.
Pershendetje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty05.03.12 19:58

I nderuar anetar i forumit loshi.

Ne pyetjen tuaj se ne kosove a ka Fabrike (Puntori) per perpunimin e dyllit te shkrir . Une ju them se po ka .Ne Pejë Firma NPT,Apikos .'Pronar Ferim Mahmuti Rr.Qamil Morina nr .14 tlf 044.137620. adresa elektronike . http://www.apikos-peja.com/

pershendetje nga Lumi sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Loshi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : hawaian

Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty16.03.12 10:02

Faleminderit shume Avni, jam i interesuar mu marre me blete ne Kosove edhe deshi ti dij disa gjana paraprake.
Ju pershendes dhe uroj qe te keni nje pranvere te hershme ne Kosove.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty22.04.12 23:35

oo Loshi dyllin e shet ne barnatore te bletarive ku dush e shet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty13.03.13 11:19

Per kohen qe merrem me bletari si hobi dhe pastaj,kohen e fundit kam hase ne flete dyelli te kualitetit te dyshimt.Ky problem eshte posaqerisht i theksuar pas lufte ne Kosove,kur ketu u futen mallrra te cilesive te dyshimta dhe nga shume tregje te paverifikuara.Dyelli po perzihet me materiale si qe jane stearina,apo parafina,ose te dyja bashk e qe per kg.kane cmimm 8 here me te ulet.Perpunuesit e ndryshem te hojeve(fletve) te dyellit per perfitimet personale,jo qe po e perdorin pjeserisht,pore shpesh po i kalojne te gjitha kriteret.
Rrjedhimisht,bletet nji pjese te ketyre fleteve te dyellit i refuzojne per ti fryre-punuar,po edhe i punuan ato nuk tregojne qendrueshmeri ne forme dhe posa te ngarkohen me mjalte apo me pjelle,deformohen dhe behen te papershtatshme per perdorim te metutjeshem nga bletet.Dy-tri vitete e fundit,hojet e dyellit te dyshimt kane shkaktue edhe komplet rrenimin e tyre perbrenda kosheres,pas ngarkimit te tyre me mjalte dhe blete.
Sigurisht qe edhe ne bletaret kemi kontribue,me kerkesen qe te kemi flete dyelli sa me te lira,pa i mendue pasojat,se mu ketu eshte piknisja e cdo suksesi ne bletari dhe prodhimeve te bletes.Qe te shmangim kete te keqe besoi se duhet veprue ne dy drejtime:
1-qe te rrefuzojme te blejme fletet e dyellit me te lira,
2-qe rastet e tilla te prodhuesve(te jashtem apo vendor) ti paraqesim publikisht ne forum me emer e mbiemer.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Dylli Empty
MesazhTitulli: Re: Dylli   Dylli Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dylli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Dylli-
Kërce tek: