B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riPërgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty09.04.11 21:03

Ijulutemi bletareve profesionist apo te cilet din per pergaditjet e bleteve per kullosen kryesore BAGREM.qe mua dhe bletaret e rinje ti udhezojne dhe te na mesojn se si behet pergaditja e kosherave
dhe kur dhe si vendosen katet dhe si behet renditja e ramave etj.dhe mos te vije gjer te lulzimi.
Meqense jam bletar i ri dhe nuk kam shum prvoje ne bletari,gjithashtu jam edhe antar i ri i forumit BLETARIJA.I pergezoj nismetaret nga zemra dhe mendoj se kan ber nje pune te mrekullueshme per ta zhvilluar edhe tek ne bletarine e cila mendoj se nuk eshte ne nivele te duhura.
Pershendetje Isa Kelmendi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty19.10.12 0:04

pershendetje:pregaditja e shoqrive per kullot kryesore ka disa menyra:1. yutube visoki prinos meda 2deo(sipas belcicit.2 shoqria L R e zhvilluar ne dy kate,15 dit para kullotes kryesore bejm kontrollin e shoqrive dhe klasifikimin e tyre ku nxjerrim mesataren e zhvillimit te shoqrive te gjitha shoqrit te cilat jen mbi mesataren e zhvillimit te bletores i klasifikojm shoqri produktive(mbledhse), NDERSA ATO NEN MESATAREN SHOQRI NDIMSE.dhe fillojm nga me e forta ku e shtojm nga me e dopta vetm me gjenerat dhe puntoret qe gjinden ne korniz me nqoftse ka 10 korniza me gjenerat i japim edhe 2 korniza me gjnerat, tjetres ka 9 korniza i japim 4 kornizame gjenerat tjtres ne qoftse ka 8 i japim 6 korniza me gjenerat, ku ne mes te korpusit dhe depos vendosim diafragmen ky eshte raporti i shtimit ne baz te fuqis se shoqris 15 dit para kullotes kryesore, puna kryhet njekosisht edhe rregullimi i shoqris ku shoqrive te shtuara ia vendosim edhe nga nji kat ato ndimse i bejm nji katshe apo nukleuse . renditja e kornizave ne shoqrit prodhuse: vendosim dyshemen ,katin ku 1 dhe 10 jan korniza me polen dhe mjalt ne mes 4 me larva te qela 5 hoj e punuar me qelija te puntorve 6 me larva apo ve ku duhet te jet ama,3dhe 7hoj e punuar e puntreve , 2 dhe 8 pet dylli, 9 korniz me shirt dylli ku bletet vazhdojn ndertimin e qelizave mashkullore qe sherben si kurth per varon te cilen e hekim cdo 15 dit dhe reduktojm varon gjat kullotes.Ne katin e dyt dhe te tret vendosim te gjth pjesen tjeter te gjenerates +kornizat me mjalt dhe nga dy korniza me pet dylli pas 7 ditve bejm kontrollin e shoqriv katin e dyt dhe te tret ku i eliminojm me kujdes te gjitha kubzat e ames njeherit nga secili nga keta dy kat i hekim edhe nga 2 korniza me mjalt ku ne vend te tyre vendosim korniza me pet dylli 2+2.kontrolli, ato me mjalt ia japim shoqrive ndimse apo i ruajm per rezer per formimin e nukleusve pas kullotes kryesore , kryhet pas 7 ditve sepse te gjith larvat qe gjenden ne katin e dyt dhe te tret gjat asaj kohe mbyllen kshtu qe ska mundsi te fomoj shoqria kubza se ska larva te qela,pas kesaj ne fillimin e kullotes e bejm kontrollin e korpusit te gjenerates katin e par ku nga korpusi hekim kornizen e meshkujve e zavendsojm me tjeter te meshkujve po jo si e 9 po si e dyt, nga korpusi hekim edhe dy korniza nji me gjenerat sapo te mbyllur tjetra me polen,mjalt po mundet edhe me larva mvarsisht nga gjendja, te cilt i u japim shoqrive ndimse apo formojm nukleusa te ri po qese kem ndnji am apo kubz ta ames ne vend te ketyre dy kornizav vendosim korniza me pet dylli dhe shoqria eshte e gatshme per kullot :dysheme,korpusi,rrjeta e ames(hanemanit)+dy kate depo , tavani, kulmi,Kujdes shoqria duhet te ket ventilim te mir(DYSHEMEJA ME RRJET TELI)TAVANI NIaSHTU KU ANA E MBRAPME E KULMIT TE JET PER 2-3 mm E NGRITUR PER HIR TE VENTILIMIT TE SHOQRIS,KU DUET TE KEMI PESHOREN KONTROLLUSE KU KONTROLLOJM SHTIMIN DITOR TE SHOQRIS PO JO TE ME E FORTA PO TE MESATARJA QE NE KOH TE INTERVENOJM NE BAZ TE NEVOJES SE SHOQRIVE NJI KORNIZ ME PAK ESHTE ME E DAMSHME PER SHOQRIN SE SA 10 KORNIZA ME TPER KINI KUJDES KREJT KJO KA VLER SIKUR EDHE BAGRIMI TE JEP NEKTAR E JO SI VITIN E KALUAR SE SKA M ETOD QE JU NDIMON. JU UROJ BLETIM TE MIR 2012-2013. Z I K O
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riPërgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty06.04.13 23:29

ziko,flm.per artikullin e shkruar para sa kohe,por une per nje kohe te gjat nuk jam kan ne kosove dhe nuk jam marr me bletari,por tani i km 8 shoqeri LR.dhe si duken deri me tni jan mir.deri me tash u km qit 2 here pogaqe se mesapi ky kryetari i shoqates se bletareve ne Peje vet i maron pogaqet dhe po thot se duhet sa ma shum me iju qit pogace.
ziko nuk e di a e ke lexuar artikullin zik-zak te schumit te shoqates te bosnjes dhe hercegovines ne paqe lexue iju lutemi te bani komentin e juve per te.
e kam bae rrotullimin horizontal /180 shkalle/te katit me 1.o4 dhe tani a mundem te bej rrotullimin vertikal pasi koha nuk esht bash e pershtatshem.
pershendetje
isa peje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty09.04.13 22:47

pershndetje Isa sa u perket pogacave edhe une i perdori dikush i preferon dikush jo mendoj se ne bletarin intenzive jan te dobishme ne zhvillimin e shoqrive te bletes per te arritur rrezultate te deshiruara , a sa i perket shumit po e kam lexuar por para se te lexoj shumin kam pas rast te lexoj edhe te shum autor tjer , venja ziz zak e kornizave nji hoj nji pet dylli nuk na jep hoj shum te mir sepse bleta punon ne te njeten koh ne te dy kornizat per ta mbushur hapsiren me hoj kshtu qe te hoja do te kemi qelija me te thella a te peta do te kemi qelia te cekta nuk preferoj ket . a te rrotullimi 180 shkall duhet te kemi kujdes te fuqia e shoqris qe gjenerata te mos hapet me shum se mundsit reale qe ka shoqria sepse me rrotullim i krjojm ames hapsir plus stimulim te brendshem me cvendosjen e mjaltes ku si proces do te kemi shtim me te madh te gjenerates, njet edhe te rrotullimi vertikal e praktikoj ne momentin e zhvillimit te shoqris per te parandalue roitjen para kullotes .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riPërgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty10.04.13 0:13

ziko.pata harrue te pyes heren e kaluar per rama te pastruem,nuk kam gati as nje vetem shka jan ne katin e pare tani ne koshere,iju lutemi tani kur esht koha e vumjes se ramave-kornizave te ri si ta bej renditjen e tyre,dhe me qen se ne Peje koha esht shum e pa pershtatshme shka po me thue kur me i qit /rendit ramat-kornizat/,ne kohen e lules se molles apo....kur.
pershendetje nga Peja Isa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riPërgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty27.04.13 23:50

Ziko,iju lutemi te me kshilloni se shka te veproj,pasi edhe kati i dyte/2/gati eshte mbush me gjenerat dhe mjalte,atjav qes katin e tret/3/,pasi po tutne se koha nuk do te merr si duhet,e per bagrem ndoshta eshte shum heret apo tjav qes rrjeten e ames,iju lutemi ndonje kshille sa ma para se si bletar i ri nuk po.......gjate kontrolles me daten 24 prill nuk ka patur kubeza ne asnje shooqeri.

pershendetje nga Peja

Isa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty28.04.13 21:59

persh. pasi edhe kati i dyt te eshte mbushur me gjenerat dhe me mjalt, sigurisht i pari eshte liruar nga gjenerata te kshilloj te rrotullojsh katet te lartin posht te poshtin lart qdo 7-10 dit deri ne kulloten e bagremit, mundesh edhe rrjeten ta vendosni kjo preferohet 20 dit para bagremit, ne katin e par vendosim amen me gjeneraten sa me te re dhe ndnji korniz me flet dylli 2-3, per te krijuar hapsir per vendosjen e fletve i ua hekim nga 2-3 korniza me polen apo mjalt shoqris se fort dhe ato i japim ndnji shoqrie te dobet per ti rujtur po tek e fundit ne te roit ndonjera qe te blejm me pak se 100 ok tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
isa kelmendi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riPërgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty29.04.13 19:56

ziko zikoj
iju falenderoj per pergjegjejen ne pyetjet e mija,por dje me daten29.04.pak i veshtrova katet e dyta ku ma se shumti tani kishte mjalt,pra sipas mendimit tim ishin duke e bllokue amen vetem me mjalt dhe polen,ndoshta jam gabim por qeto dite pemet kan dhane shum mjalte si po ndigjoj edhe te bletaret tjer,ku shumica ijav kan qit edhe katet e treta,pra te lutem me sygjero se si te veproj,

pershendetje te sinqerta nga Peja
isa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty
MesazhTitulli: Re: Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit   Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: