B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale

Shko poshtë 
+8
avdullahmula
Baki
arjaniti
ziko zikoi
Pashun Memisha
fati
nezir nitaj
bajgora3
12 posters
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty01.05.11 21:30

https://www.youtube.com/user/bajgora3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty01.05.11 23:38

Pershendetje zoteri Bajgora .
Nese ka mundesi , na tregoni diqka per kete lloj te zgjojeve me te cilat ju po punoni .
me sa po kuptoj zgjojet jan LR , por me 11 korniza .
me qka jan te ndertuara , qfar materiali ?
po me intereson ventilimi.
a eshte najloni mbi korniza krejtsisht i mbyllur apo ka ndonje vrim ?
pastaj , po shof shoqeri te bleteve shum te zhvilluara , ndersa ketu te un bletet kan 7 - 8 dhe me se shumti 9 korniza me pjell qe per kete kohe eshte e mjaftueshme.
faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty02.05.11 21:25

Nezir te pershendeti,
keto jane zgjoje nga styropori i forte, kornizat jane ne mase 37,0 X 23,3 cm
fundi i zgjoit eshte i hapur, i mbuluar me rrjete hekuri
pasi fundi eshte i hapur kjo mjafton per ventilim
najlloni nuk eshte me vrime, pasi eshte i tejdukshem dhe eshte shume praktik per kontrollim te shoqerise nga nalt pa e shqetsu shoqerin
fillova me kete mase te zgjojeve dhe e mbaj vetem kete mase, eshte me rendesi qe bletari te ka vetem nji mase se behet puna me e lehte per shkak te kornizave dhe pjeseve tjera qe te jene kompatibile,
Nezir te pershendeti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiParandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty10.06.11 18:52

këtu tema qekna nese nuk gaboj parandalimi i luzmes(roitjes) natyrale. queen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiParandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty10.06.11 18:58

aty tek video ato koshere shum te trasha..qenkan..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiParandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty10.06.11 19:00

Bajgora mbeshtjellja me Stiropor gjat dimrit esht mir qe te behet sepse e mban nxeht por gjat veres a ban me lene sikur gjat dimrit apo me ja hjek stiroporin.. queen qet stiropor a eke ndertu vet,apo eke ble special.


Bajgor shum bletet e mira i paske gjithashtu edhe shum te urta ishalla te hecin mbra gjith..

Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty10.06.11 19:49

fatlum te pershendeti,
keto koshere jane te ndertuara nga styropori i forte, ka shume bletare qe i kane keto koshere nga styropori, jane ne shitje dikun 92€ komplet , fundi, tre kate dhe kapaku, jane shume praktike dhe te lehta nga pesha,
fatlum edhe ti paq fat e te shkofshin bletet mbare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiParandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty15.06.11 23:58

nese doni me parandalu bleten per mos me leshu keto qe i shihni ne foto duhet te ja mbysni por mos e prisni deri sa ti mbylli se gjynah po mbytni kur te jen keshtu Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Dita45fig2gvg
Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Kupaembretereshejej
Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Kupaembyllurlcl


dhe pastaj kur ta shihni qe po zhvillohet shum bleta ia vnoni katin per mjalt nese jeni te interesuar me nxjerr mjalt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Problem roitja   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty10.10.11 20:44

Problem roitja
Per shume bleterrites te mire parandalimii i roitjes eshte nje pune e lodhshme pasi ne trevat e Gjirokastres,Tepelene Sarande e Permet ky sezon perkon me 10 diteshin e fundit te prillit deri ne 10 diteshin e pare te muajit Maj,ku gati cdo zgjua mund te roise jo me pak se tri here brenda nje jave apo dhjetediteshi
Une jam interesuar ne se ka situata te ngjashme dhe ne pjese te tjera te vendit dhe vecanerisht me temperatura me te fresketa ,sigurisht por jo ne nja shkalle te tille
Edhe tek ne ka eksperienca per menjanimin e ketij fenomeni,por po te kishte edhe eksperienca te tjera me te mira sigurisht qe do t'u vihej ne ndihme me mire shume bletrritesve(bletareve)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty11.10.12 22:36

jo fati gjndje qe ju e paracitni ne imazhe eshet e vonuar per ta menjanuar roitjen,sepse me heqjen ekubzave te ames nuk eliminohet roitja sepse shoqria ka hyr ne fazen e roitjes ku ama e ka zvoglue volumin e pjelshmeris se gjenerates,ku bletet puntore e kan zvoglu;ushqimi e ames,mbledhjen e nektari i kan ber te gjitha pregadtjet per ndarj, thjesht shoqri eshte ndar, ne duhet qe tja kthejm instiktin e punes ne at menyr qe shoqris i hekim amen e vjeter me kornizen qe gjindet i japim nji korniz me mjalt polen nji pet dylli dy hoj te ndertuar i vendosim ne nje korpus anash shoqris pjesen tjeter te shoqris e kontrollojm ku te gjitha kornizat me gjenerat i shkundim te ama e vjeter per arsye qe sa me let ti indetifkojm kubzat e ames ku te gjitha i eliminojm priashtim dy i zgjedhim me te mira dhe i vendosim ne katin e par te shoqris ku njeherit e vendosim edhe pjesen tjeter te gjenerates a ne katin e dyt vendosim kornizat me mjal dhe gjenerat sa me te vjeter +disa peta dylli per ta plotsuar shoqrin. amen e vjeter e vendosim ne nji vend te ri ne bletore qe sa me par bletet puntore qe i kem shkund te kthehen ne vendin e vjeter qe te krjohet pershtypja ne shoqr se eshet roit shoqri, me ket arrijm qe ta kthejm aktivitetin ne shoqri eliminohet roitja e fitojm nji shoqri te re te fort shoqri e vjetr ka mundsi te mbledh nektar sepse i ka te gjith bletet mbledhse ka pak gjenerat ka ame te re mund ta shfrytzoj kulloten shum mir. vrejtje te shoqria e sa po formuar duhet ta ushqejm per 7 dit me sherup 1;1 per hir te ujit pas qe ska blet mbledhse
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arjaniti
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 5

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty15.02.13 10:21

pershendetje jam nje bletar i ri dhe si shumica e bletarve problem kryesor roitja natyrale zotri zikoi paska dhen nje shembull por ky shembull sa kuptova un ke per ndarjen e shoqris por si me e ndalu mos me lshu hiq pershkak se kur po ndahet po humb rendimenti i mjaltes nqoft se di dikush te naj jep nje shembull te thjesht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baki
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty22.02.13 15:18

deshta te pyes se qfar efekti ka najlloni dhe siq e shof une perdoret edhe gjat stines se veres
peshendetje nga baki zejnullahu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avdullahmula
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty07.03.13 22:05

pershendetje arjanitper parandalimi i roitjes duhet me nderhy ma heret me zgjorimin me fet dylli te reja qe te kan pun ma teper dhe vedosja e katit. Nese kijon kubzat e amave ather jon kiju kushtet per ndamje ames i ndrpritet qumshti redukton pjellen dhe pergatitet dalje ne shpi te re. Ather duhet vepruar si pas zotriut zikoi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
RAIF
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 100

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty11.03.13 12:05

Zoterinj PERSHENDETJE
Roitja apo shtimi i bleteve eshte nje instikt i trashëguar, eshte e vertet , se eliminimi i amzoreve ndikon ndoshta ne parandalimin e roitjes, por then decidivisht, nuk eshte eshte fort mire eleiminimii amzoreve ne menyrë qete behet parandalimi i Roitjes.
Si bletar jo edhe i pa pervoj mendoj se freskimi i gjakut , apo ma mirë me then zavendesimi i Amës kishte me qen preventiva ma e mire ne parandalimin e roitjes, gjithashtu edhe hapsira e ngusht ndikon drejtë perdrejt ne roitjen e bleteve.
Pra bletarë të nderuar kushtojini vëmendjen pak më shumë hapësires së zgjojit, me siguri se do teket sukses ne mos tjerash bile së paku 50% ne parandalimin e ROITJES
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fitimthaqisibovc
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: SI ti ndalojm bletet per mos me roit    Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty24.05.13 9:24

jam i interesuar per mos me roit bletet , po spo kam ide te qellume , nuk po kam qef me rrit numrin aq shum por ti kem blet e forta .Ju lutem nji pergjigje prej atyre dashamirve ,te cilet kan njohuri per, ket lami
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty26.05.13 22:06

Nuk ka teori qe mundet me e ndal shoqerien e bletes per mos me leshu se ajo leshon edhe prej instiktit te vet qe e kan bletet per me e shtu sojine vet te bleteve.
Por eshte vetem niforme qe mundesh me i ndal per mos me e leshu bleta e ajo eshte .
Ne qoftse i ke ne dy kate shoqerit dhe jane te forta ato duhet ti ndjshe ne mes te dy kateve e vendos edhe ni kat me hoje te shprasta para se krijon qupiqet e ri per ama .

Pershendetje per te gjith bletaret ne forum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty25.08.13 22:42

pershendetje per te gjithe
kam nje pytje ,kam bler nje shoqeri blete te formuar artificialishet dhe ka qe tri jave mir po ket te djele se e kam si shprehi i shiqoj zhvillimin qdo fundjave, dhe vrejta keto qibuqe si i kam lexu qe i quani ju ne forum ishin diku 3 apo 4 ne nje ram me vez dhe pytja eshte a jan ama te pa lindura keto si ne ket foton qe e ka postuar z.fati si fotoja e trete, keshtu dukeshin pasi si bera foto por duken keshtu
bleta nuk eshte me shum antare dhe nuk eshte aq e fort:scratch:
ju faleminderit per kohen qe do ndani per mua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty28.08.13 17:12

pershendetje te gjithve
kam ber nje pytje dhe nese ka mundesi ndokush nga ju me shum provoj te me jepni nje pergjigje sepse nuk poe e di se qfar po ndodhe pytja eshte me lart e postume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avdullahmula
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty03.09.13 16:21

[quote="prishtinasi"]pershendetje per te gjithe
kam nje pytje ,kam bler nje shoqeri blete te formuar artificialishet dhe ka qe tri jave mir po ket te djele se e kam si shprehi i shiqoj zhvillimin qdo fundjave, dhe vrejta keto qibuqe si i kam lexu qe i quani ju ne forum ishin diku 3 apo 4 ne nje ram me vez dhe pytja eshte a jan ama te pa lindura keto si ne ket foton qe e ka postuar z.fati  si fotoja e trete, keshtu dukeshin pasi si bera foto por duken keshtu
bleta nuk eshte me shum antare dhe nuk eshte aq e fort:scratch:
ju faleminderit per kohen qe do ndani per mua.
[

peshendetje prishtinas sipas pytjes juaj ato jan oma te kijuar pe lindje  kjo ka ndodh per shkak demtimit te omes gjat kontrollimit ose ka qen oma e vjeter shum dhe e kan mbyt vet bleta te sigjiroj qe ti prishish ata qibuk se asht tepervon
se mashqit jan debuar dhe nuk ka pradaj oma e re jet e pa fokonduar masemiri asht qe ti bashkosh me ndoni shoqri tjeter  
ndryshe nuk ki sukses pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty
MesazhTitulli: Re: Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale   Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kosherja per luzme artificiale
» shermat roitja natyrale
» Roitja natyrale e bletëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Roitja e bletëve :: Roitja natyrale-
Kërce tek: