B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)

Shko poshtë 
+19
Albaniii
nini
gafurrarifi
poreci49
qiraki
prishtinasi
Baki
zaplluxhani
bajrams
avni selmanaj
rraha
Pashun Memisha
Aleksshehu
qema
Artan
fati
nezir nitaj
naser
bajgora3
23 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty23.05.11 22:55

Blete te cilat i formova para dy javesh


https://www.youtube.com/user/bajgora3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty09.06.11 20:00

pershendetje naseri , vetem desha tju pyes per blet ., qe kater dit ikom da bleten ne kater familje por qe dydit kto tri familje terea po imysin mashqit dhe jakom ngushtu derezen se usolmojshin nga blet te huajve , nese mundeni ni perxhexhje jupershendes shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë



Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty09.06.11 21:04

pershendetje naser .
nese mundesh tregona se si e ke ba ndarjen e shoqeris - bletes
qysh po duket nga nje blete tani i ke kater blete .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty09.06.11 21:04

naser nga sa korniza me blet ike nda trego qysh ike nda krejt,,,,e sa i perket sulmi biren leja taman sa eshe ti te arsyshme qe mundet me qarkullu taman bleta ose nese vazhdon sulmi lagi me uje bletat,,percilli deri sa te largohet sulmi deri sa te mos ket lagi me uje nese vazhdon qe nuk terhjeken mbylli bletet 1 dit vetem i qet sherbet qe te ken me qka mu ushqy..edhe mashqit(bumbajt) ajo esht normale i mbyt se nuk ka dobi prejt tyri nuk i vyn bletes per at arsye e mbyt sepse ato vetem hane nuk punojn azgje..nese ka nevoj per to ato vet i qelin..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty10.06.11 18:48

Të komentojm se si bëhet Ndarëja e Bletëve në mënyrë Artificiale në mënyrë sa më të mirë dhe sa më të saktë....Juv Peshendes..F.V.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty10.06.11 22:35

pershendetje nga naseri blet ikum da ka 5 korrniza sefte me mjalt te dyten me blet dhe vez te vulosura dhe te treten me vez dhe blet e meni amzor e te katerten te that te pesten me blet qeshtu mika renit ni bletar mika nda se une frik mirrna me blet., kisha pas deshir me dit mas sa kohe fillon me bajt material dhe mu mbarsu amat e reja qe ikum nda, se tash nuk jan tu u sulmu dhe sa koh duhet mei i yshy blet e reja,dhe amei mbush plot me sherbet apo per gjys sa duhet kam deshir me dit me tregoni ju lutem per kto. tung nga naseri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty10.06.11 22:48

Naser ti sherbet juv qet sa ke blet ne koshere sa ka kapacitet qe me pij mos me ja tepru,naser sipas mendimit tem korniz me mjalt ske pas nevoj mi shti hiq se ti nuk je te shti me ba mjalt po je te nda se ti e kishe ushqy me sherbet ske pas nevoj mjalt hiq se aty nevojitet 1.blet me pas boll,,2me pas lavra vez te gatshme per me qel.,,3.vez taze te freskta me pas.,,edhe ti korniz te that ske pas nevoj hiq mi shti,,qka esht ti vyt e thata aty pa mbretresh qeshtu qysh te thash se blet duhet me pas mjaftushem sa per me mujt me perfundu procesin e mbretereshes me qelen me fekondu,,etj..se me ba me ndodh me dalen mbretersha e mos me ty kthy,aty bletet shkojn ty paku,edhe bajn punen kot,edhe vezet fillojn duke u harxhu kshtu qe ka mundesi me fillu me te perhap mbretersha e rrejshme,qe dmth ajo nuk krijon cibuk per mbreteresh...

Naser sa koshere ike ti edhe kur ke fillu mu mirren me blet,une jam nga kaqaniku i vjeter,,qfar ke nevoj trego qka te muj te ndihmoj..te pershendes suksese..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë



Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty10.06.11 23:41

naser - krejt ne rregull , ndarjen e ke ba mire .
edhe diqka qe eshte shum me rendesi ne kete rast e qe ti nuk e ki sqaru - pas ndarjes a i ke transferu diku tjeter [ rreth 5 kilometra larg ] a i ke lan ne te njejtin vend .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty10.06.11 23:50

nezir pse mir a mundesh mema sqaru ti..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty11.06.11 1:32

Naser une fola ne at aspekt qysh me tu zhvillu ma mir kosherja edhe ma shpejt edhe ma sigurt edhe qat pergjigje qet ta jap jo vetem ty po te gjithve ta jap me deshir e jo met rrejt,,e sa i perket nezir nitaj nuk edi qfar mendimi ka ky ti cillin dush ndegjoe,po masi paske vepru keshtu mir nese heren tjeter do me provu vepro si te thash edhe nuk do te zhgenjehesh dhe duhet me ja qit qato korniza qe ika kriju me mbreteresha,,te pershendes suksese...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty11.06.11 18:17

pershendetje nga naseri faliminderit shum per perxhixhjet qe pomijep , me blet jamtu umarr prej vjeta muajit qershor se umka ardh vet , esivjet ikomda ne kater familje , dhe para seme dah ipat formu gjasht amzor , emekta amzor mikanda ni bletar po tasht kto tria terejat podalin prej deres po pomdoket veq porreth posillen dhe ala sjakan nis me bajt, dhe paradere nuk porrin si bleta puntore prej saj qe ikom da., dhe qysh muj medit kurtaqeli qe eka amen evertet qfar dallohet nete . jupershendet naseri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty11.06.11 20:18

naser qe sa ike nda kto blet edhe a ikan qel amat nese ikan qel kqyre a eke ose a ka fillu me leshu vez,nese nuk eke kqyr nese nuk krijon amzor ma dije qe tu ka lajmru ama fallc e rrejshme..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë



Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty11.06.11 21:00

pershendetje Naser .
tri bletet e reja nuk ia fillojn punes per shkak qe te gjitha bletet qe punojn , mbledhin nektar i jan kthyer vendit ku kan qene me pare , bletes se vjeter , dhe kan mbetur vetem me blete te reja qe ende nuk u ka ardhur koha qe te punojne.
per kete arsye nuk eshte dashur fare te ushqehen me sirup sepse mund te provokohet grabitja ne mes tyre. tri apo kater ditet e para eshte dashur qe te ushqehen me ngapak uj sepse ato nuk jan ne gjendje te sigurojn as ujin .
mire kishte me qene qe edhe nje her ti kontrollosh sepse ka mundesi qe tri bletet e reja te ngelin me nje numer te vogel te bleteve dhe rrezikohet qe te fyohet pjella qe kan me vete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty11.06.11 22:16

o nezir ska qka mu ju kshtu se nuk e pranon ma ajo kosherja qe ka qen ky masi i ka nda deri neser mengjes ika mbajt mbyllur edhe kosherja tjeter nuk e pranon prap shkon aty ku esht,,,kti esht kan mir me shku me ja kqyr naj kush aty te vendi mir,,kshtu qe ti nezir mesoe kta .. : : queen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty12.06.11 16:52

pershendetje nga naseri blet ikomda met pestin te keti muajipor mikontrollu ala mas dhet dite mkanthan e sedi amikontrollu maheret apo milan tejtiban kto dit , se apomujka mendodh qe meamzor te gatshem mos medal ama evertet se paiformu amzort sikomda . pershendetje nga naseri .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: ooo   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty12.06.11 21:01

7-10 dit normal kqyren blet po nese esht nevoja mundesh mi kqyr o prej amzorve te gatshem mir qe ja ke vnu se ma mir ma shpejt ama fallc prej tyre nuk del del ama qysh duhet me dal..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty16.06.11 0:01

ndarja e bleteve ne menyre artificjale behet keshtu nese bleta ka veze te freska,vez te mbyllura,mjalt,ose qe ika bretereshat e krijuara ose nuk ika..shihnii foto dhe veproni keshtu.

nese e vereni qe ne kornizat tuaja keni kesi mbreteresha keshtu


Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Kupaembyllurlcl


Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Kupaembretereshesis


keto korniza qe duken keshtu i futni ne kosheren qe deshironi ta ndani po se pari duhet ta gjeni mbretereshen pastaj te veproni me ndarjen,keto korniza qe duken keshtu si ne foto i merrni dhe i futni ne kosheren tjeter,dhe pastaj futni 1 korniz me vez full,te freskta qe ka edhe lavra,edhe nese ka korniza te zbrazeta i futni sepse ka nevoj per sa me shum blet edhe nese ndonje korniz esht me mjalt e futni dmth 1 korniz vez te freskta dhe lavra full qe esht ma e mira,,2.i futni nje korniz me mjalt nese posedon nese jo i ifutni korniza qe jan me blete,3,nje korniz me blet qe duket si ne keto foto me mbretersha te filluara te pregaditura.4.dhe disa korniza te zbrazeta qe jane me blet nese nuk keni te zbrazeta mund ti shkundi bletet,por kjo nvaret ne sa deshironi ta ndani bleten==nese keni nevoj per ndonje ndihm lajmrohuni do tju ndihmojm une edhe antaret tjer..

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Maltesehoneybee


ja edhe nje korniz keshtu siq thash me lart

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Amhm


dmth edhe nja qe thash me mjalt keshtu nese posedon kosherja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty20.06.11 15:54

Mirdita.


Per sa I perket ndarjes se kolonive te bleteve ka shume menyra per ti ndare ato.

Menyra qe preferohet me shume nga bleterritesit amatore eshte ndarja e kosheres (kolonise nr 1) ne dy pjese. Kjo menyre ka dhene resultate shume te mira si per cilesine e mbretereshes se re ashtu dhe per stabilitetin e kolonise se re .

Kjo metode preferohet te perdoret heret ne pranvere dhe ne koloni bletesh te fuqishme ( me me shume se 10 korniza me blete dhe me te pakten 7 korniza me veze dhe larva).

Veprimi eshte I thjeshte dhe nuk kerkon te jesh profesjonist ne blertari. Ndajme kolonine qe kemi (pershembull me 10 koniza) ne dy pjese me nga 5 korniza. Pak rendesi ka se ne cilen pjese ndodhet mbreteresha. E rendesishme eshte qe ne te dy grupet te kete korniza me larva te vulosura, me larva te pa vulosura me veze te fresketa dhe natyrisht me mjalt dhe pollen. Mundohemi qe dhe bletet e rritura ti ndajme ne dy grupe te barabarta.
Shtojme dhe nga nje kornize me flete dylli te pa ndertuara. ( pra do te kemi 2 kolni me nga 6 korniza)
Pasi I ndajme , e zhvendosim nje koloni (pak rendesi ka se cilen prej tyre) ne nje vend qe ndodhet me shume se 4 km larg nga bletorja dhe e leme atje per gati nje jave. Gjate kesaj perjudhe i ushqejme bletet me shurup sheqeri ne sasi te vogel ( nje gote vere me sherbet per koshere) cdo 2 dite.

Mbas nje jave e sjellim prap kete koloni ne bletore. Kujdes gjat transportit duhet qe kosherja te mos tronditet (lekundet) shume.

Pasi e sjellim ne bleteore shohim se ne cilen koshere ndodhet matka. Per kete vezhgojme se ne cilen koshere bletet sjellin polen. Normalisht aty ku bletet po krijone matken e re bletet nuk sjellin polen sepase nuk kane nevoje , se nuk kane larva per te ushqyer. Ndersa ne kosheren qe ndodhet matka e vjeter , ajo ka vazhduar te leshoje veze dhe per pasoje bletetve u duhet polen per larvat e reja.
Pra hapim dhe kontrollojme ate koshere ku bletet sjellin polen. Nese ne kete koshere ka larva dhe veze te fresketa kjo do te thote se aty ndodhet matka e vjeter.
Pasi e kemi percaktuar se ku ndodhet matka e vjeter, kosheren tjeter (aty ku mendohet se po krijohet matka e re) nuk e prekim per gati 3 jave te tjera. Pra kontrolli i pare per kete koshere duhet te jete nje muaj me vone se dita qe beme ndarjen.

Kjo pra ishte ndarja me e thjeshte por dhe me natyrale e kolonise ne dy pjese.

(Nese arrijme ta gjejme matken e vjeter para se ta ndajme kolonine , zhvendosim kolonine ku gjendet matka e vjeter ne me shume se 4 km, te cilen e sjellim ne bletore pas nje jave ,dhe leme kolonine ku do te rritet matka e re ne bletore.)


Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati



Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty20.06.11 22:03

flm artan per ket tregim...Artan kqyr mundohu qka te dish do tema ku i kam kriju shko komento..

Artan e vrejta bleten time qe nje her ma heret ka dalur jasht shum se ekam pisten e madhe jav kom ndreq mir krejt ajo me blet 2 dit qashtu ka dalen se ekom kqyr disa dit ma per para i ka 8 korniza te plota me blet+edhe lavra ka shum me blet te vulosura dikun nja 4 korniza ika edhe vez te pambyllura ka edhe pastaj ja vnova katin per mjalt edhe biren ja zgjerova edhe 1 her aq sa eka pas thash qarkullojn ma leht katin qe ja kom vnu niher ja kom vnu 6 korniza me dyll,,tjerat ja vnoj kur ta vrej qe ika punu kto,qka ta merr mendja ty qysh kom vepru a qysh esht dasht me vepru
Mbrapsht në krye Shko poshtë
qema
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty03.08.11 15:33

pershendetje te gjitheve, jam bletar fillestar dhe kerkoj nga antaret e keti forumi se cili do nga ju qe ka mundesi mem ofru material apo literatur per bletari. mbes me shpres se do te hasi ne mirekuptimin tuaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë



Zgjua (koshere) : Lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty15.01.12 12:21

Persh. doja te dija se a ka ndonje menyre per te bere te mundur qe mbreteresha te Kete rendiment te larte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër



Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty15.01.12 17:09

Me sa po te kuptoj une menyra ma e mir eshte sipas studimeve qe jan be eshte kur mbreteasha eshte e re dhe kualitative qe ben veze deri ne 2000 vez ne dite ne sezonen aktive ne kete menyr eshte edhe rendimenti ma i larte. Por te kisha lute qe pytjen ta kjartesojsh ma mire.

te pershendes .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë



Zgjua (koshere) : Lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty17.01.12 22:01

Peshendetje doja te thoja ndonje forme stimulimi qe rritet numri i kolonise
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë




Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Roitja e kontrolluar   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty24.01.12 20:33

Roitja e kontrolluar
Roitja artificiale sherben per shtimin e familjeve te reja
Perparesite e saj qendrojne:
- ne kopjimin e modelit natyror te roitjes
-eleminon roitjen natyrale
-familjet e reja sigurojne mbreteresha te cilesise se larte
-Seleksionimi i sigurte per familjet pasardhese me origjine nga zgjojet me te mira
-Krijon me pak pune per bleterritesin
Per roitjen artificiale ka disa menyra,por une do te shtjelloj ate qe perdor vete
-Percaktohet zgjoi me i mire ne fund te muajit mars (ose me shume zgjoj ne vartesi te shtimit te familjeve te reja)
-Mbreteresha duhet te jete jo me shume se nje vjeçe
-Nxitet me ushqim te vazhdueshem
-Zgjoit nuk do t’i shtohet depozita e mjaltit
Nxitja e vazhdueshme me ushqim do te krijoje mundesine per krijimin e çibuqeve (amezave te reja) te cilat kane moshe te ndryshme
Kjo situate zakonisht ndodh ne fund te Prillit ose ne ditet e para te muajit Maj.E mira eshte qe te kontrollohet shpesh per te parë numurin e çibuqeve te reja dhe te vjetra per te percaktuar perafersisht datat e çeljeve te tyre.Ne se realisht arrijme qe te percaktojme me perafersi nje apo dy dite çeljen e mbretereshes se re te pare krijon lehtesi te madhe ne pergatijen e roitjes artificialre
Per te krijuar idene se do te kemi prodhim te mbretereshave te reja ose ne se do te jemi para faktit te ndodhjes se roitjes ntyrale zakonisht kemi tete deri 10 korniza me pjellje,ne dite te ngrohta bleta rri tufe perpara zgjoit ose e varur poshte hyrjes
Gjate krijimit te çibuqeve (amezave te reja) mbreteresha pakeson ne menyre te ndjeshme prodhimin e vezeve ,nuk ushqehet dhe bie shume nga pesha ,kjo per shkakun e lehtsimit te peshes trupore per te qene ne gjendje qe te ndjeke bletet ne fluturim ne rast te roitjes natyrale.Bletet kane kriuar instiktin e roitjes dhe presin momentin ,zilen e amezave te reja (kenget) qe sinjalizojne çeljen e tyre
Pra ne kete moment zgjoi po merr masa per roitje
Ne kete kohe eshte radha jone per te realizuar roitjen artificiale si me poshte:
1. -Pergatisim nje vend per vendosjen e zgjoit baze si zakonisht kur shtojme nje zgjua te ri
2. Pergatisim nje zgjua te ri me pite te reja dhe me te njejten ngjyre
3. Zgjoi per te cilen ne kemi synim roitjen para dite e çvendosim ne vendin e paracaktuar
4. Ne vend te tij vendosim zgjoin e ri se bashku me korniza te reja
5. Hapim zgjoin e çvedosur dhe kerkojme mbretereshen te cilen e çvendosim ne zgjoin e ri
6. Zgjoin e ri e ushqejme fort per ngritjen e hojeve te reja dhe per te shtuar kolonine per ta bere te gatshme per prodhim.Ne kete zgjua(zgjoi i ri me mbretereshe tashme te quajtur te vjeter)te gjitha bletet fluturuese do te mblidhen ketu dhe ato te cilat ende jane ne zgjoin qe larguam
Pra ne kete zgjua kemi realisht mbretereshen dhe te gjitha bletet fluturuese pra bletet e vjetra ashtu siç ndodh realisht ne natyre ,pra kemi roitjen por jo natyrale por te kontrolluar.Mbreteresha fillon te ushqehet vrullshem siç ndodh pas roitjes dha ka pjellje intensive.Kujdes duhet ushqyer vazhdimisht deri sa te arrije te kerkoje super per prodhim.Ky zgjua vjen ne prodhim por me gjysme rendimentimenti ne krahasim me ate çka do te ishte,kemi humbur pak jo shume mjalte

Ç fare do te bejme me zgjoin e vjeter ?
Ketu kemi shume mbreteresha te reja qe presin te dalin me te cilat mund te punohet sipas interesit qe i ka vene vetes bletari
Ne qofte se duam te ralizojme me shume se nje shtese zakonisht une bej dhe rekomandoj tre deri ne kater zgjoje te reja
Ne qofte se kemi shenuar datat e e sejciles mbretereshe do te ishte me e lehte per krijimin e e shtesave te reja ,por megjithate ne çdo zgjua te ri vendosim nga tre korniza.>Perpiqemi qe ato te jene pothuajse te barabarta ne blete ,ne pjellje dhe ne ushqim.Per Qelizat mbretereshe mire eshte qe edhe ato te jene te ndara gati njesoj qelizat me te vogla ose te deformuara prishen se dalin mbreteresha jo te mira .Nje sy i stervitur dallon cilat jane gati per te celur dhe cilat jo.Ne kete rast eleminohen me te rejat pra priten dhe lihen ato te cilat jane gati ose kane dale.Ne rastin kur kane dale me shume se nje ato ndahen ne zgjojet e reja dhe prishen qelizat pra leme vetem mbretereshen.Ne kete model mbreteresha qe del e para nuk i vret mbretereshat qe jane ne qeliza ,pasi ajo do te zbatoje instiktin e roitjes
Ky operacion per krijimin e shtesave behet diten e dyte .Kontrollohen per çeljen e mbretereshave çdo dite pasi verifikohet e para priten te tjerat
Me to vazhdohet kujdesi si per nje familje te re

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë



Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty26.01.12 12:58

Ju falendroj shum per keto kshilla profesionale sidomos per mua qe jam shum fillestar, nese keni koh te me spjegoni pak ma thjesht ne skeni mundesi, Un ikam 6 koshere blete te tipit LR nje katshe, andaj un kam vendosur qe tri koshere ti kam vetem per mjalt dhe nga tri tjera ta rris numrin sa i perket rritjes se numrit paka shum e kam te qart nga ajo qe shkruani ju po si te veproj me ato qe un dua vetem ta vjel mjalten, ju felem nderit per mirëkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Roitja natyrale e bletëve
» Roitja e bletëve me metodën e Somerford-it
» Fillimi i trajtimit kunder varroas!
» Kosherja per luzme artificiale
» Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Roitja e bletëve :: Roitja artificiale-
Kërce tek: