B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty27.01.12 17:40

I nderuari rraha pershendetje .

Roitja e kontrolluar- riotja artficiale.

I nderuar Rraha pase nje sjarimi shumë profesionale dhe të thukte të Zoteri Pashune Memise ne temen Roitja e kontrolluar , ju keni parashtruar edhe nje pyetje të cilen une e kasha ndare ne disa nenpyetje .
Thoni se jeni fillestare.
- Shume mirë atehere lexo dhe vetem lexo se do tja arrishe.
- Kerkoni ndonje metode edhe ma të theshtë të roitjes artificiale,(Thjeshtesin e arrine nese ushtron paraprakisht me koshere me korniza te zbraeta pa blete ketu do ta vereshe thjeshtesine,vetem duhet qe ta imagjinosh kosheren te mbushur me blete .
- Thoni se e keni planifikuar që tri shoqeri ti shumoni ndersa tri tjera ti shfrytezoni për grumbullim të mjaltit nese nuk tregohesh sy qele dhe i perkushtuar, ju do te fitoni nga gjashte koshere rrethe 18 -20 roitje natyrale,dhe shum pake mjalte , pra mose harro se bleta ka instikt roitjen .
Nje formë e thjeshte është edhe kjo endanë shoqerine e vjeter ne dysh .Siq po e shefe keni fituar nje shoqeri me ame te vjeter, dhe nje shoqeri te re .
Une do te tregoje (shkruaj )se si i formoj nukleuset te roitja e kontrolluar artificiale .

FORMIMI I NUKLEUSËVE ME 5 KORNIZA

Radhitjen e kornizave do te mundohem qe ta paraqese me vizatim por nuk e di a do te keme sukse me e postue vizatimin ,gjithsesi do ti pershkruaj edhe me numera renditjen e kornizave qe te mose mbetemi borgj.
- Nukleuse të formuara ne pranverën e hershme nga 20 prilli deri 10 maj në - në LR koshere .
Nukleuse të tilla formohen nga shoqëri të fuqishme ose mesatarisht të fuqishme. S’ka nevojë të kenë më shumë se 5 korniza. Një nukleusi të tillë i ipet matkë e mbarsuar ose qelëz të pjekur.
Tani perdoret imagjinata shiqon se sa korniza me amezore ke dhe sa nukleuse deshiron me i furmuar ,nese ndodhe qe amezoret per qfaredo aresye jane te koncentruar ne pake korniza atehere perdore skalperin (Tehë i mprehet) dhe preje amezoret sa ke nevoje dhe i vendose ne mese mbajteseve te kornizave (keni kujdese qe te mose prekin amezorit kornizen me trup , sepse atehere ai amezore do teshkaterrohet nga bletet ) nga nje amezore pere koshere .

Keshtu duhet te jete renditja e kornizave ne NUKLEUS me 5 korniza.

1# Nje kornize me polene dhe mjalte .
2#Nje kornize me shtrat te hapur .
3#Dy korniza me shtrat te mbyllur.
4#Nje kornize fletë dylli


Kur do të bëhen 4 korniza me larva,nukleuset transferohen në koshere me 10 korniza LR.Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : RL

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty28.01.12 14:30

Pershendetje, zotri Panush.
une jame nje bletar i ri dhe desha me shume sqarim rreth roitjes se kontrolluar qe ke permendur.

E para: Keni shkruar:
[1.-Pergatisim nje vend per vendosjen e zgjoit baze si zakonisht kur shtojme nje zgjua te ri]
Pyetja: Pergatitja e nje vendi per zgjoin baze te behet ne te njejten bletore, apo duhet te jete disa kilometra larg, siq eshte rasti me menyrat tjera te roitjes?
Pyeta tjeter: Kjo nese shtojme nje zgjua te ri,siq keni cekur, po nese shtojm me shume?

E dyta: Keni shkruar:
[Ne kete zgjua(zgjoi i ri me mbretereshe tashme te quajtur te vjeter)te gjitha bletet fluturuese do te mblidhen ketu dhe ato te cilat ende jane ne zgjoin qe larguam]
Pyetja: dhe ato, vec fluturueseve, te cilat ende jane ne zgjoin qe larguam do te vine te mbretresha e vjeter? Atehere ne zgjoin e vjeter nuk ka fare blete (miza) te vjetra?
Kush kujdeset per amzoret e ri? Apo do te kere blete te reja qe do ti kryejn punet ne zgjoin e vjeter?

Te falenderoj per shkrimin dhe angazhimin tend ne pergjithsi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : RL

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty28.01.12 17:20

Pershendetjr i nderuar Pashun Memisha.

Me pyetjet me heret juve ju jam drejtuar, por um fal per gabibin ne emer.
E pres pergjegjien tende kur te kesh kohe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëNdarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty28.01.12 17:46

I nderuar z Bajram

Zgjoi baze eshte zgjoi i cili ka kolonine me te cilen ne i kemi caktuar vetes qe te shtojme tre ose kater zgjoje te rinj>Pra e kemi paracaktuar ne fund te muajit Mars
Kete zgjua do ta heqim prej vendit te vet dhe do ta vendosim po ne bletore aty ku mendon ti,nuk ka shume rendesi se sa larg do te jete rendesi ka qe te jete edhe 2 m me larg.
Vendin e ketij zgjoi e zeme me nje zgjua te ri bosh te paisura me korniza te reja(Ketu do te cojme ,mbretereshen e vjeter,per ta transeruar ketu veprojme shume thjesht,shkojme tek zgjoi i vjeter e gjejme mbretereshen se bashku me kornizen e cojme tek zgjoi i ri nuk e futim brenda por e mbeshtesim mbi zgjoin e hapur dhe e shtyjme mbretereshen me leven e punes a dicka tjeter qe te bjere mbi kornizat e reja,kete pune e bejme mbas 1 ore ose dhe mes shume pasi e kemi bere levizjet e zgjove,kornizen me mize e cojme perseri aty ku e morem)
Bletet qe jane ne kullote do te kthehen te gjitha te zgjoi i ri,po ashtu dhe bletet te cilat vazhdojne te jene ne zgjuan e vjeter qe e transferuam atje ku mendove ti, kur te dalin ne fluturim ne kthim do te vine dhe ato po ne zgjuan e ri
Ne zgjoin e vjeter pasi kemi hequr mbretereshen sic e cituam heren e kaluar kemi shume mbreteresha qe presim te dalin(Mos ki merak ato celin vete pa perkujdesjen e bleteve te vjetra,instiktin per tu kujdesur e kane dhe bletet e reja,bletet kujdestare te shtepise qe shkojne deri ne moshen 17 diteshe
Nga ky zgjua krijojme zgjojet e tjera qe thame me mire eshte 2 ose 3,ketu nuk veprojme si me siper por thjesht,prane zgjoit vendosim zgjoin e trete ku i transferojme tre korniza sic u citua heren e kaluar e heqim zgjoin prej ketej dhe e vendosim po brenda BLETORES ne nje vend tjeter qofte dhe 2 m larg,po keshtu veprojme dhe per zgjoin e katert (Ki kujdes ne shperndarjen e mbretereshave se mos harrosh ndonjeren nga shtesat pa cibuqe(amezore te pacelur,mund te qelloje dhe te kete te celur por hiqi shpejt per te parandaluar ndonje roitje te mundeshme,pra transferoje ne zgjoin tre ose kater )Ju meqenese jeni i ri transferimi i rasteve te tilla behet shume thesht hiqe kornizen me gjithe mbretereshe dhe coje ne zgjoin e ri packa se mund te kete amezore te pacelura)
Une citova heren e kaluar me kete metode shtojme zgjoje me potencial shume te mire per kate zgjoje shtese gjithsej,mund te behen dhe me shume por me kete numur do te mbeteni te kenaur

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëNdarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty28.01.12 17:48

I nderuar z Bajram

Zgjoi baze eshte zgjoi i cili ka kolonbine me te cilen ne i kemi caktuar vetes qe te shtojme tre ose kater zgjoje te reinj>Pra e kemi paracaktuar ne fund te muajit Mars
Kete zgjua do ta heqim prej vendit te vet dhe do ta vendosim po ne bletore aty ku mendon ti,nuk ka shume rendesi se sa larg do te jete rendesi ka qe te jete edhe 2 m me larg.
Vendin e ketij zgjoi e zeme me nje zgjua te ri bosh te paisura me korniza te reja
Bletet qe jane ne kullote do te kthehen te gjitha te zgjoi i ri,po ashtu dhe bletet te cilat vazhdojne te jene ne zgjuan e vjeter qe e transferuam atje ku mendove ti, kur te dalin ne fluturim ne kthim do te vine dhe ato po ne zgjuan e ri
Ne zgjoin e vjeter pasi kemi hequr mbretereshen sic e cituam heren e kaluar kemi shume mbreteresha qe presim te dalin(Mos kimerak ato celin vete pa perkujdesjen e bleteve te vjetra,instiktin per tu kujdesur e kane dhe bletet e reja,bletet kujdestare te shtepise qe shkojne deri ne moshen 17 diteshe
Nga ky zgjua krijojme zgjojet e tjera qe thame me mire eshte 2 ose 3,ketu nuk veprojme si me siper por thjesht,prane zgjoit vendosim zgjoin e trete ku i transferojme tre korniza sic u citua heren e kaluar e heqim prej ketej dhe e vendosim po brenda BLETORES ne nje vend tjeter qofte dhe 2 m larg,po keshtu veprojme dhe per zgjoin e katert (Ki kujdes ne shperndarjen e mbretereshave se mos harrosh ndonjeren nga shtesat pa cibuqe(amezore te pacelur,mund te aelloje dhe te kete te celur por hiqi shpejt per te parandaluar ndonje roitje te mundeshme,pra transferoje ne zgjoin tre ose kater )Ju meqenese jeni i ri transferimi i rasteve te tilla behet dshume thesht hiqe kornizen me gjithe mbretereshe dhe coje ne zgjoin e ri packa se mund te kete amezore te pacelura)
Une citova jeren e kaluar me kete metode shtojem zgjoje me potencial shume te mire per kate zgjoje shtese gjithsej,mund te behen dhe me shume por me kete numur do te mbeteni te kenaur

Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : RL

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty28.01.12 22:37

Pashun, te falem nderit shume.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty10.05.12 7:39

Qe ni pergjigjje ne pytjen tende . Tashe se fundmi kane arrite te dihet kure eshte familja e bleteve ne dy kate plote me blete ne katin e poshtem i hjeken dy korniza shprazta dhe i vendosen dy korniza me mjalte. Ne kohen kure bletet nuk munde te fluturojn per shkakte motit te lig apo shirave , kjo forme eshte qe bletet te stimulohen edhe edhe ne kohen e lig , se blete nuk e durojn mjaltin ne katin e pare dhe per kete arsye ato e bartin mjaltin ne katin e dyte edhe e yshqejn amen se ama nuk e vren qe nuk ka ushqim dhe nuk e nderprete pjellen ne kete kohe te lige , se munde te vazhdojn shirat nga niher edhe me dy jave te tera .
Kjo forme eshte vetrtetu edhe shkencarishte , pore bletari duhet te percjell gjithmon kohen nepermjet mjeteve te informimit, dhe me kohe me vepru.

Ju pershendes dhe ju deshiroj bletari te sukseshme te gjithe bletarve ne ket vite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty11.05.12 22:09

Faleminderit z.Gafurr. do te dija se kur eshte me mire te besh ndarjen e bleteve tani keto kohe apo mbas vjeljes se mjaltit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty19.01.13 21:17

Pershendetje Valon flimenderit per pergjigjien qe me keni derguar une ju kuptoj. ju nese keni kohe mund ta shikoni faqen e Evrotom Ruma dhe aty mund ta gjeni barin qe emertohet me Apimam-B. Falimenderit dhe te pershendes nga zemra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baki
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty30.01.13 14:23

quhem baki apo (rrezja) deshta te ju pyes ma konkretisht nese ka mundsi dikush te me [pergjigjet ndarja kur apo ma saktesisht ne cilen periudh kohore eshte ma e mir per ta kryer kete ju falemnderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëNdarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty30.01.13 14:41

Koha me e mire per te ndare nje shoqeri bletesh eshte 10 dita para sezonit te roitjes.

Nje koloni bletesh mund te ndahet ne c'do kohe ne pranvere nese kolonia eshte e fuqishme ( mbi dy kate me blete).

Por per mendimin tim , koha me e mire eshte 10 dita para sezonit te roitjes. ( ose kur ne koshere bletet kane krijuar cibuqe, memat e reja)

Krijimi natural i memave te reja behet ose kur mema e vjeter nuk eshte ne gjendje te mire dhe kolonia don ta zevendesoje, ose kur kolonia ka zhvilluar instiktin e roitjes).

Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty15.03.14 20:34


pershendetje te gjith bletarve ne ket forum
kam nje pytje per te gjith ata qe mund te me dhan nje pergjigjie
e kam lexuar me kujdes librin qe eshte e dhen ne ket forum (Njohuri per bletarin ,,kleanthi dhuci,,)dhe me ka ber pershtypje menyra e shtimit te bletve ne nje koshere me 20 rama , me siguri te tipit LR . deshta te di a ka provuar ndo kush at metod kur eshte e dhen shum qarte menyra e vendosjes se ramave.e edhe nese e ka provuar a ka pas sukse , sepse un kam pergaditur nje te till dhe nese po a eshte e lejume tani ne kosov kur gjat nates eshte temperatura ne minus ndersa gjat dites arrin deri ne 13 grad celsiu te hapoet kosherja poer me i vendos ramat ne at koshere qe i zen 20 rama
ju faleminderit per te gjith qe mund te me dhan nje shpjegim te detajuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
qiraki
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : blet

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Pershebdetje, si dhe kur behet roitja e bletev   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty20.03.14 19:02

Pershebdetje, si dhe kur behet roitja e bleteve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty20.03.14 21:37

Përshëndetje "prishtinasi". Kosheret nuk duhet të hapen pa pasur një temperaturë minimale prej 15°-16°, sepse mund të krijojmë ftofjen e pielljes dhe të dëmtojmë familjen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty24.03.14 22:51

po po te kuptoj z.poreci49 por per at metoden e shtimit te familjeve te bletve si kjo ne librin e lartcekur qe gjindet ne forum ,besoj e ke lexuar ,qfar mendoni ju per at metod si qe cekte te ket kosherja 20 rama pastaj te ndahen dy me pjell dhe nje me mjalt etj.Cfar mendoni e keni provuar ju apo ndo kush nga forumistat, ju flm per mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty04.04.14 22:46

prishtinasi shkruajti:
po po te kuptoj z.poreci49 por per at metoden e shtimit te familjeve te bletve si kjo ne librin e lartcekur qe gjindet ne forum ,besoj e ke lexuar ,qfar mendoni ju per at metod si qe cekte te ket kosherja 20 rama pastaj te ndahen dy me pjell dhe nje me mjalt etj.Cfar mendoni e keni provuar ju apo ndo kush nga forumistat, ju flm per mirkuptim

Mirmbrëma. Koshere me 20 korniza nuk kam, por krijimin e familjeve me 2k piellje dhe 1k mjaltë dhe polen e kam provuar dhe ka ecur mirë por në çdo ndarje kam futur qeliza mbretëreshe të "pjekura" 14-15 ditore dhe në periudhën e qershorit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty10.04.14 1:12

poreci49 shkruajti:
prishtinasi shkruajti:
po po te kuptoj z.poreci49 por per at metoden e shtimit te familjeve te bletve si kjo ne librin e lartcekur qe gjindet ne forum ,besoj e ke lexuar ,qfar mendoni ju per at metod si qe cekte te ket kosherja 20 rama pastaj te ndahen dy me pjell dhe nje me mjalt etj.Cfar mendoni e keni provuar ju apo ndo kush nga forumistat, ju flm per mirkuptim

Mirmbrëma. Koshere me 20 korniza nuk kam, por krijimin e familjeve me 2k piellje dhe 1k mjaltë dhe polen e kam provuar dhe ka ecur mirë por në çdo ndarje kam futur qeliza mbretëreshe të "pjekura" 14-15 ditore dhe në periudhën e qershorit.

Pershendetje z,poreci49 kur eshte koha me e mir per te ndar bleten tani para kohes se leshimit apo luzmimit apo ne qershor un i kam dy koshere nga viti i kaluar nje qe e kam marr te pa formuar artificialishet dhe nje tjeter te ndar artificialisht nga nje shok, qe te dujat kan diku nga 5 apo 6 k me blet se fundmi kur e kam shiquar para 2 apo 3 javesh,ne sa ndarje me proferon qe mos te mos ta rrezikoj asnje ndarje pasi qe edhe sivjet jam i interesuar qe te bej ne numer me te madh te mundeshme te bletve .ju faleminderit per kohen qe do ndani per pergjigje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty24.04.14 22:26

Po me ven keq, por un do te pys ty qiraki a e ke fjalen per roitje natyrale apo, roitjen artificiale.

Per roitje qe leshon vet shoqerija.
Apo per roitje kur dojm ne ti ndajm ti roisim ne menyr ton te praktikes.

Te pershendets dhe te uroj suksese ne bletari.

Nga Gafurri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 2

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty25.04.14 1:24

ska lidhje a artificiale a natyrale kallzoj dyjat gafurr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty27.04.14 21:21

Roitjet tek shoqerit e bleteve fillojn ne te shumten e rasteve ne muajin maj dhe vazhdijn me tutje . per roitje natyrale eshte fjala . Roitja natyrale ose me lshu bleta eshte kur ne shoqeri te bleteve lajmrohen qupiqet e pare ne korniza dhe fillojn te lindin amat e reja dhe sgjoi mbushet me blete dhe nuk kan vende te bollshem per shumicen e bleteve per shkak te zgjoit te ngusht dhe keshtu vjen deri te leshuarja natyrale . kjo eshe ne pika te shkurta pergjegjja per zgjoin natyral.

Kurse per zgjoin artificial ne vet i ndajm shoqerit e bleteve , ajo behet ne forma te ndryshme , me ane te qupiqeve natyral . artificial dhe me ane te sigurimit para kohe te amave per roje qe dojna ti ndertojm apo ti ndajm shoqerit e bleteve kjo eshte ne pika te shkurta per ma shum duhet qe te konsultoheni me ndonje bletar qe keni afer apo te lexoni literatur dhe te mesoni ma shum , por edhe nepermjet internetit mund te mesoni shum per te gjitha format e shoqerive te bletevese dhe si ta zhvillojm bletarin.

Ne fund ju deshiroj suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albaniii
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 2 katesh

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty30.05.14 18:22

Pershendetje, deshta me ja bo ni pyetje pasi qe jam bletar i ri, dhe bleta i ka mush 10 kornizat me miza, tash du me nda, a me ja qit edhe ni kat siperi apo me i nda ne 2 familje me nga 5 korniza me blet. Me respekt Alban Shala
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty31.05.14 7:40

Pershendetje alban po te tregoj pervojen time ske nevoj me shtu katin por ndaje bleten ne dysh mbase vetem ke vendos me e nda. Por ke kujdes ndaj barabart mjalt vez dhe bletet. Suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albaniii
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 2 katesh

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty31.05.14 19:50

pershendetje edhe juve Alfred Cena dhe ju falimenderit per pyetje, por a egziston rreziku se mbasi ti ndaj nga ama te ik kjo pjesa tjeter e bletes apo mos esht mir ti ushqej me ndonje ushqim per ti forcu qit fillim. Ju falimenderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty01.06.14 8:48

Prap simbas pervojes si bletar jo si ekspert nese ka mjalt brenda dhe e ndan mjalten per gjysme ske nevoj me e ushqy me sherbet por edhe nese veq ke vendos mundeah nga pak 3 apo 4 ditet e para. Po normal se bletet e fushes do te kthehen ne kosheren qe tash jane e bletq tjeter do te mbetet me me pal blete. Kur e ndan gjeje emen dhe nje korniz me vez me te pjekura vendose me emen se bashku dhe ata largoj ndersa korniza me veze me te fresketa dhe kosheren pa meme lere ne vendin paraprak ku ka qene kosherja do me thene ndaj 5 korniza ne nje koshere 5 ne tjetren dhe kosheren qe do ta kesh emen brenda vendose ne nje vend tjeter stimuloje dhe besoj se do te jete cdo gje ne rregull . Besoj se kam qene i kjart. Klm suksese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albaniii
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 2 katesh

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty02.06.14 0:03

Z. Alfred plotesisht ke qen i kjart dhe te faleminderit shum per kshillen tuaj shum te vyer per mua.
Klm dhe sukses edhe juve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Roitja e bletëve :: Roitja artificiale-
Kërce tek: