B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty22.06.11 21:14

Ju pershendes, si po kaloni me vjeljen e mjaltes kete pranvere, une kete vit ( deri me 19.06.2011) pata sukses me te madh me vjelje te mjaltes ne krahasim me pranveren e kaluar. Mjalte vjela me 05 maj, 25 maj dhe se fundi me 19 qershor, rendimenti mesatar per nji shoqeri deri me tani eshte 39 kg, shpresoj qe dikun me 20 korrik te vjeli edhe njihere dhe pastaj bletet jane te gatshme per trajtim kunder varoes.
Ju pershendeti!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëA jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty23.06.11 12:29

Une i vola para 4 javesh dhe pata 21.5 kg per koshere. Shpresoj ti vjel dhe pas lule-blirit , pas nja 10 ditesh, dhe pastaj gjithshka qe do te mbledhin do ta kene per ne dimer.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty09.07.11 20:08

Une 1 kosheres qe 2 jav ja kom vene katin siper sepse bleta ishte zhvilluar i kishe 10 korniza full me blete edhe vez kishte shum,niher ja vnova me mrezh qe mos me dalen Matka por e pash qe bletet pak qarkullojshin siper dhe ja hjeka mrezhen pastaj qarkullojn ma mir por kornizat nuk po i punojn shpejt shum pak po i punojn ia kam vene vete 6 korniza 1 ja kom marr posht qka eka pas pa veze hiq vetem kapak mjalt ia vnova siper edhe 1 korniz te pa punuar i vera posht,edhe tjetres ia kam vene qe 4 dit edhe ajo esht sikur kjo vem ajo njeher ika 3 korniza kjo ka filluar qysh ne start ti punoj ma shpejt se kjo edhe kjo nuk ka mrezh ekam plan si ta shoh qe ika punuar kornizat krejt do ti a venoj te dyjav mrezhat qe matka te mos del siper,.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Armendi-05
Anëtarë i ri
Anëtarë i riA jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty07.09.11 17:36

Te nderuar Anetare .I kam tre Koshere qe sivjet i kam ble (me nga 10 Korniza)dhe para tri jave i hoqa mjalin nga kati i dyte dhe vertet jam shume i deshprum dhe i zhgenjyer me punen e tyre sepse kam nxjerr vetem 9,5 kg nga keto tri koshere.Une shoh se ato punojne mire dhe jane te mbushura perplot miza por se per cka kaq pak mjalte mbetet te me tregoni ju.Vullneti im per te punuar me to eshte shume i madh.
Ju lutem me jepni pergjigje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty07.09.11 19:51

Armend, per fat te keq nuk eshte perhere te bletet. Ndikim te madh kane kushtet klimatike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëA jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty08.09.11 9:27

Varet shume dhe nga vendi ku i ke kosheret. Ka vende te varfra me nektar ose me nektar per nje perjudhe te shkurter te sezonit.

Une kete vit mora gati 22 kg mjalt per koshere por e di shume mire se po ti kisha bletet ne ndonje vend tjeter do te kisha mare me shume sepse kisha koloni me me shume se 3 kate me blete, pra koloni te forta.

Gjithashtu varet dhe sa bletare ka ne zonen ku kullosin bletet e tua , Armend.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Armendi-05
Anëtarë i ri
Anëtarë i riA jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty08.09.11 19:12

Valon dhe Artan Ju falemnderes ju kuptova plotsishte .
Problemi te une eshte tash se si ti dimroje ,nuk kam marr asnje hap rreth parapergatitjes dhe shkurt te ju them nuk kam pervoje nuk di dhe, syte i kam te drejtuar nga ju se cfare thoni ashtu te veproje.
Ju pershnes perzemersiht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty08.09.11 19:20

Ju pershendeti, Armend me vjen keq qe vitin e pare nuk ke pase aq mjalte sa ke mendu por kryesorja eshte qe mos te deshperohesh, bletet kane nevoje per kujdes dhe pune. Nuk e di ne cilin muaj i ke blere bletet por ne muajin prill duhet me qene bleta e forte qe te kete mjaft mjalte, bletet e blera me vone me nji kat dhe 10 korniza te plota me blete nuk jane mjaft te forta qe te mbledhin shume nektar.
Une te preferoj qe sa me shpejte ti trajtosh bletet kunder varoes( nese ende si ke trajtu ) e vitin e ardhshem sigurisht do te kesh me shume mjalte se kete vit, parakusht eshte si tha edhe Artani qe te jete vendi i pershtatshem per blete.
Kete vit startova me shoqeri te forta ne pranvere dhe rendimenti mesatar per shoqeri ishte 45 kg. , po mire nese ne muajin gusht dhe shtator nuk luftohet varoa ateher edhe viti i ardhshem bletar nuk ka me qene i suksesshem.
Armend mos u deshpero se keshtu e ka bletaria, e kemi nji pasion si bletar shume te mire dhe nuk mundemi ti largohemi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Armendi-05
Anëtarë i ri
Anëtarë i riA jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty12.09.11 16:49

Bajgora te lutem ty dhe te tjeret te me ndihmoni...Mua me duhet tash te marr informacione nga ju se si duhet trajtuar Kunder VARAOAS .Kam lexuar postimet e anetareve dhe veshtire te ju kuptoj ....perderisa dikush nga anetaret thote se me Acid formik eshte menyra me e mire tjetri thote se preferohet me acid Oksalik disa thone se me shkopinje(shtapiqa) Fluvovin.. etj.me tregoni ju lutem se kur duhet trajtuar data e perafert. dje kam kontrolluar kosheret dhe shoh se jane duke mbledhur ngapak mjalte.
Une jam shume i interesuar qe vitin e ardhshem te kem afer 20 koshere pra te bleje dhe ta rris numrin e koshereve.
Ju pershendes duke shpresuar ne nje pergjigje te munshme nga ju apo kushdo qofte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty12.09.11 16:58

Armend te pershendeti,
nese nuk i ke trajtuar ende kunder varoas etehere trajtoi menjehere, trajtoi me shkopinj, e di qe me heret ka pasur edhe nji preparat per tymosje , nuk e di a ka ende po mire trajtoi menjehere, per trajtim me acid formik te duhet edhe avulluesi i acidit, acidin oksalik duhet te perdorish ne muajin dhjetor, po mire trajtoi sot menjehere me shkopinj ose qka te ka ne dyqan te bleterise kunder varoes.
Armend tash nuk ka qka te mbledhin bletet, duhet te kesh kujdes qe te kane mjaft ushqim ne shoqeri, nese ke ushqimore atehere beje nji perzierje 3 kg sheqer me 2 Litra uje, vendose ne shoqeri dhe nese nuk kane mjaft ushqim do ta marrin mbranda nji dite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty12.09.11 17:02

https://www.youtube.com/user/bajgora3
Ne kete menyre i trajtoi dhe i ushqej bletet qe nga 1 gushti, ne nji ane e vendosi avulluesin e acidit formik e ne anen tjeter enen ku e vendosi sirupiun e sheqerit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Armendi-05
Anëtarë i ri
Anëtarë i riA jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty20.09.11 11:29

Bajgora3 prej dates 16/092011 jam duke iu dhene ne mbremje Sherbet sheqeri 1.5 :1 liter uje ndersa prej dje ne mbremje Pika Nozemoze dhe Forsapin te prodhuar nga Novi Sad
cfare me duhet tjeter trajtim ne kete kohe perpos acidit oksalik qe duhet ne dhjetor.
Pres pergjigje te munshme nga ti apo kush do tjeter
Ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty20.09.11 20:11

Armend te pershendeti,
mire qe i ushqen bletet se sigurisht kane nevoje, sa per ato barna qe i trajton bletet eshte me rendesi qe ti trajtosh kunder varoes, nese Forsapin eshte kundes varoes atehere ke be pune te mire, edhe diqka ne kohe kur i trajton bletet kunder varoes nuk duhet ti ushqesh, bletet ushqehen para dhe pas trajtimit,
Armend shpresoj qe te kemi fat kunder varoes e te na dalin bletet shendosh ne pranvere
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?   A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A jeni te kenaqur me sasine e mjaltes deri me tani?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve-
Kërce tek: