B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Luzmë bletësh në shtatorë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty11.09.11 16:56

Luzmë bletësh në shtatorë! DSC00134
Luzmë bletësh në shtatorë! DSC00132

 Matkа:

Luzmë bletësh në shtatorë! DSC00133


Edituar për herë të fundit nga Valon në 17.12.12 12:42, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty12.09.11 16:48

Valon te pershendeti,
a jane keto bletet e juaja, nese po si do te vepron metutje, nga sasia e bleteve shihet qe nuk munden te dimrojne, eshte shume vone per formim shoqerie, largimi i ames dhe bashkimi i bleteve me shoqeri tjeter kishte qene zgjidhja qe e kisha preferu,
pershendetje e te shkofshin bletet mbare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty13.09.11 21:47

Bajgora, jo keto sjane nga bletet e mia. Ishin grumbulluar ne oborin e nje te afermi.

I bashkova me nje shoqeri tjeter, por nuk u pranuan sic duhet.

Te pershendes,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty13.11.12 1:11

o valon ke gabuar se bleta nuk roiti ne shtator ne kushtet ton klimatike ne australi ndoshta se di apo diku tjeter mirp ketu eshet ne pytje roi i detyrushem ku shoqrija e cila nuk i ka pas kushtet elementare per dimrim eshet detyruar qe ta leshoj folen ku si faktor mund te cekim: smndje, kryesisht nga varja po sbejn prijashtim edhe smundje tjera,sasija e pa mjaftushme e ushqimit dhe kushtet tjera elementare jo te mira(foleja) jan mundsi reale te rotjes se shtatorit. por gjithmon duhet te kemi kujdes nga keto roje sepse egziston mundsi reale te infektimit te shoqrive te shendosh dhe smurjen e krejt parkut te bletve. bletart e mir rojin e refuzojn edhe ne maj per ta ruajtur parkun sepse nji roj te till e formojn ne gjdo moment qe deshirojn. ju pershendes dhe paraqituni ne forum, per te ardhur te ma e mira duhet qe te kundershtohemi me argumente dhe kunder argumente per at egziston forumi qe ti rrisim vlerat, dijen e bletaris. ju pershendet ziko.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty14.11.12 22:12

Pershendetje Ziko .Duke pasur parasysh kushtet klimatike qe jane duke mbretruar ne Europe ne pergjithesi e ne veqanti ne Bllkan viteve te fundit edhe ky fenomen eshte i mundur ne muajn shtator .Nuk pajtohem me faktin se ne shtator bleta del nga kosherja qofte nga varoja apo mungesa e ushqimit etj. Asegje nuk eshte apsolute pa edhe bleta ne kete rast mundet me fituar instiktin per roitje .Ndersa sa i perkete faktit se bletaret e mire thoni se i ikin edhe roit te bletes ne muajn maj nuk pajtohem gjithsesi .Bletari i mir epranon e trajton dhe afteson rojn e tille per tu pamvarsuar .ju pershendet lumi Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty14.11.12 23:17

pershendetje:thua kushtet klimatike po e di ne europ po edhe ne ballkan sigurisht se jetoj ne kosov per mua dhe shum bletar tjer ka ni fenomen po jo si ky aj eshet se nga thatsirat e viteve te fundit bleta ka ndryshue ne pregaditjen e dimrimit ku pregatitjet i fillon me heret se viteve te me hershme viti kalendarik i bletes me par filnte me 1 gusht mirpo tani ne baz te kushteve klimatike qe po mbizotrojn viteve te fundit per nja 15-20 dit po fillon me heret si pasoj e keti fenomeni shoqrit veqse me 15 korrik po i largojn brumbujt qka do te thot se po fillon pregaditja dimrore e shoqris ne ne ket koh si bletar kemi hall qe ama te mbaj pjellshmerin edhe ndonj dit me teper me stimule te ndryshme qe shoqria te jet se paku 8-10 kornizshe a per roitje sbehet fjal se tek e fundit kush do i mbarsoj amat ne at koh ku besoj se asnji shoqri normale ska brumbuj perveq najnji me ame te rreme apo me am te pa mbarsume po te une ne bletore skam aso shoqri. nuk kam permendur apsolute se veq zotit ska krijes apsolute. a sa i perket sherimit e kam nji shok thot prei te keqe hajr ska dhe e perdor nji metod aspak human vetem sulfuri i sheron po pse ai thot sa vjet merrm me to nga shoqrit e kqia apo te smura nga nji e smur kam ber dy duke e sheruar. a at te cilen e kam likuduar vetm at e kam humbur, ithom po sben ka barna po thot ma trego nji bar i cili deri tani e ka sheruar nji smundje ne bletari:varozen ,nga perdorimi i barnave nga varoza jakobson kemi varozen destruktor, nozomzen ku nga perdorimi i barnave nga nozomza apis kemi kalu nozomoza cerana shum ma e rrezikshme ne bletari e kshtu me rradh.kshtu e ka bletari meson nga gabimi i tjetrit a e pagun nga gabimi yt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty16.11.12 21:29

Pershendetje ziko :
Nuk ka dyshim se te gjifhe bletaret synojne qe te kene shoqeri sa ma te forta dhe sa ma te shendetshme .Po qe se i qases bletarise si hobi atehere ndoshta edhe mundet me ndodhur qe te perdoret sulfuri siq thua per ate shokun .Por per bletaret qe e kane pasion dhe prognoz bletarin nuk do te jene me rendesi semundjet e ndryshme se me ato probleme meren shkenctaret dhe laboratoret anekende botes ,ne na mbetet qe te jemi bletare te zellshem ,te pastert,dhe solidare ma bletet dhe qe te mose na dhimset investimi ne to,qofte investm material aop kohor. Sukses
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty18.11.12 21:56

pershendetje:pere mua egzistojn keto bletore:
1.bletore hobiste apo si thuani ju pasion.
2.bletore ekstenzive.
3. bletore intenzive.
te gjitha keto kan nji qelim prurje te mirave matriale pa marr parasysh se cilin tip te bletores e kemi hargjimet perafersishte te njeta per shoqri i kemi mirpo te mirat ndryshojn bletorja intenzive ka fitme ajo ekstenzive eshet me na pa kojshia se kemi blet ska rendsi fitimi se ka vetem humbje, a hobizmi kerkon dije mjete matriale pun te pa lodhshme gjat gjith vitit me inovacione te kohes teknologji te reja te blet rritjes percjellje te
avancimeve rajonale e me gjer kshtu po i zbatove te gjitha keto vje baras
me problemet merren bletaret smundjet jan shum me rendsi sepse te gjith at qe me mund me vite e avancojm na e shkatrron per nji moment i humbim shoqrit mjetet kosheret gjth mundin e dhen a shkenctaret shum pak kan dhen sa i perket smundjeve ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fitimthaqisibovc
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R

Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty24.02.13 16:17

Un personalisht ,Ne vitin 2010 dhe 2011 nuk ikum trajtue me asni bari ,dhe suksesi ka qen 100 perqind ma i sukses'shme . NJI kojshi i imi ne 2004 2005 99 shoqeri i kan shkue per nji dit ,vetem njo ska mrrie me ja qit pogaqen ,vetem ajo i ka shpetue edhe tash nuk merret me bletari, Osht deshprue shum shum ,un per at shkak si kum trajtue 2 vite dhe kam pas sukses vite radhazi.Por spo guxoj me i lan pa trajtime kunder ketyre. sepse nuk ekam ket pun te vetum ekam pun dytsore ,andaj spo guxoj me bo eksperimente. me 31 korrik 2012 me ka lshue nje blet u befasova skisha ide por shkova me ble nji sanak dhe sdisha cila ka lshue ,por e zbulova dhe i nejta gati e forcova,.Tash osht shum mir po sjam i knaqur me,roitje te vonshme skom pas coment per ket roitje ju pershendet fitim thaqi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Luzmë bletësh në shtatorë! Empty
MesazhTitulli: Re: Luzmë bletësh në shtatorë!   Luzmë bletësh në shtatorë! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Luzmë bletësh në shtatorë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Roitja e bletëve :: Roitja natyrale-
Kërce tek: