B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Shkrrirja e hojeve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Shkrrirja e hojeve Empty
MesazhTitulli: Shkrrirja e hojeve   Shkrrirja e hojeve Empty05.10.11 11:53

ju lutem valon un si antar i ri i keti forumi ndoshta spo di u paraqit si duhet por ju lutem per mirkuptim nga antari iri gafurrarifi un deshta me e ba ni pytje e kush munu me u pergjegj ju falenderoj pytja eshte simuj me e shkri disa hoje te bletve ne dyll ume tregoni menyren e shkrirjes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shkrrirja e hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Shkrrirja e hojeve   Shkrrirja e hojeve Empty05.10.11 16:20

Ja njera menyrë (me diell) gafurr:Egzistojne edhe shkrires apostafat me diell (solare).

Nese nuk ke nje pajisje te tille atehere me lehte eshte qe hojet e grumbulluara t'i futish ne nje ene te thelle ne te cilen paraprakisht vendosish uje. Sebashku vendosen mbi zjarr deri sa hojet te shkrihen plotesisht. Ashtu te nxehte materjalin e filtrojme mbi nje ene tjeter ne te cilen poshatu fusim uje te ftohte. Si filter mund te perdoren edhe thaset per patate ose qepe (duke i dyfishuar - vendosur nje mbi nje qe filtrimi te behet me mire). Permbajtjen e shtrydhim (shtypim) mire derisa te del i tere dylli i shkrire. Pjesen qe ngel (mbeturinat) ne thes e hudhim.

Mire eshte qe procedura te perseritet edhe njehere qe pastertia te jete me e madhe.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Shkrrirja e hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Shkrrirja e hojeve   Shkrrirja e hojeve Empty08.10.11 16:26

ju falernderoj shum juve Valon per ket pergjigjje shum te bukur edhe nihe faleminderit shum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Shkrrirja e hojeve Empty
MesazhTitulli: Re: Shkrrirja e hojeve   Shkrrirja e hojeve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkrrirja e hojeve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Dylli-
Kërce tek: