B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Luftimi i varroas në kohën e kullotave

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Egzoni
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : lr

Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty
MesazhTitulli: Luftimi i varroas në kohën e kullotave   Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty16.02.12 19:53

Pershendeteje koleg bletar.

Deshta te pyes per luftimin e varoas ne kohen aktive te bleteve me ane te kornizave me hoje mashkullore.
Si ndikon kjo ne prodhimin e mjaltes pasi qe ne kete rast zgjoi ka nje korniz me pjell me pak edhe per rritjen e meshkujve shpenzohet me shume ushqim.

Faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty
MesazhTitulli: Re: Luftimi i varroas në kohën e kullotave   Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty20.02.12 17:32

Pershendetje i nderuari Egzon.

Luftimi i varose ne kohen aktive me ane te kornizave boshe ( hoje mashkullore ) në kohen e fundit është duke u perdorur si nje metode bashkohore e cila ka disa avantazhe .
1. Duke e pasur parasyshe qe shoqerite e bleteve zakonisht mbas gjysmes se dyte te muajt Prill pothuaj ne perqindje shume te madhe fitojne instikt per Roitje (leshim).Prandaj edhe bletaret duke dashur qe te arrine rendimente sa ma te medha ne grumbullimin e mjaltit , mundohen qe permese veprimeve te ndryshme qe ta humbin apo zvoglojne ne mase sa ma te madhe instiktin e Roitjes te shoqerit e fuqishme te bleteve .Nje nder metodat qe po praktikohet eshte edhe kjo metode me korniza boshe ( hoje mashkullore ).Ku me kete raste bletet e reja aktivizohen ne pune ne ndertimin e hojeve ne kornizat boshe , e me kete synohet qe ne nje fare menyre se zvoglohet deshira per Roitj te shoqerise se bletes .
2. Efekte tjeter qe arrihet permese luftimit te varose ne kohen active me korniz boshe eshte edhe zvoglimi i shumimit te varose ,kur dihet fakti se edhe varot ashtu si shoqeria e bleteve me rritjen e aktivitetit te punes se bleteve ne natyre rritet edhe numeri i varose ne koshere. Duke pasur parasyshe qe varot preferojne hojet mashkullore prandaj eshte edhe metode adekuate ne lufte kunder tyre .
Nese arrime qe ta zvoglojme instiktin per roitje, rendimentet me siguri edhe nuk do te mungojne . Ndersa sa per shpenzim te ushqimit qe nevoitet per kete, kjo nuk ka ndonje domethenje te madhe ,kure kihen parasyshe avantazhet qe arrihen me kete metode te veprimit.Pra une mendoje qe ja vlene qe te praktikohet,se paku te eksperimentohet ne disa shoqeri.
Sukses ju deshironë Lumi sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Egzoni
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : lr

Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty
MesazhTitulli: Re: Luftimi i varroas në kohën e kullotave   Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty23.02.12 19:28

Faleminderit Avni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty
MesazhTitulli: Re: Luftimi i varroas në kohën e kullotave   Luftimi i varroas në kohën e kullotave Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Luftimi i varroas në kohën e kullotave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fillimi i trajtimit kunder varroas!
» Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve :: Varroatoza-
Kërce tek: