B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Pranvera e vitit 2013

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Pranvera e vitit 2013 Empty
MesazhTitulli: Pranvera e vitit 2013   Pranvera e vitit 2013 Empty27.06.13 22:56

Përshëndetje.Në Evropën perëndimore klima e pranverës ishte shumë e vështirë për bletët.Temperatura të ulta dhe shumë lagështi. Lulëzimi ka të paktën dy javë vonesë. Ka shumë roitje dhe probleme me ndërzimin (fekondimin) e mbretëreshave të reja. Tërheqja e dyllit në katet e sipërme ishte pothuajse në zero deri në fund të mait. Personalisht pata 5 roitje në 3 koshere dhe 3 matka të ardhura në koshere bosh. Bëra reth 30kg mialtë pranveror në 3 koshere. Me 4 koshere bëra 2 për ti fuqizuar që të punojnë me blirin që sapo ka çelur dhe gështenja që do çelë javën e ardhshme, besoj. Ka akoma piellje meshkujsh dhe me siguri do provoj të bëj nukleuse nga fundi i gushtit për ta provuar. Se më duket se sezonet janë duke u shtyrë. Mesa po ndjek kushtet klimaterike në Ballkan janë më të përshtatëshme për Bletarët.

Ergys Poreçi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Pranvera e vitit 2013 Empty
MesazhTitulli: Re: Pranvera e vitit 2013   Pranvera e vitit 2013 Empty28.06.13 22:55

Pershendetje..

Ketu ne Amsterdam .... me keq akoma.. vetem 10-12 dite me diell dhe shume shi .
Nuk behet fjale per mjalt, as per ndertim hojesh te reja...
Kete te enjte mu desh ti ushqeja me sherbet se kolonite kishin relativisht mire pjellje ( larva) dhe asgje per ti ushqyer ato... Bletet kishin filluar te beheshin agresive... .
Jam nje cike pesimist per kete vere...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Pranvera e vitit 2013 Empty
MesazhTitulli: Re: Pranvera e vitit 2013   Pranvera e vitit 2013 Empty04.07.13 18:10

Po ketu ne Kosove mire eshte ket vit pranvera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Pranvera e vitit 2013 Empty
MesazhTitulli: Re: Pranvera e vitit 2013   Pranvera e vitit 2013 Empty07.07.13 12:06

Gafurrarifi"]Po ketu ne  Kosove mire eshte ket vit pranvera . Ka marr me shi por ka edhe polen dhe jan te zhvilluara shoqerit shum mir por kan edhe mjalte edhe per veti edhe per ne.
Ni shoqeri ka leshuar deri ne tri her dhe jane zhvillu keto shoqerite reja shume shpejt i kan mbushe me miza blete nga ni kate edhe mjalt kan tubu per veti por mu ka deshte qe tjave qes nga ni gjysem kati per te mos rojitur jane duke u zhvilluar shum mire.


Ju pershendes dhe suksese te gjith bletarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Pranvera e vitit 2013 Empty
MesazhTitulli: Re: Pranvera e vitit 2013   Pranvera e vitit 2013 Empty27.07.13 17:36

Përshëndetje. Java e tretë me diell dhe ngrohtësi në perëndim të Francës. Megjithëse pa shumë experiencë bashkimi i 2 shoqërive solli frutat, në 3 javë në të 2 kosheret vola 45kg mialtë , kryesisht
gështenjë. Mbas pushimeve do mbledh prapë. Janë duke punuar me manaferrat. Nga 8 koshere vetëm 3 dhanë mialtë deri tani, afërsisht 70 kg. 30kg gati për ti çuar në familje, në Shqipëri. Artan shpresoj që do jetë gjithashtu pozitive, koha në Amsterdam:D 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pranvera e vitit 2013 Empty
MesazhTitulli: Re: Pranvera e vitit 2013   Pranvera e vitit 2013 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pranvera e vitit 2013
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Karrem (tërheqës) luzmash (rojesh)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Ekologjia, klima dhe moti-
Kërce tek: