B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Mbreteresha te rritura artificialisht

Shko poshtë 
+3
poreci49
emini
Aleksshehu
7 posters
AutoriMesazh
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : Lr

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty20.04.14 21:59

Doja te dija se a prodhon njeri mbreteresha te rritura artificialisht. pra kush shet mreteresha te gatshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : langstroth

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty23.05.14 17:55

Ju lutem me jepni nje ide nese kam vepruar mire ose jo. Ne njeren nga kosheret e ndara para nje muaji, aty ku mungonte mbreteresha u vendos nje cibuk i ri i formuar. Me pas koha, sic e dini, mbajti me shira te vazhdushem dhe ulje temperaturash..... Pas nje muaji shikohej ne koshere pak veze te mbyllura, por te shperndara ne menyre te parregullt ne tre-kater korniza...... Mendova se kemi te bejme me pjellje te bleteve puntore. Sot shtova mbi kete koshere nje familje tjeter me memen dhe 2-3 korniza me pjelle, me nje gazete te lagur me raki dhe me vrima. Paraprakisht te dy kosheret i laga te gjitha kornizat me sprucim rakie.
Nuk e di ne kam vepruar mire?..... Po nese ne kosheren ekzistuese ndodhet nje mbretereshe( e dobet besoj) cfare ndodh ne dy familjet e bashkuara?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Për Aleksshehu   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty24.05.14 8:46

Aleksshehu shkruajti:
Doja te dija se a prodhon njeri mbreteresha te rritura artificialisht. pra kush shet mreteresha te gatshme.

Përshëndetje Aleks. Adresë nuk kam por dëgjova që në Korçë ka një ndërmarje Bletarie që meren me ritjen e mbretëreshave. Pyet Gëzim Halimin që është atje dhe besoj se do të ndimojë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Për eminin   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty24.05.14 9:09

emini shkruajti:
Ju lutem me jepni nje ide nese kam vepruar mire ose jo. Ne njeren nga kosheret e ndara para nje muaji, aty ku mungonte mbreteresha u vendos nje cibuk i ri i formuar. Me pas koha, sic e dini, mbajti me shira te vazhdushem dhe ulje temperaturash..... Pas nje muaji shikohej ne koshere pak veze te mbyllura, por te shperndara ne menyre te parregullt ne tre-kater korniza...... Mendova se kemi te bejme me pjellje te bleteve puntore. Sot shtova mbi kete koshere nje familje tjeter me memen dhe 2-3 korniza me pjelle, me nje gazete te lagur me raki dhe me vrima. Paraprakisht te dy kosheret i laga te gjitha kornizat me sprucim rakie.
Nuk e di ne kam vepruar mire?..... Po nese ne kosheren ekzistuese ndodhet nje mbretereshe( e dobet besoj) cfare ndodh ne dy familjet e bashkuara?

Përshëndetje.
Në qoftë se koha nuk është e mirë mbretëreshe nuk bën fluturim fekondues. Ajo pret ditë të mira por ndonjëherë përfiton disa orë midis shirave për të dalë dhe çdo gjë varet nka përqëndrimi i meshkujve në perimetrin afër zgjoit~3km/5km.
Vezë të mbyllura=? Vezë të reja apo qeliza të mbyllura.
1/ Vezë të reja në gjëndje të çregullt ose 2/3 në një qelizë=piellje bletësh punëtore ose mbretëreshë e vjetër mbi 3/4 vjeçare.
2/ Qeliza të mbyllura në mënyrë të çregullt=problem sëmunjeje ose ftofje të pjelljes= marje masash sanitare.

Si do vepronja në këtë rast. Do prisnja të paktën 15 ditë dhe do bënja një vizitë të re për të parë se ka apo jo piellje të re. Pastaj do merja masa e duhura sipas rezultatit të vizitës.

Tani gjen literaturë për Bletarinë në Tiranë. Mund të shkarkosh librin e Kleanthi Dhucit në forum ose mund ta blesh në librari në Tiranë se e kanë riedituar vjet.
Bletarisht E.Poreçi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty24.05.14 21:26

pershendetje doja nje pergjigje nga ju te nderuar bletar me provoj.Nuk kam ber asnje her ndarje artificiale pasi jam i ri ne betari qe nga vjet,por nga temat e lexuara ne forum mendoj se kam arrit diqka te kuptoj
Pytja eshte kam dy koshere e tani thuajse eshte e mbushur plot ne blet , ne sa koshere te reja me propozoni te i ndaj nga 2y apo nga 3 apo ne sa koshere pasi e kam stimuluar me ushqim artificial me sherbet 2 me 1 uj.apo te bej nje ndarje tani mas nje jave tjeteren e keshtu me radh pasi jam i interesuar qe te shtoj numrin e jo te marr mjalt sivjet , ju faleminderit per kohen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alfred Cena
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty25.05.14 9:13

Pershendetje prishtinasi pasi qe je fillestar me e leht me efekektive dhe qe besoj do te kesh sukses 100 perqind eshte me i nda ne 2 pjese nje blet. Edhe ne me shume pjese bene por mvaret tash prej teje sa ke mundesi dhe sa ke lexu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty25.05.14 23:13

Alfred Cena shkruajti:
Pershendetje prishtinasi pasi qe je fillestar me e leht me efekektive dhe qe besoj do te kesh sukses 100 perqind eshte me i nda ne 2 pjese nje blet. Edhe ne me shume pjese bene por mvaret tash prej teje sa ke mundesi dhe sa ke lexu.
alfred faleminderit sot ne mengjes e hapa kishte shum blet githashtu edhe vez te fresketa dhe te mbyllura po qibuk apo larva te amave nuk hasa deshira ime eshte te ndaj ne 3 apo 4 pasi veq bagreni ka luluzuar tek ne po pres edhe nje jav se a do formojn qibuk te amave
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : langstroth

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Faleminderit    Mbreteresha te rritura artificialisht Empty26.05.14 17:55

poreci49 shkruajti:
emini shkruajti:
Ju lutem me jepni nje ide nese kam vepruar mire ose jo. Ne njeren nga kosheret e ndara para nje muaji, aty ku mungonte mbreteresha u vendos nje cibuk i ri i formuar. Me pas koha, sic e dini, mbajti me shira te vazhdushem dhe ulje temperaturash..... Pas nje muaji shikohej ne koshere pak veze te mbyllura, por te shperndara ne menyre te parregullt ne tre-kater korniza...... Mendova se kemi te bejme me pjellje te bleteve puntore. Sot shtova mbi kete koshere nje familje tjeter me memen dhe 2-3 korniza me pjelle, me nje gazete te lagur me raki dhe me vrima. Paraprakisht te dy kosheret i laga te gjitha kornizat me sprucim rakie.
Nuk e di ne kam vepruar mire?..... Po nese ne kosheren ekzistuese ndodhet nje mbretereshe( e dobet besoj) cfare ndodh ne dy familjet e bashkuara?

Përshëndetje.
Në qoftë se koha nuk është e mirë mbretëreshe nuk bën fluturim fekondues. Ajo pret ditë të mira por ndonjëherë përfiton disa orë midis shirave për të dalë dhe çdo gjë varet nka përqëndrimi i meshkujve në perimetrin afër zgjoit~3km/5km.
Vezë të mbyllura=? Vezë të reja apo qeliza të mbyllura.
1/ Vezë të reja në gjëndje të çregullt ose 2/3 në një qelizë=piellje bletësh punëtore ose mbretëreshë e vjetër mbi 3/4 vjeçare.
2/ Qeliza të mbyllura në mënyrë të çregullt=problem sëmunjeje ose ftofje të pjelljes= marje masash sanitare.

Si do vepronja në këtë rast. Do prisnja të paktën 15 ditë dhe do bënja një vizitë të re për të parë se ka apo jo piellje të re. Pastaj do merja masa e duhura sipas rezultatit të vizitës.

Tani gjen literaturë për Bletarinë në Tiranë. Mund të shkarkosh librin e Kleanthi Dhucit në forum ose mund ta blesh në librari në Tiranë se e kanë riedituar vjet.
Bletarisht E.Poreçi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eraldi78
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : po

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty11.06.14 13:38

Pershendetje te gjitheve, doja te blija rreth 20 mbreteresha te reja, te fekonduara, per te mos humbur kohe gjate procesit natyral qe kerkojne bletet per krijimin e tyre. Kjo per arsye se bletet i kam ne nje vend malor rreth 900m mbi nivelin e detit, dhe koha qe me mbetet pas ndarjes nuk me premton per nje zhvillim optimal te tyre ne menyre qe te hyjne te forta mjaftueshem per te perballuar stinen e dimrit. Jam i interesuar te informohesha nga ndonjeri prej jush qe nese mbretereshat i blej ne Kosove a jane ato kompaktibel me rracen e bleteve tona ne Shqiperi, apo e mira do te ishte qe te gjeja nje bletar ne Shqiperi i cili merret me krijimin e mbretereshave te reja dhe ti bleja tek ai?
Nese njihni dike serioz dhe te besueshem qe ofron mbreteresha te reja te fekonduara brenda territorit te Shqiperise do ju isha teper mirenjohes nese do te me informonit.
Kalofshi mire. Eraldi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty13.06.14 17:18

Pershendetje te gjithe bletareve te forumit: Pa dashur te bej reklame, ne Korce eshte nje ferme e specializuar per ritjen e mbretereshave. Kjo ferme me sa di, ka trgetuar mbreteresha deri ne Tropoje, Vlore dhe ne gjithe Shqiperine. nr telefoni 0692302658 0682446322 Keto jane nr e telefonit te fermes Pandmed. Njeri nga prodhuesit eshte antar i forumit tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : Lr

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty19.06.14 8:22

pershendetje z.Gezim. doja te dija cfare lloje bletesh kane aty ne korce ata qe prodhojne mbreteresha.Faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eraldi78
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : po

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty22.06.14 15:20

Gezim Halimi shkruajti:
Pershendetje te gjithe bletareve te forumit: Pa dashur te bej reklame, ne Korce eshte nje ferme e specializuar per ritjen e mbretereshave. Kjo ferme me sa di, ka trgetuar mbreteresha deri ne Tropoje, Vlore dhe ne gjithe Shqiperine. nr telefoni 0692302658  0682446322  Keto jane nr e telefonit te fermes Pandmed. Njeri nga prodhuesit eshte antar i forumit tone.
Shume faleminderit per informacionin Gezim. Kam qene shume i zene me pune kete jave dhe vetem sot arrita ta shikoj pergjigjen tende. Te uroj gjithe te mirat. Me respekt, Eraldi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Mbreteresha te rritura artificialisht Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreteresha te rritura artificialisht   Mbreteresha te rritura artificialisht Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbreteresha te rritura artificialisht
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: