B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 URGJENT Aethina tumida (Murray)

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty12.10.14 21:15

Në fillim të shtatorit një alarm tronditi bletarët Evropian. Në Kalabri (Itali), në disa koshere zbuluan një koleopter të vogël. Brënda javës bletarët Gjerman, Francez dhe Zvicerian që kishin bletë në Itali i futën në shtetet e tyre. Fatkeqësisht për ne bletarë, supozimi u konfirmua. Po në Itali, në komunën e Gioia Tauro(fshati Sovereto Kalabri) në 3 koshere nukleuse u gjet koleopteri i vogël i koshereve( Aethina tumida) anglisht SHB (Small Hive Beetle) Në 2 shtator u supozua në 11 shtator u konfirmua nga laburatori (IZS delle Venezie,Padua)
Kampione u dërguan dhe në laburatorin referencë të Bashkimit Evropian (Anses Sophia-Antipolis, France) që konfirmoj.

Koleopteri i vogël i kosheres është një organizmë exotik që jeton në koshere dhe ushqehet me larvat e kolonisë, me mialtë dhe me polen. Shkatëron kornizat, fermenton dhe ndot mialtin me jashtëqitjet e tij.

Aethina tumida nuk mund të eliminohet në qoftë se hyn në Evropë. 

Tani që hyri si do bëhet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: Re: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty12.10.14 21:27

Po shtoj disa dokumente në frëngjisht.

Shtova tre doc po nuk po duken, mbase s'kam bërë proçedurën e duhur. të shohim më vonë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: Re: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty12.10.14 21:51

Z, porci mund te na tregosh ndonje foto te keti organixmi egzotik se si duket , ju flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: Re: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty13.10.14 22:43

Për një foto po dërgoj një link.


[url=https://www.google.fr/search?q=aethina+tumida&client=firefox-a&hs=DWT&rls=org.mozilla:fr:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=sjc8VLG6MIKtPPycgLAP&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1680&bih=913]

foto në google.

Në qoftë se linku nuk funksionon shtype emrin e koleopterit në google dhe shiko fotot.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: Re: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty16.10.14 23:24

Përshëndetje!

Të reja nga Kalabria. Në datën 15/10, janë gjetur 37 bletari të infektuara, në perimetrin e 20 km të zonës së izoluar. Asnjë infektim mbi këtë perimetër. Reth 1500 koshere janë djegur pa dëmshpërblim tani për tani. Mbas shkatrimit të koshereve toka u disenfektua me insekticid Deadyna(cypermethrine et tetrametrine) 4m reth vëndit të koshereve.
Një video për të parë dëmtimet që shkakton koleopteri.

small hive beetle damage – YouTube
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: Re: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty01.12.14 19:03

Përshëndetje.

Të reja për Aethina Tumida. Një infektim u gjet në Sicili në komunën e Syrakuzës, mbi 100km larg zonës së infektuar në Kalabri.
Për ata që duan të ndiekin evolucionin e epidemisë po ve linkun e organizatës epidiemologjike Italiane.
Eshtë në italisht kuptohet.
Linku 1 harta e zonës së mbrojtjes. : [You must be registered and logged in to see this link.]

Linku 2 faqia zyrtare. : [You must be registered and logged in to see this link.]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty
MesazhTitulli: Re: URGJENT Aethina tumida (Murray)   URGJENT Aethina tumida (Murray) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
URGJENT Aethina tumida (Murray)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Armiqtë dhe dëmtuesit e bletëve-
Kërce tek: