B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Receta për përgatitjen e pogaçeve.

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty04.01.15 13:42

Parathnie.

Për përgatitjen e pogaçes gjëja më e rëndësishme është kontrolli i saktë i temperaturës.
Prandaj pajisia me një termometër preçis gatimi është e domosdoshme.

Receta 1

1 lit ujë
5kg sheqer
0,5kg mialtë (I cilësisë të mire)

Mënyra e prodhimit

1. Etalonimi I termometrit : (duke ditur që uji vlon në temperatura të ndryshme në nivele mbi detar të ndryshem) vëloni ujin dhe shënoni temperaturën e vlimit që do ta quajmë T. Në rastin tim 99°C. Dmt T=99°C
2. Në një enë veç ngohet mialti në banjo/mari që të bëhet i lëngshëm.
3. Në një enë të madhe, vlojmë ujin dhe i shtojmë sheqerin avash-avash (pak nga pak) duke e trazuar që të tretet dhe mos ngjitet si karamel në fund të tenxheres. Me një lugë heqim shkumbën që formohet në sipërfaqe.
4. Ngremë temperaturën T + 16°C (+ 15°C pogaçe e butë që konservoher keq,+18°C pogaçe shumë e forte dhe +20°C pogaçe e pa përdorshme). Në rastin tim T=99°C + 16°C => 115°C
5. Kur arimë T+16°C fikim zjarrin dhe shtojmë mjaltin duke e trazuar(përzjerë).
6. E lemë të ftohet pa trazuar. Kur zbret tek 80°C reth 1 orë më vonë, e trazojmë energjikisht që të zbardhet . Përzierja me rahës vezësh elektik ose me bërës brumi elektrik jep një kristalizim më të mirë të hollë dhë më të vogël.
7. Si pëfundim e hedhim në enë plastike ,qese ose tepsi që të ftohet. Në rastin e tepsisë, kur të jetë ftohur e presim me madhësinë e duhur, përmbysim tepsinë dhe i ambalazhojmë si të duam.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty04.01.15 14:04

Receta 2

1lit ujë
5 kg sheqer
0,1 kg mialtë
5 cl uthull alkoli ose 5 cl ngjyrë propolisi

Mënyra e prodhimit është fiks fare si receta1, në pikën 4 uji vlon së bashku me uthullin e alkolit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty04.01.15 16:29

Receta për pogaçe proteinike.

Këto pogaçe përdoren në përgjithësi për stimulimin e shoqërive gjatë ndarjeve ose shtimit të kolonive dhe për prodhim qelizash mbretëreshe.

Receta 1
10%-20% polen, 30% maja bire, 45% miell pe soje, 15%-5% shurup ose mialtë.

Përziejmë polenin me shurupin e vakët ose mialtin, shtojmë majanë dhe në fund miellin e sojës, pak nga pak sa të bëhet si brumë buke.

Receta 2 (me më pak proteina.)
5% maja bire, mialtë, sheqer pudër pa amidon (sheqeri që i hedhim llokumeve që mos ngjisin) 2 fishin e sasisë së mialtit. Përzierja e njëjtë si më sipër.

Recetë Kanadeze 3.
1 kg polen, 5kg maja bireose miell soje, 4kg sheqer, 2litra ujë.

Recetë kur mungon poleni 4.
350g miell soje, 150g maja bire, 200g pudër të verdhës së vezëve dhe mialtë derri sa përzieria të jetë si brumi i bukës.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty06.01.15 14:20

pershendetje z.poreci49. a ekeni perrgadit njeren nga keto receta edhe a mundeni me thjeshet ti tregoni perbersit e ketyre recetave pasi disa perberes dallojn ne varshmerei te rajoneve te gjuhes shqipe psh, miell soje apo uthull te alkoholi. a duhet te jet sheqeri i bluar apo shqeri qe pordoret ne kuzhin per kafe e qaj, etj ju faleminderit per ndihmen , edhe nje her te i tregosh emrat e perbersve nese nuk priton ne varshemri te rajoneve shqipater pasi disa spo i kuptoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty10.01.15 22:54

prishtinasi shkruajti:
pershendetje z.poreci49. a  ekeni perrgadit njeren nga keto receta edhe a mundeni me thjeshet ti tregoni perbersit e ketyre recetave pasi disa perberes dallojn ne varshmerei te rajoneve te gjuhes shqipe psh, miell soje apo uthull te alkoholi. a duhet te jet sheqeri i bluar apo shqeri qe pordoret ne kuzhin per kafe e qaj, etj ju faleminderit per ndihmen , edhe nje her te i tregosh emrat e perbersve nese nuk priton ne varshemri te rajoneve shqipater pasi disa spo i kuptoj

Përshëndetje prishtinasi. Unë personalisht nuk përdor pogaçe proteinike. Këto përdoren më shumë nga prodhuesit e mëmave. Në Francë gjithashtu është vështirë të gjesh miell soje, por gjendet në dyqanet e specializuara për bletarinë ose në dyqanet aziatike shumë më lirë por me cilësi të keqe sepse përmban hyndurë të tepërt. Mund të zëvëndësohet me miell gështenje. Sheqeri është i njëjti me sheqerin e Kosovës apo Shqipërisë ai i guzhinës dhe kafes. Uthulli, çdo lloj uthulli vjen nga alkoli, alkoli dmth etanoli me ndihmën e bakterive acetike shdrohet (kthehet, transformohet) në acid acetik dmth udhull. Udhulli më i lirë vjen nga një metodë Gjermane dhe quhet uthull alkoli. Për recetën mund të përdoret çdo lloj uthulli biles dhe uthull mjalte që kushton shumë shtrenjt.
Pogaçe sheqeri do bëj së shpejti se tani sa më erdhi termometri i gatimit që do ta përdor për pogaçet dhe për të bërë sapun (pa lidhje me bletarinë).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arber trota
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : koshere moderne LR

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: i nderuar ,..prishtinasi te ndoqa me vemendje per pregatitjen ,c"fare perberesis duhen me beri pershtypje,pasi dhe diku tjeter e kam lexuar si perberes i pogaqeve miellin e geshtenjes ,si mundet me e siguru mielin nga geshtenja pasi une i mora geshtenjat    Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty13.01.15 21:37

poreci49 shkruajti:
prishtinasi shkruajti:
pershendetje z.poreci49. a  ekeni perrgadit njeren nga keto receta edhe a mundeni me thjeshet ti tregoni perbersit e ketyre recetave pasi disa perberes dallojn ne varshmerei te rajoneve te gjuhes shqipe psh, miell soje apo uthull te alkoholi. a duhet te jet sheqeri i bluar apo shqeri qe pordoret ne kuzhin per kafe e qaj, etj ju faleminderit per ndihmen , edhe nje her te i tregosh emrat e perbersve nese nuk priton ne varshemri te rajoneve shqipater pasi disa spo i kuptoj

Përshëndetje prishtinasi. Unë personalisht nuk përdor pogaçe proteinike. Këto përdoren më shumë nga prodhuesit e mëmave. Në Francë gjithashtu është vështirë të gjesh miell soje, por gjendet në dyqanet e specializuara për bletarinë ose në dyqanet aziatike shumë më lirë por me cilësi të keqe sepse përmban hyndurë të tepërt. Mund të zëvëndësohet me miell gështenje. Sheqeri është i njëjti me sheqerin e Kosovës apo Shqipërisë ai i guzhinës dhe kafes. Uthulli, çdo lloj uthulli vjen nga alkoli, alkoli dmth etanoli me ndihmën e bakterive acetike shdrohet (kthehet, transformohet) në acid acetik dmth udhull. Udhulli më i lirë vjen nga një metodë Gjermane dhe quhet uthull alkoli. Për recetën mund të përdoret çdo lloj uthulli biles dhe uthull mjalte që kushton shumë shtrenjt.
Pogaçe sheqeri do bëj së shpejti se tani sa më erdhi termometri i gatimit që do ta përdor për pogaçet dhe për të bërë sapun (pa lidhje me bletarinë).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arber trota
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : koshere moderne LR

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: me sakte ku merret ose metoda e trajtimit te geshtenjes per te nxjerre miell prej saje    Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty13.01.15 21:42

arber trota shkruajti:
poreci49 shkruajti:
prishtinasi shkruajti:
pershendetje z.poreci49. a  ekeni perrgadit njeren nga keto receta edhe a mundeni me thjeshet ti tregoni perbersit e ketyre recetave pasi disa perberes dallojn ne varshmerei te rajoneve te gjuhes shqipe psh, miell soje apo uthull te alkoholi. a duhet te jet sheqeri i bluar apo shqeri qe pordoret ne kuzhin per kafe e qaj, etj ju faleminderit per ndihmen , edhe nje her te i tregosh emrat e perbersve nese nuk priton ne varshemri te rajoneve shqipater pasi disa spo i kuptoj

Përshëndetje prishtinasi. Unë personalisht nuk përdor pogaçe proteinike. Këto përdoren më shumë nga prodhuesit e mëmave. Në Francë gjithashtu është vështirë të gjesh miell soje, por gjendet në dyqanet e specializuara për bletarinë ose në dyqanet aziatike shumë më lirë por me cilësi të keqe sepse përmban hyndurë të tepërt. Mund të zëvëndësohet me miell gështenje. Sheqeri është i njëjti me sheqerin e Kosovës apo Shqipërisë ai i guzhinës dhe kafes. Uthulli, çdo lloj uthulli vjen nga alkoli, alkoli dmth etanoli me ndihmën e bakterive acetike shdrohet (kthehet, transformohet) në acid acetik dmth udhull. Udhulli më i lirë vjen nga një metodë Gjermane dhe quhet uthull alkoli. Për recetën mund të përdoret çdo lloj uthulli biles dhe uthull mjalte që kushton shumë shtrenjt.
Pogaçe sheqeri do bëj së shpejti se tani sa më erdhi termometri i gatimit që do ta përdor për pogaçet dhe për të bërë sapun (pa lidhje me bletarinë).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty15.01.15 19:10

Mirdita Arbër Trota, para se të përgjigjesha bëra një xhiro në internet.
Gështenjat duhet të futen në një vënd të ngohtë pa lagështirë, pasi thahen pak pastrohen dhe lien prapë të thahen. Kur janë shumë të thata, të forta si gurët bluhen në mulli.
Dmth: thahen afër sobës ,pastrohen, në qoftë se nuk ke mulli elektrik, priti në copa të vogla, thahen shumë, futen në mulli dore të kafes të kohës së Enverit ose titos dhe bluhen me dhimbje kuptohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty27.01.15 21:56

prishtinasi shkruajti:
pershendetje z.poreci49. a  ekeni perrgadit njeren nga keto receta edhe a mundeni me thjeshet ti tregoni perbersit e ketyre recetave pasi disa perberes dallojn ne varshmerei te rajoneve te gjuhes shqipe psh, miell soje apo uthull te alkoholi. a duhet te jet sheqeri i bluar apo shqeri qe pordoret ne kuzhin per kafe e qaj, etj ju faleminderit per ndihmen , edhe nje her te i tregosh emrat e perbersve nese nuk priton ne varshemri te rajoneve shqipater pasi disa spo i kuptoj

Përshëndetje prishtinasi. Recetën e parë të pogaçeve e realizova me sukses, biles herën e dytë hodha vetëm 0.5l ujë dhe 0.5l çaj mali.
Do ta provoj kur të bëj ndarjet në pranverë paralelisht tek dy familje me fuqi të njëjtë dhe me origjinë të njëjtë dhe në të njëjtën bletore. Mendoj se pogaçia me çaj mali do jetë më e mirë dhe erën e ka më të këndshme. Bëj shpesh eksperienca dhe ndodhi që çajniku ishte plot dhe më dha idenë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty30.01.15 19:49

shum mir poreci49. te deshiroj sukes, por a do ja qesesh tani ket perberje te pogaqes nese merr koha e mir e ben me i hap kosheret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty30.01.15 22:16

prishtinasi shkruajti:
shum mir  poreci49. te deshiroj sukes, por a do ja qesesh tani ket perberje te pogaqes nese merr koha e mir e ben me i hap kosheret

Përshëndetje. Të ushqyerin për pregatitjen e dimrit e mbaroj në fund të tetorit. Në fillim të marsit, në qoftë se koha e lejon dhe detyron, jap pak shurup nxitës "stimulues". Në dimër nuk ushqej asnjëherë sepse respektoj ciklin natural të bletëve në krahinën ku ndodhem. Pogaçet që bëra do ti përdor për nukleuset dhe ndarjet në pranverë dhe verë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty31.01.15 18:45

persh receta interesante me shum proteina e pak energji per bodo bildera !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty15.07.16 10:55

Pershendetje kjo pyetje qe po bej eshte per ata bletrritesa qe perdorin pogacet.Ju lutem mund te me tregoni se kur I perdorni pogacet dhe a keni pasur rezultat me perforimin e tyre kundrejt sherbetit te sheqerit? Ju pershendes,dhe po pres pergjigjen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty
MesazhTitulli: Re: Receta për përgatitjen e pogaçeve.   Receta për përgatitjen e pogaçeve. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Receta për përgatitjen e pogaçeve.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Ushqyerja e bletëve-
Kërce tek: